Міліція не перешкоджала антисемітському мітингу під ЛОДА
Міліціонери кажуть, що не можуть втручатися в будь-яку акцію, якщо вона санкціонована і нема порушень громадського порядку
Працівники Львівського управління Служби безпеки України нададуть правову оцінку мітингу перед будівлею Львівської ОДА, учасники якого розгорнули плакати з антисемітськими гаслами – закликами усунути від влади євреїв.
Подібні заклики цілком можна кваліфікувати як розпалювання міжнаціональної ворожнечі, що згідно з Кримінальним кодексом України є злочином (ст. 161ККУ) та карається штрафом від 250 грн або обмеженням волі на строк до п'яти років.
Прикметно, що під час зібрання за мітингом спостерігали більше десятка міліціонерів. Однак вживати будь-яких заходів щодо учасників акції, навіть якщо вона проплачена чи відверто антисемітська, у міліції не можуть. Це компетенція СБУ. Правоохоронці не мають права затримувати людей, які виходять із плакатами та закликами провокативного змісту, а можуть лише передати повідомлення у Службу безпеки.
«Завдання міліції – забезпечити охорону громадського порядку, не допустити бійок, надзвичайних ситуацій. Якщо міліція бачить порушення громадського порядку, тоді вона втручається негайно. Мітинг був санкціонований. Вони перед цим подали заявку. Жодних порушень громадського порядку не було», – розповіла ZAXID.NET речник головного управління МВС Львівщини Світлана Добровольська.
В СБУ зазначають, що постійно слідкують за різними заходами подібного характеру і вживають правових заходів реагування.
«За цим фактом ми проводимо правову оцінку. Якщо будуть ознаки кримінального правопорушення, то ці дані будуть внесені до ЄРДР та буде розпочато досудове слідство», – розповіла ZAXID.NET речник Львівського управління СБУ Мирослава Клячківська.
Тобто покарати провокаторів можна лише постфактум. Також можна заборонити акцію ще до її проведення, на етапі подачі заявки, якщо її зміст порушує законодавство. Зупинити людей, якщо акція санкціонована і її учасники не порушують громадського порядку, а, до прикладу, почали розгортати заборонені в Україні комуністичні прапори, міліціонери не можуть – це не входить в їх обов’язки.
Додамо, що проплачену акцію, на яку запросили людей підозрілої зовнішності та кілька десятків дітей віком 14-16 років, організувала ГО «Активний елемент». ГО була зареєстрована у Славську на Львівщині у січні минулого року. Керівник – Олег Онаць. Очевидно, це перша публічна справа «прихильників» цієї ГО, бо жодних інших згадок про громадську діяльність організації у мережі немає.
ZAXID.NET вдалося поспілкуватися із керівником ГО «Активний елемент». Саме ця організація подавала заявку на проведення акції. Він розповів, що є співорганізатором акції, але відмовився назвати решту організаторів та «партнерів».
Попри те, що журналісти «Телеканалу новин 24» зафіксували, як учасники мітингу отримують гроші за участь в акції Олег Онаць каже, що грошей нікому не платив, а плакати і транспаранти, які після акції викинули у смітник, друкували за пожертви учасників.
«Особисто я ні з якими грошима справи не мав. На плакати – це з власної кишені витягалося, і хто чим міг, тим і допомагав», – сказав Онаць.
Він також додав, що не знає підлітків, які були на акції, мовляв, їх ніхто не запрошував.
«Звідки я знаю, хто ці люди? Можливо, просто підійшли», – намагався викрутитися він, зазначивши, що учасники мітингу не є активістами громадської організації.
Хто фінансує діяльність ГО «Активний елемент» наразі не відомо. Але, судячи з кількості учасників мітингу, кожен з яких отримав приблизно ₴50 за годину, та із того, що антисемітські транспаранти були спеціально віддруковані, а не мальовані власноруч, на зібрання витратили чимало грошей.
Як повідомляв ZAXID.NET сьогодні, 22 липня, близько ста людей прийшли під Львівську облдержадміністрацію із антисемітськими гаслами та закликами усунути від влади євреїв.