Міністерству фінансів не дають грошей
Останні три робочі дні Міністерство фінансів поводило себе надзвичайно активно на внутрішньому борговому ринку. Так, 9, 10 і 13 грудня Мінфін проводив позачергові аукціони з розміщення облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП). При цьому міністерство не афішувало ані сам факт аукціонів, ані їхніх результатів (дані на сайті відомства з'явилися тільки 14 грудня, після того як інформація була опублікована у ЗМІ).
Банківські скарбники не можуть пригадати випадку, коли міністерство три дні поспіль у позачерговому порядку виходило на ринок. Тим більше дивним виглядає результат триденної епопеї — нуль проданих ОВДП, пише ДТ.
Учасники ринку здивовані таким результатом. «Це були не зовсім ринкові розміщення. Комерційні банки отримували повідомлення про проведення аукціону за кілька годин. Очевидно, що це були технічні аукціони і Мінфін розраховував залучити кошти від держбанків або Фонду гарантування вкладів. Чому розміщення не відбулося, важко сказати», — говорить начальник відділу операцій на фондовому ринку OTP Bank Олег Сердюк.
У неофіційних коментарях банкіри відзначають, що, швидше за все, держбанки і Мінфін просто не змогли домовитися. «Мінфін отримав рознарядку від уряду терміново залучити кошти, після чого повідомив про дату проведення аукціону та необхідні суми «Ощад» і «Укрексімбанку» і вийшов на ринок. Але держбанки зараз активно кредитують держ-програми, і у них могло просто не виявитися коштів для купівлі ОВДП. Хоча не виключено, що там якісь технічні нестикування або політичні чвари», — вважає екс-співробітник «Ощадбанку».
Начальник відділу економічного аналізу Erste Bank Мар'ян Заблоцький вважає, що уряду терміново знадобилися кошти для збільшення статутного капіталу Державної іпотечної установи (ДІУ) на 2 млрд грн.
Нагадаємо, Кабінет Міністрів 11 листопада прийняв постанову №912, згідно з якою статутний капітал ДІУ до кінця 2010 року мав бути збільшений на 2 млрд. грн. Для виконання цієї постанови уряд доручив Мінфіну випустити ОВДП на 2 млрд. грн.
Проте у листопаді попит на ОВДП з боку банків був мінімальним, і без істотного підвищення прибутковості ОВДП Мінфін не мав можливості залучати кошти до бюджету. За останні три планові аукціони, які відбулися з 16 листопада по 7 грудня, Міністерство фінансів не змогло продати жодного паперу.