Місто Яворів запропонувало довколишнім селам створити спільну територіальну громаду. Це дасть змогу отримати більше податків та грошей на розвиток території. Щоправда, сільські громади побоюються, що з об'єднанням вони втратять вплив на прийняття рішень.
«Таке об'єднання має свої плюси та мінуси. Перше, що ми чуємо від сільських громад, це те, що може бути неправильний розподіл земель. Оскільки після об’єднання прийде нова рада, в якій більша частина депутатів від міста, а не від маленької територіальної одиниці, яка додалася, та оскільки в попередній каденції рада себе дискредитувала тим, що були значні роздачі земельних ділянок, люди бояться цього найперше. Якщо це влагодити в договорі, я думаю, це спростить усе», – розповів міський голова Яворова Павло Бакунець.
З іншого боку місцева влада занепокоєна змінами до конституції, зокрема створенням префектур, які узалежнюють місцеві громади від префекта і президента України.
«Якщо влада однією рукою дає і минулого року зробила бюджетну децентралізацію і об'єднання громад, непоганий закон, то з іншого боку починає другою рукою забирати. Раптом з'являється законопроект, повертають назад чи хочуть повернути акцизні надходження до центру. З'являються законопроекти, які перерозподіляють ПДФО в центр, менше на місцях», – зазначив народний депутат України Олег Березюк.
Поспілкуватись про децентралізацію до Яворова приїхала директор Національного демократичного інституту в Україні Мері О'Хейген.
«Я думаю, якщо ви чекаєте, що люди будуть готові взяти контроль над своїм життям, то цього ніколи не станеться. Я думаю, децентралізація – це процес, якого люди мали б вчитися на практиці. Дуже важливо, щоб було якомога більше інформації, особливо для тих, які мають приймати важливі рішення. Депутати, які були вибрані до місцевих рад», – зазначила Мері О'Хейген.