Ми втратили більше, ніж усі країни Європи і СНД, – Тігіпко
- Про що говорити – про те, що нас ділить – НАТО, мова, УПА? Це важливі питання, та я вважаю, що треба перенести те, що нас роз’єднає, на другий план.
Сергій Тігіпко повернувся в українську політику досить несподівано - напередодні президентських виборів, і логічно «напоровся» на закиди про те, що він - технічний кандидат когось із політичних фаворитів і насправді претендуватиме на посаду прем'єра у разі перемоги «свого» кандидата. Про технічних кандидатів, співпрацю з Арсенієм Яценюком, ймовірне посилення гривні до кінця 2009 року та неминучі позачергові парламентські вибори під час візиту до Львова розповів журналістам Сергій Тігіпко.
- Пане Сергію, Ви збираєтесь брати участь у президентських виборах. Поясніть такий свій вчинок, адже основна боротьба буде відбуватися між такими політичними гравцями, як Тимошенко, Ющенко, Янукович...
- Коли говорять про рейтинги, деякі політики вважають, що це олівець: взяв його, поклав в руку і маєш рейтинг. Які рейтинги були півроку тому? З яких рейтингів починав Президент Ющенко? Куди все ділося? До нас настільки жорсткі часи прийшли, і виникає питання, що роблять ці політики, щоб покращити їх. Де вони, основні гравці, де ця еліта політична і що вона робить для країни? Де антикризова програма? Не знають, не хочуть, не вміють. Оце будуть їх рейтинги. Побачите, що буде через два місяці. Ви сказали про основних гравців, не вірю, що це будуть основні гравці. Основні гравці будуть нові. Уже сьогодні дослідження показують, що 50% говорять: «Не будемо голосувати за «старих». А серед молодих, нових я спробую поконкурувати. Я люблю це слово - конкуренція. Політична конкуренція мені теж подобається. Я серйозно взявся за цю справу і, повірте мені, пасти задніх я не буду.
- Ви, очевидно, розраховуєте на певний електорат в Галичині. Як ви ставитеся до визнання УПА, а також до питання двомовності в Україні?
- Я б хотів вас трішки розчарувати. Якщо ми знову під час цієї виборчої кампанії підемо на обговорення цих питань, які нас роз'єднують як країну, це буде колосальною помилкою для всіх нас. Ми - велика країна, ми абсолютно різні. Я тільки повернувся з Одещини, я там програв одну аудиторію, тому, що не зміг їм доказати, що друга державна мова - російська - Україні непотрібна. Нам потрібно потрохи забувати про ті моменти, які нас роз'єднують, ми ніколи не станемо великою Україною, доки ми кожного разу під час виборів будемо ділити. Якщо ми справжні патріоти, ми повинні боротися за суть, за зміст, а не за форму. Але набагато легше говорити по формі: сказав, поділив, взяв свій сектор. В першу чергу потрібен прагматизм. Ми були двадцятою економікою в світі під час Радянського Союзу, тепер ми сорок треті. Кожен рік по одному-два місця втрачаємо. Куди далі? Свого часу 14% становили трансферти до місцевих бюджетів, зараз - 44%, - все централізували. А звідки вирішувати комунальні питання? Ми нічого не зробили з охороною здоров'я, ми нічого, практично, не зробили з освітою. Про що говорити - про це, чи про те, що нас ділить - НАТО, мова, УПА? Це важливі питання, та я вважаю, що треба перенести те, що нас роз'єднає, на другий план. Нам потрібно будувати велику країну. Оце буде мій підхід. Подобається, чи ні, у віх регіонах я буду казати саме це.
- Чим Ви будете переконувати виборців голосувати саме за Вас? Що особливого можете запропонувати як кандидат у Президенти?
- Чим переконувати? Досвідом. Я маю досвід і результати в бізнесі, в державній службі. Всі, хто зі мною працював на державній службі, можуть охарактеризувати, яким я був віце-прем'єром, головою Національного банку. Повірте мені, від відвертих людей ви отримаєте гарні відгуки. Я відчуваю себе абсолютно конкурентноспроможним. Я націлився на результат. У нас багато розмов, тільки коли приходиться показувати результат, стає зрозуміло, що ми деградуємо кожен рік. Чому ми втратили більше, ніж усі країни Європи і СНД? Чому у нас найвища девальвація гривні? Чому у нас найвища інфляція? Чому у нас найбільше падіння промислового виробництва - на 30%? Чому найбільше падіння ВВП - на понад 20%? Ми що найдурніші в Європі? Ні! У нас непрофесійні, неграмотні політики, у нас еліта політична, яка не може між собою домовитись, навіть перед страшними проблемами.
Я - людина цілеспрямована, поставлю результат і буду досягати його. Щоб я не ставив собі за мету, завжди цього добивався.
Першими результатами мало б бути те, що ми маємо вибудувати державну владу. Без цього нічого не вийде. Я переконаний, що нам треба посилювати президентську гілку влади, Україні потрібен сильний Президент. Розмови з цим парламентом уже не вийде. Спочатку треба спробувати домовитись і сказати, що можна зробити, яким чином посилити Президента, що можна віддати парламенту і уряду. Якщо не вийде - референдум. Треба поставити вибір: ось вам одна реформа, де президентсько-парламентська країна, друга - парламентсько-президентська. Я знаю, за що проголосують люди. Коли буде централізована влада і більш серйозна її відповідальність, буде легше вирішувати всі питання.
- Що конкретно нового ви пропонуєте Україні, адже ви говорите про консервативні речі?
- Ми знаємо, що у світі працюють системи. У нас, на жаль, систем у владі не існує. Нам потрібно прийти до системи.
- Чи були ви на підприємствах Львівщини? Чи знайомі з економічною діяльністю регіону. Яким бачите його розвиток?
- Нікуди особливо їздити не збираюсь. Сьогодні була гарна розмова із незаангажованими людьми, це не був мій актив, збирали людей, які добре знають комунальні проблеми, освітні, проблеми охорони здоров'я. Ми довго розмовляли і щодо мовних питань. Я почув одеситів, тепер захотілося почути і тут про підхід до вирішення цього питання. Що робити? В першу чергу - не заважати і створити умови.
- Назвіть Ваші перші кроки, якщо Ви станете президентом, у економічній сфері.
- В першу чергу я б значно збільшив дефіцит бюджету України. Все, що роблять Сполучені Штати Америки, все, що робить Великобританія... Яка у нас основна проблема? Та, що немає покупців, нема кому щось збувати. Ми все можемо виготовити. Що робити, якщо ми втратили зовнішніх споживачів? Максимально розширити внутрішній попит за рахунок державного замовлення. Ми повинні завершити сьогодні незавершене будівництво, взятись за інфраструктурні речі: добудувати злітну смугу і інші об'єкти до Євро-2012. Це все можна зробити фактично за рахунок дефіциту бюджету. У 2004 році ми працювали за такими схемами, все спокійно вдавалося. Державні чи комунальні підприємства випускали свої цінні папери, державний банк визнавав їх як заставу, комерційні банки купували ці цінні папери і отримували рефінансування.
Друге - терміново треба розібратися з банківською системою. У нас з'являться ринки збуту, але сьогодні банки не готові працювати. Потрібно їх швидко капіталізувати, в тому числі і за державний рахунок. Сьогодні нема тільки одного - фахівців, які б це могли зробити, адже в бюджеті вже закладено на це кошти. Ми затягнули з цим на 7-8 місяців.
Треба знижувати податковий тиск. Не можемо знизити податковий тиск? Давайте знизимо кількість податків, у нас сто податків і зборів, в країнах Балтії - менше сорока... Це все прописано, це все є, нема тільки політичної волі, яка б це все робила.
- З ким би ви хотіли зустрітися у другому турі президентських виборів?
- У мене таке уявлення, що якщо вийду у другий тур, перемагаю всіх. Легше перемагати тих, хто вже був при владі.
- Очевидно, на виборах Президента буде багато технічних кандидатів. Як виборець має їх відрізнити від реальних?
Дякую за делікатність питання. Мене в Одесі питали, чи я технічний кандидат Януковича, в Києві - чи я технічний кандидат Тимошенко. Ви питаєте дуже делікатно. Технічні кандидати будуть. Чому? Тому, що всі захочуть використати технологію. Але уже зрозуміло, що Верховна Рада до 2012 року у такому складі не доживе. Якщо ти сьогодні когось підтримаєш, то це має бути дуже серйозно аргументовано, інакше потім можна втратити на парламентських виборах. Скільки таких кандидатів буде - не знаю, думаю, не дуже велика кількість, адже багато грошей у когось на технічних кандидатів сьогодні немає.
- На кого, під час ведення виборчої кампанії, будете опиратися у Львівській області? Можете назвати прізвища?
- Цікаве питання, адже багато людей питає, де наша команда. Мало людей буде в моїй команді відомих. Мені здається, що зараз потрібно брати нових людей, не треба боятися. Я вже доводив, що вмію формувати команди. Подивіться, Арсеній Петрович Яценюк. В 29 років я запропонував призначити його заступником голови Нацбанку. Він абсолютно виправдав себе, професійна, талановита людина. У нас багато таких людей. З Львовом ще не визначився, ще трохи зарано.
- Чи не здається вам, що у вас схожий імідж з вашим опонентом Яценюком. Ну, зокрема, ви - банкір, він - банкір... Чим будете відрізнятись від Яценюка?
- Я вважаю, у нас не найгірша схожість. Дійсно, мені з Арсенієм Петровичем у політиці, в майбутньому можливо домовлятися буде легше, ми ж разом працювали, знаємо добре один одного. Чим позиціонуватися? В мене є свої ідеї, свої думки. Щось придумувати, щоб відрізнятися, я не буде. Я буду говорити те, що вважатиму за потрібне. Для мене було нелегким рішення повертатися в політику. Я достатньо успішна людина. Але дивитися на те, що відбувається в країні, - не в моєму характері.
- Ви йдете у політику лише на президентські, чи ще й на парламентські вибори?
- Я одразу можу сказати, що у мене амбіції серйозні, зі своїми амбіціями бачу вже 2015 рік.
- Чи буде створена політична партія імені Тігіпка?
- Гарне запитання. Можу сказати, що це дуже важкий проект - побудова політичної партії. Я вважаю, що сьогодні політичні партії практично не існують. Нехай хтось ображається, але я не бачу тієї демократії, яка повинна панувати в партії. Я бачу лідерські формування, у яких, якщо прибрати лідера, ви не побачите партії, вона розсиплеться. Щоб дійсно побудувати партію, потрібно три-чотири роки. Рух зробимо найближчим часом. Щодо назви порадимось.
- Зараз в парламенті активно приймають зміни до виборчого законодавства. Як це прокоментуєте?
Не думаю, що це добре, коли робиться напередодні виборів. От коли прийшли до влади, змініть законодавство, працюйте нормально. Виглядає так, що змінюють під себе, як під себе пробували створити широку коаліцію. Ніхто не проти коаліції, не проти політичної реформи. Зміни в Україні будуть, нові політики з'являться, конкуренція політична збільшиться. Тому, що б не приймали, будемо грати за тими правилами, які будуть.
- Зараз чи не усі політики займаються такою цікавою справою як зміни до Конституції. У якому ключі ви їх бачите?
- Як я вже казав, потрібно було б відпрацювати два варіанти: президентсько-парламентської і парламентсько-президентської республіки. Треба відпрацювати ці варіанти теоретично правильно, а не так, як ми зробили 2004 року, - безвладдя. Якщо спитати у влади, хто відповідальний, Президент на парламент і на прем'єра покаже, прем'єр - на парламент, парламент - на прем'єра і Президента. Крайніх немає. На мій погляд, треба більше повноважень давати Президенту. Але при цьому, місцевій владі треба буде давати також певні повноваження і відповідальність, щоб вони включались в процес.
- Ви казали, що треба зміцнювати президентську вертикаль, однак стверджуєте, що треба надавати більше повноважень і ресурсів місцевим владам. Як ви збираєтесь поєднувати ці два протиріччя?
- Це не протиріччя, це гармонія. Коли Президент пропонує генерального прокурора Верховній Раді на затвердження, що після цього? Хто контролює і впливає на Генпрокурора? У нього завдання тільки одне - знайти підтримку між фракціями. Президент не має права його зняти. А я вважаю, що йому треба надати право знімати і пропонувати ВРУ нового прокурора. Така сама ситуація має бути з усіма основними регуляторами, вони мають бути деполітизовані, я маю на увазі комісію з цінних паперів, Антимонопольний комітет, комісію з регулювання небанківських фінансових установ тощо. Якщо у нього буде такий принцип - запропонувати і після цього могти зняти цю людину з посади, - це посилення Президента.
Якщо ми бачимо, що у парламенті фактично нема більшості, яка б взяла на себе відповідальність, а при цьому Конституційний суд говорить, що все в порядку, а чотирьох міністрів ніяк не можуть призначити, то Президент повинен мати повноваження розпускати такий парламент.
Я б повертався до змішаної або мажоритарної системи виборів на місцях. Депутат повинні відповідати, а то куди не прийдеш, партія прийшла до влади, розкрадають усі, корупція, безвідповідальність. Також вважаю, що мери повинні обиратися у два тури. Зараз тільки слабкий мер не обереться до міської ради. Маєш язик, голову, говориш побільше і свої 20% ти набираєш, адже є певний прошарок людей, який просто голосує за владу. Завдання одне - виставити ще 10 кандидатів, які розпорошать голоси. Такими чином ми можемо законсервувати владу на місцевому рівні до невідомо якого часу. Тут необхідно збільшити конкуренцію.
- Чи збираєтесь залишити вертикаль обласних і районних адміністрацій?
- Щодо виборності обласних адміністрацій, я б не поспішав з цим. Тут, може статися серйозний ухил у федералізацію. Ми повинні бути унітарною державою, а якщо й робити якусь федералізацію, то, в першу чергу, економічну. Я б все-таки призначав керівництво голів облдержадміністрацій, але, можливо, ці функції у Президента доведеться забрати, щоб цим більше займалась виконавча гілка влади.
- Якщо Ви станете Президентом, залишається старий парламент. Чи будете його розпускати? Якщо ні, то Вам доведеться йти на співпрацю з тими силами, які там представлені. Які Ваші дії?
Безумовно, буде якась сила, яка більше буде підтримувати Президента, з якою можна буде спілкуватися. Треба подивитися, хто буде готовий сформувати більшість, що це за людина, які в неї ідеї, програма. Якщо буде сформована більшість, можна спокійно йти на тебе, аби ця людина очолювала уряд. Повірте мені, до 2012 року не так легко буде сформувати більшість. Швидше за все, будуть дострокові парламентські вибори. Адже ми бачимо, яка недовіра у парламенті. Кілька разів пробували домовитись, але приходять до якихось абсурдних абсолютно речей - продовження терміну парламенту, вибори Президента в парламенті, але з такими повноваженнями, що ніяка парламентська країна такого не має.
Чи не будете залучати відомих артистів до своєї виборчої кампанії?
Артистів не буде. Танцювати не буду, співати теж.
- Ваш прогноз як фінансиста щодо курсу гривні до кінця року.
- У нас практично збалансована зовнішня торгівля, а це найголовніше, що сьогодні потрібно для стабілізації курсу. У нас нема уже такого ажіотажного попиту, який був, тому сьогодні маємо усі підстави, щоб тримати гривню стабільною, за винятком одного - це платежі за газ. Але це питання вирішуватиметься або за рахунок валютних резервів Національного банку (адже уряд буде генерувати якісь цінні папери чи брати під заставу), або ж це питання буде вирішено через запозичення від європейських країн чи банків.
Мої прогнози: якщо не буде якоїсь політичної афери, то гривня має всі підстави бути стабільною і навіть трошки посилюватись. Мені здається, що та девальвація, що була зроблена, була як мінімум непрофесійною. Те рефінансування, яке було зроблено, коли Нацбанк не контролював ті банки, яким давав колосальне рефінансування, і ті гроші з'являлися на валютному ринку і тиснули на гривню, було зроблено як мінімум непрофесійно. Це можна назвати політичними аферами.
Яке ваше бачення міжнародної політики України?
Є український інтерес і на нього потрібно працювати. Я не вірю, що у нас є якісь колосальні стратегічні партнери, які думають за нас, які будуть враховувати наш інтерес. Я вірю в те, що ми можемо бути конкурентноспроможними щодо всіх, вірю в те, що ми всім цікаві, адже таку країну в геополітиці не об'їдеш. Треба рухатись до Євросоюзу через зону вільної торгівлі і до Росії - також через зону вільної торгівлі, не політизувати економічних питань. Ми не повинні бути розмінною монетою в когось в руках.