Назар Холодницький подав у відставку з посади голови САП
Перед звільненням Холодницького у нього був конфлікт з генеральною прокуроркою України Іриною Венедіктовою
Керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Назар Холодницький у п’ятницю, 21 серпня, написав заяву про відставку.
Згідно з наказом про звільнення Холодницького, він припиняє очолювати САП з 1 вересня і повністю звільняється з органів прокуратури.
У своєму дописі у Facebook Холодницький прямо не пояснив, чому вирішив піти з прокуратури, але зазначив, що за час його перебування на посаді він стикався із постійними перешкодами в роботі з боку Генеральної прокуратури України.
«З початку діяльності САП та НАБУ було цілковите несприйняття нас, як інституції зі сторони Генеральної прокуратури України.
З Різницької до нас намагались застосовувати підходи єдиноначальності та підпорядкування «центру». Це проявлялось у трактуванні КПК України у такий спосіб, який полягав у тому, що у САП та НАБ України відсутні певні повноваження, або ж у спосіб, який надавав Генеральній прокуратурі України/Офісу Генерального прокурора непередбачені повноваження щодо контролю за діяльністю антикорупційних органів. За час моєї каденції змінилось 4 Генеральних прокурори, кожен із яких у свій власний спосіб хотів створити режим підзвітності САП. У кожному випадку це розпочиналось із невиконання нами (САП) тих чи інших вказівок, іноді агресією та певними непорозуміннями. Після чого кожного разу зрештою приходило розуміння, що САП є самостійним та непідконтрольним органом, ми знаходили взаєморозуміння», – розповів Холодницький.
Він додав, що САП постійно стикалася з політичними спробами посягання на її незалежність та маніпуляціями щодо результатів роботи. Для цього, за словами Холодницького, залучаються величезні ресурси, просуваються тези про необхідність перезапуску/реорганізації/ліквідації САП, зменшення обсягу її повноважень, а також приймаються або навіть скасовуються окремі закони.
Хто такий Назар Холодницький
Назар Холодницький обійняв посаду керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури за результатами конкурсу 30 листопада 2015 року.
Народився 31 січня 1985 року у Львові. Є заслуженим юристом України.
У 2006 році Холодницький закінчив юридичний факультет Львівського університету ім. Франка з відзнакою, здобувши кваліфікацію магістра права. Тоді ж розпочав трудову діяльність в органах прокуратури Київської області на посадах помічника, старшого помічника та старшого прокурора прокуратури Києво-Святошинського району. З березня по грудень 2014 року обіймав посаду старшого помічника першого заступника генерального прокурора України. Загалом в органах прокуратури Холодницький працював упродовж 14 років.
Що передувало звільненню Холодницького
У травні 2020 року між Холодницьким та генеральною прокуроркою України Іриною Венедіктовою стався конфлікт. Як пише «Українська правда», 26 травня вона опублікувала відео, де звинуватила керівництво і прокурорів САП у неналежному виконанні службових обов’язків.
Зокрема, Венедіктова згадала провальну справу щодо нинішнього народного депутата від «Опозиційної платформи – За життя» Рената Кузьміна про самовільне захоплення земельної ділянки в Пущі Водиці ще у 2009 році, провадження щодо розкрадання коштів на виконанні державного оборонного замовлення, справу щодо народного депутата Ярослава Дубневича, якого з жовтня 2019 року підозрюють у заволодінні 93 мільйонами гривень «Укрзалізниці» та інші справи щодо топ-посадовців.
Прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури опублікували лист у відповідь, у якому висловили незгоду з твердженням генпрокурорки щодо бездіяльності САП та нагадали Венедіктовій, що генпрокурор та його заступники не мають права давати вказівки працівникам САП.
Також у відомстві дорікнули Венедіктовій за послаблення авторитету правоохоронних органів та заявили, що «політичні еліти» хочуть використовувати САП у своїх цілях.