Львів’яни вшанували пам’ять депортованих 75 років тому українців
Біля пам’ятника Тарасові Шевченку у Львові відбулась екуменічна панахида та громадське віче
У Львові вшанували 75-ті роковини початку депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках. У неділю, 8 вересня, біля пам’ятника Тарасові Шевченку відбулась екуменічна панахида та громадське віче.
Від громади міста до заходу долучився заступник міського голови Андрій Москаленко. «Ця сторінка історії має бути знана. Щоби завдяки їй кожен чітко розумів, чому так сталося і які це має наслідки. Бо причина дуже проста — націю, яка має нескорений дух, неможливо побороти. Україна має цей дух нескореності — це засвідчує не одна агресія на території нашої країни, яку ми долаємо. Майбутнє неможливе без минулого. І лише пам’ятаючи, цінуючи, шануючи і віддаючи належне кожній героїчній сторінці, ми можемо мати майбутнє», — сказав під час громадського віче Андрій Москаленко.
У Львові й області заходи з нагоди 75-тих роковин початку депортації українців у 1944-1951 роках триватимуть упродовж 8 вересня - 6 жовтня.
Нагадаємо, цього року виповнюється 75 років від початку депортації з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках українців — мешканців цих регіонів. Сотні тисяч українців було депортовано у примусовому, позасудовому порядку. Загалом, за офіційними даними, у 1944-1946 роках було переселено до СРСР 482,8 тисяч осіб.
У 1947 році залишки українського населення — близько 150 тис. осіб з історичних українських земель у складі Польщі в рамках акції «Вісла» було депортовано на північ та північний захід Польщі. У наступні роки (до 1951-го) до УРСР з території Польщі було переселено ще близько 50 тисяч осіб.
Депортація супроводжувалася терором, репресіями, конфіскацією майна, встановленням режиму спецпоселень для депортованих українців, обмеженням їх політичних, соціальних, економічних і культурних прав.