«Люди вже звикли митися у ложці води»
Криза водопостачання у 10-тисячному містечку під Львовом
До теми
Від суботи, 13 жовтня, мешканці міста Дубляни, що поблизу Львова залишились без водопостачання. Подачу води для міста, у якому мешкає понад 10 тис. людей, припинили через прорив труби на водогоні Стронятин-Дубляни. Свого водоканалу Дубляни не мають. Послуги із водопостачання та водовідведення у місті надає Львівський національний аграрний університет (ЛНАУ). У день поломки університет пообіцяв відновити послугу лише після 19 жовтня — тобто місцевих жителів планували залишили без води на цілий тиждень.
Така ситуація в Дублянах виникає не вперше. Воду у місті вимикають часто і без попередження. Люди вже звикли робити запаси у бутлях і тазиках та купувати воду в автоматах по 80 коп за літр. Дублянці неодноразово телефонували зі скаргами на урядову гарячу лінію, а також на гарячу лінію області. Однак це лише тимчасово вирішувало проблему — за якийсь час водопостачання знову вимикали.
У понеділок увечері, 15 жовтня, обурені мешканці Дублян заблокували трасу Київ-Чоп, неподалік села Малехів. Люди вимагали відновити водопостачання у місті, однак ситуацію у цей день так і не вирішили. Згодом до обурених людей приїхав міський голова Дублян Василь Попович, який повідомив, що поломку на водопроводі буде усунено вже наступного дня, 16 жовтня. Повіривши меру на слово, дублянці розійшлися.
«13 жовтня на водопроводі сталася поломка. Зараз працюємо над усуненням проблеми. Плануємо відновити водопостачання ввечері (16 жовтня, — ред.). Однак вже завтра ситуація може повторитись через зношеність мережі», —повідомив ZAXID.NET у вівторок, 16 жовтня, проректор з науково-педагогічної роботи і адміністративно-соціальних питань Львівського національного аграрного університету Микола Кічура.
Лише на четвертий день після аварії на водогоні ремонтники почали усувати поломку
Нові будинки, старі мережі
Ще у 60-80 рр. минулого століття Львівський національний аграрний університет, розбудовуючи інфраструктуру Дублян, збудував житлові будинки, дитячий садочок, будинок побуту, школу, а також мережі газопостачання та водопостачання. Саме тому виш сьогодні надає послуги із водопостачання та водовідведення. Через значний термін експлуатації — близько 60 років — сьогодні водопровідні мережі м.Дубляни вкрай зношені і потребують капітального ремонту. Тим більше, що у місті за останні роки здали в експлуатацію чотири багатоповерхівки та продовжують зводити нові, а відтак, суттєво зростає кількість жителів. Відповідно навантаження на застарілі та зношені мережі лише посилюється і частішають аварії на водогоні.
Кічура пояснює, що про капітальний ремонт і комплексну заміну системи водопостачання можна буде говорити лише після того, коли водозабірні і очисні споруди перейдуть на баланс Дублянської міської ради. До цього часу поломки усуватимуть лише ситуативно.
Через регулярне відключення централізованого водопостачання дублянці змушені купувати воду із автоматів
«Зараз ми можемо відновити водопостачання на якийсь час, а завтра знову прорве труба. І все повторюватиметься по колу. Є обласні програми, які дають змогу вирішити дублянську проблему із водою. Однак університет не може отримати ці кошти, це може зробити лише орган місцевого самоврядування, тобто міська рада. Наразі мер Дублян не хоче приймати на баланс міста мережу водопостачання», — каже Микола Кічура.
Міський голова Дублян розповів ZAXID.NET, чому проти передачі водопровідних мереж на баланс міста.
«Ситуацію довели до абсурду, а тепер хочуть мені це «впихнути». Сьогодні уся водопровідна система в аварійному стані. І на її ремонт потрібні шалені суми коштів. Звісно, університету легше передати водогін мерії, аніж самостійно займатись комплекним ремонтом. Зрештою, не розумію, чому при таких високих тарифах на воду ЛНАУ досі не знайшов коштів на ремонт. Адже Дубляни платять майже по 20 грн/м3 — за водопостачання та водовідведення. У той час, як Львів платить близько 13 грн», — зазначив Василь Попович.
В університеті ж пояснюють: ситуація ускладнюється тим, що частина семикілометрового водогону Стронятин-Дубляни пролягає землями с. Ситихів (село відноситься до Дублянської міської ради), які мерія Дублян за останні роки передала у приватну власність. А тому доступу до водогону на цих земельних ділянках університет не має. Відповідно не може проводити комплексний ремонт мереж.
Втім, мер Дублян у розмові із ZAXID.NET стверджує, що ця інформація неправдива: «Територія, через яку пролягає водопровід Стронятин-Дубляни, не є у приватній власності. Це все нісенітниці. Водопровід здебільшого пролягає через торфовища і там немає приватної власності», — запевняє мер Дублян.
Дублянська вода дорожча, ніж львівська
Наразі мешканці Дублян платять за водопостачання за такими тарифами — 10,74 грн/м3 та 8,89 грн/м3 водовідведення. У той час львів’яни за централізоване водопостачання сплачують 8,57 грн/м3 та 4,34 грн/м3 за водовідведення. І це при тому, що будь-яких реконструкцій аварійного водопроводу ЛНАУ не проводить, а вода з-під крана, як зазначають мешканці, практично завжди має каламутний рудуватий відтінок.
Через останні події активні жителі міста у соцмережі Facebook створили групу «Незадоволені якістю води у Дублянах», у якій кожен мешканець може завантажити зразки 6-ти заяв та звернень до контролюючих органів. Зокрема, до Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету, Державної екологічної інспекції, ГУ Національної поліції у Львівській області, Львівської обласної санітарно-епідеміологічної станції, Управління захисту економіки у Львівській області, Управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби.
Зокрема, текст звернення стосуються перевірки інформації про те, чи справді насосна станція, яка перекачує каналізаційні стоки на очисні споруди у Дублянах, працює належно. Адже мешканці міста неодноразово бачили, як каналізаційні стоки просто зливали в поле неподалік станції, що, безумовно, уже спричинило екологічне забруднення значних територій.
«Так, справді, є декілька проривів на каналізаційних мережах, які також зношені і потребують модернізації. Ми цього не заперечуємо. Зараз увесь водопровід в аварійному стані. 60% води для Дублян качаємо зі Стронятина, решту отримуємо із двох місцевих свердловин. Щоправда, дублянські свердловини не дають великої кількості води», — каже Микола Кічура.
Проректор пригадує, що навесні в Дубляни приїжджав голова Львівської ОДА Олег Синютка і обіцяв, що посприяє вирішенню питання із водопроводом у Дублянах.
«Та попри обіцянки голови ОДА ситуація досі не покращилась», — каже Микола Кічура.
З його слів, для того, щоби провести капітальний ремонт дублянського водопроводу необхідно 20 млн. грн: «Відповідні розрахунки проводили ще 9 років тому. Зараз потрібно заново перераховувати витрати. Втім, це точно буде коштувати не менше 20 млн грн».
Хочете воду? Здавайте кошти на ремонт
Увечері 16 жовтня дублянці так і не дочекались відновлення водопостачання. Мешканці місцевих багатоповерхівок, які опинились у безвиході, скупили всю воду із місцевих автоматів.
«Мені 76 років і я повинен носити воду у бутлях, щоби зготувати їжу і привести себе у порядок. Та люди вже звикли митися у ложці води. Виникає питання: за що ж тоді платимо університету?» — повідомив ZAXID.NET житель Дублян Михайло Нестерович.
Як пояснив Кічура, воду не відновили через те, що під час ремонту стався ще один прорив водогону.
У м.Дублянах на вул. Шевченка, 29 мешканці своїм коштом закупили нову трубу
У Дублянах на вул. Шевченка, 29 мешканці своїм коштом змушені купувати нову водопровідну трубу
Водночас жителі дев'ятиповерхівки на вул.Шевченка, 29, поблизу якого стався прорив 13 жовтня, вирішили самостійно здати по 100 грн із квартири на нову трубу. До слова, у цьому будинку є близько 250 помешкань.
«Під будинком на вул.Шевченка, 29 прорвало трубу, яку потрібно поміняти, але грошей університет не дає. Небайдужі люди вирішили зібрати всього-на-всього по 100 грн з квартири на нову трубу», — повідомила у Facebook мешканка Дублян Дана Щербакова.
Станом на вечір вівторка, 16 жовтня, гроші на ремонт труби погодилось здати тільки два під'їзди із семи — тобто, близько 70 квартир. Решта мешканців не розуміють, чому споживачі повинні своїм коштом ремонтувати поломки водопровідної системи, за яку відповідає аграрний університет. Водночас у коментарі ZAXID.NET Микола Кічура невпевнено заперечив інформацію про збір коштів із мешканців.
«Це неправда. Принаймні мені про це невідомо. Може, хтось і збирає гроші. Не чув. Усі матеріали ми закупили власним коштом на суму близько 14 тис. грн. Трубу також купили за гроші ЛНАУ», — каже Микола Кічура.
Попри це, дублянці повідомили ZAXID.NET, що й надалі продовжують збирати кошти на трубу, яку, зі слів Кічури, університет нібито вже придбав власним коштом.
Станом на 14.00 17 жовтня у Дублянах досі без водопостачання залишається дев'ять багатоквартирних будинків та три студентські гуртожитки. Відновити подачу води обіцяють до кінця дня. Однак, наголосимо, що ані мерія, ані аграрний університет й надалі не дають жодних гарантій щодо комплексного вирішення питання у майбутньому, продовжуючи звинувачувати один одного у ситуації, яка склалася.
Тим часом, Львівська облдержадміністрація відзвітувала про успішну реконструкцію п'ятьох водопроводів Львівщини.