Ми не маємо погоджуватися на сталінський варіант перемоги, – історик
Кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту українознавства ім.І.Крип’якевича НАН України Василь Расевич вважає, що Україна має однозначно відзначати 8 травня (у Європі цього дня відзначають закінчення війни.-ред.) і «не маємо погоджуватися в жодному випадку на сталінську інтерпретацію Другої світової війни, на сталінський варіант перемоги».
Про це він повідомив у коментарі журналістам 4 травня.
Відповідаючи на запитання про те, як українці мають відзначати 9 травня, Василь Расевич відповів: «Україна має однозначно відзначати 8 травня. Безумовно, ми маємо підходити до цієї проблеми двояко. Перш за все це була перемога над нацизмом в Європі. Не зважаючи на те, що територія України опинилась у складі Радянського Союзу, не мала вільного шляху розвитку, Україна врешті решт після розвалу Радянського Союзу приєдналася до тої демократичної системи, яка виникла в результаті перемоги над фашизмом. Безумовно, ми маємо це святкувати».
Водночас, історик наголосив: «З іншого боку, це дуже важливо для широких мас людей, ми не маємо погоджуватися в жодному випадку на сталінську інтерпретацію Другої світової війни, на сталінський варіант перемоги».
За словами Василя Расевича, «сталінський варіант перемоги у Другій світовій війні є нелюдський, бездушний», тому що він «прославляє себе і абсолютно не рахується з мільйонами жертв, зі стражданнями».
«Сталінська перемога глорифікує війну, перемогу. Історики і суспільство мають відходити від глорифікації війни. Війна – це біда. Ми маємо це пам’ятати завжди і не допустити, щоб це повторювалося», – додав експерт.
Як інформував ZAXID.NET , колишній керівник Інституту національної пам'яті, академік НАН України Ігор Юхновський наголошує, що галичани «багато допомогли радянській армії в перемозі над Німеччиною» у Другій світовій війні. Він також запевняє, що Україна повинна вшанувати і поважати усіх учасників бойових дій.
На запитання про те, як має Україна відзначати 9 травня, Ігор Юхновський сказав: «Як хоче».
Він пояснив, що у роки Другої світової війни українці воювали в різних арміях, оскільки Україна була окупована різними державами, мовляв, кожна з них мобілізувала людей в свою армію.