Львівські орнітологи встановлять 11 фотопасток у гніздах чорних лелек

Науковці досліджуватимуть причину зменшення популяції червонокнижного птаха

Головні новини Львова 22.03Ірина Панчишин, 22 березня 2019, 17:09 615 0

Наприкінці березня до України повертаються не лише білі бузьки, але й їхні близькі родичі – чорні лелеки. Це рідкісний червонокнижний птах. Їх в Україні близько двох тисяч і з кожним роком їхня кількість зменшується. Чому так відбувається – досліджують львівські орнітологи. Вони взялися встановлювати фотопастки у гнізда цих птахів.

Із орнітологами журналісти виїхали до Яворівського лісництва. Гніздо чорного лелеки минулого року науковцям показали лісники. Послід на землі означає, що господар домівки вже повернувся із вирію. Тож фотопастку треба поставити швидко.

«Нам необхідно встановити драбинку і колега залізе до гнізда, підстрахується там, щоби було безпечно», – розповів орнітолог Андрій Бокотей.

На відміну від білих лелек, чорні селяться подалі від людей. Апартаменти більше метра у діаметрі зводять у дубових лісах. Тому простежити за ними вкрай важко. Допомагають сучасні технології. Ці фотопастки реагують на рух.

«Якщо освітлення недостатньо – вона використовує інфрачервоний спалах, якого птахи не бачать. Робить фотографії і записує на карточку», – розповів орнітолог Юрій Струс.

Гніздо розташоване на висоті десяти метрів, тож роботи на півгодини. Камеру кріплять з південної сторони, щоби фотографії були якісні.

«А з протилежного боку до дерева прикріпили акумулятори додаткові. Тож камера працюватиме орієнтовно 3-4 місяці, залежно від того, наскільки інтенсивно буде рух відбуватись», – додав Юрій Струс.

За цей час камера зробить більше 13 тисяч кадрів. Вже восени орнітологи зберуть інформацію із 11 таких пасток у чотирьох областях. У такий спосіб дізнаються більше про поведінку птахів, їхній раціон та потомство. Камера фіксує й хижих гостей, які навідуються у гніздо. Тут буває яструб, канюк, куниця.

«Синиці або дрозди крадуть з нього гніздовий матеріал, наприклад, мох, гілочки. На Поліссі в нас був випадок, коли бородата сова зайняла гніздо чорного лелеки і навіть почала кладку», – розповів Андрій Бокотей.

Орнітологи досліджують чорного лелеку вже 13 років. Він зустрічається у Карпатському регіоні та на Поліссі. Орієнтовно є дві тисячі птахів. Втім, і вони не щороку повертаються.

«Ймовірно, більше ніж половина всіх птахів, які є в Україні, не щороку приступають до гніздування. Особливо зараз у зв’язку з потеплінням клімату з посушливою погодою, з тим, що падає рівень вод, птахи не мають достатньої кількості корму», – сказав орнітолог Андрій Бокотей.

За останнім підрахунком у чотирьох областях нарахували 150 лелечих гнізд. Їх може є й більше. От тільки лісники, які знають про них, орнітологам не розповідають. Адже нове законодавство передбачає охоронну зону навколо гнізда. А це означає, що вирубка лісів у радіусі тисячі метрів заборонена, що не вигідно лісникам.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук