Мер: Відкриття Природничого музею – добрий дарунок дітям Львова на Миколая
У Львові напередодні Дня святого Миколая в Державному природознавчому музеї НАН України відкрилась виставка «Мандрівка в минуле». З відкриттям музей привітав міський голова Львова Андрій Садовий. Відтак, усі охочі змогли побачити на експозиції волохатого носорога, мамонта, зайців та інших тваринок.
«Ми зустрічалися тут 2 листопада, коли Львівський природознавчий музей виграв грант на дуже велику суму і це був насправді приємний момент. Всі були подивовані, чому саме львівський музей? Тоді ми з директором домовились, що до кінця року відкриється перша експозиція музею, який був зачинений більше 20 років. Мені приємно, що музей дотримав своє слово, і ми відкриваємо сьогодні цю експозицію і дітки вже можуть прийти та подивитись.
Я думаю, що це дуже добрий подарунок святого Миколая для всіх дітей міста Львова. Тепер наступний подарунок, який ми би просили отримати. Ми ж маємо День міста в травні, було б добре, якби ви нам і нашому патрону святому Юрію відкрили другу експозицію. Так поступово ми зробимо наш музей одним із найкращих у Львові і в Україні. Щоб кожен турист, який до Львова приїжджає, а це сотні тисяч і мільйони, приходив сюди. Для мене немає більшого щастя, ніж коли з’являється життя в тих будівлях, де його раніше не було. Це приємна радість», - зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.
Цією виставкою музей розповідає дивовижну історію невеликого клаптика землі в околицях села Старуня, що в Передкарпатті, який впродовж багатьох тисячоліть був свідком дивних явищ і драматичних подій. Оскільки у назві виставки задекларована мандрівка в минуле, то відвідувачі виставки можуть помандрувати від сьогодення і наймолодшого «дива» до прадавніх людей і тварин, що жили на цих землях.
Сьогодні біля Старуні є справжній грязьовий вулкан, єдиний у Карпатському регіоні. Поруч із надр землі виривається вічний вогонь, на місці старої шахти. Біля села є стара соляна криниця, що давніше годувала сіллю всю округу. Кажуть, що десь тут опришки Олекси Довбуша закопали скарб з Богородчанського замку.
Впродовж другої половини ХІХ та початку ХХ століть Старуня, разом з Бориславом, Трускавцем та Дзвенячем, пережила нафтодобувну лихоманку. Околиці села були вкриті численними копальнями, з яких видобували спочатку нафту, а пізніше озокерит. Випадкові знахідки законсервованих в озокериті туш, спочатку мамонта, а пізніше волохатого носорога, в одній з копалень восени 1907 року стали сенсаційними в науковому світі і прославили Старуню на весь світ. Супутні крупним старунським знахідкам рештки рослин та комах стали важливим джерелом для наукової реконструкції середовища та клімату плейстоценської тундри. Ці знахідки по праву вважаються найціннішими експонатами Державного природознавчого музею НАН України у Львові.
Проте, Старуня відома не лише завдяки викопним тваринам. Довкола села археологи знайшли 17 давніх людських поселень VII-V тисячоліть до н.е. Поряд з мамонтами, носорогами, гігантськими оленями, знайденими в Старуні, жили і давні люди, які на них полювали, отримуючи в такий спосіб їжу і сировину для будівництва житла і виготовлення знарядь праці.
Детальніше познайомитися з історією Старуні та знахідок викопних тварин відвідувачі можуть завітавши на виставку.
«Дуже символічно, що виставка відкривається наприкінці 2012 року, який став переламним для колективу музею. Музей став переможцем конкурсу «Динамічний музей», оголошеного фондом Ріната Ахметова «Розвиток України», вигравши приз у 10 мільйонів гривень. Роботи з реалізації завдань проекту розпочнуться в 2013 році й триватимуть упродовж трьох років (2013-2015) За цей час ми плануємо зробити наш музей кращим природничим музеєм України й одним з найкращих у Європі. На цьому шляху нас чекає важка і тривала праця, але ми беремося за неї з радістю і повною відповідальністю перед майбутніми відвідувачами природознавчого музею у Львові», – зазначає головний зберігач фондів Музею Наталія Дзюбенко.
Довідка
Дні та години роботи виставки: вівторок-неділя, 11.00-18.00 год. Ціна квитка: повний – 10 грн., пільговий – 5 грн.
Сайт проекту «Динамічний музей» Фонду Ріната Ахмєтова «Розвиток України»: www.museums.org.ua. Сайт напрямку «Культурне надбання» Фонду Ріната Ахмєтова «Розвиток України»: www.i3grants.org. Сайт державного Природознавчого музею НАН України: museum.lviv.net/ua/index.php.
Додаткова інформація: про виставку «Мандрівка в минуле» – куратор виставки Андрій Бокотей, 0677125741, bokotey.a@gmail.com; про участь музею у проекті «Динамічний музей» – керівник проекту Наталія Дзюбенко, 0676603540, ndzyubenko@gmail.com.