На асамблеї НАТО запропонували створити «план Маршалла» для України
Окрім фінансової допомоги, Україна продовжує потребувати матеріальної допомоги від Заходу у вигляді обладнання та технологічних платформ
Україна потребує підтримки західних демократій, механізми якої можна порівняти з планом Маршалла, що застосовувався для відновлення Європи після Другої світової війни. Про це на засіданні Парламентської асамблеї НАТО заявила сенатор із Канади Джейн Корді у своїй доповіді щодо ситуації в Україні.
«Зараз Україна потребує добре забезпеченого ресурсами пакету допомоги, ймовірно, навіть в обсягах плану Маршалла, який дозволив провести відновлення Західної Європи після Другої світової війни», – наголошується у доповіді.
Вона зауважила, що, окрім фінансової допомоги, Україна продовжує потребувати матеріальної допомоги від Заходу у вигляді обладнання та технологічних платформ, які дадуть їй можливість захищати себе та власні кордони. Окремо сенаторка наголосила на необхідності присутності НАТО у Чорному морі.
«Присутність НАТО у Чорному морі є стратегічною необхідністю. Євроатлантична спільнота має також продовжувати зовнішній тиск на Росію, щоб ця країна припинила дестабілізацію України, виконувала Мінські домовленості, негайно повернула всіх політичних в’язнів, припинила порушення прав людини на окупованих територіях України та поновила свободу судноплавства у Керченській протоці», - йдеться у доповіді.
Автор документу доходить висновку, що Україна все ще має пройти довгий шлях, щоб відповідати критеріям НАТО і ЄС, але перспектива майбутнього членства в цих організаціях має стати для України стимулом для економічного, політичного та соціального розвитку.
Варто нагадати, що такий план допомоги обговорюється вдипломатичних колах ще щ 2007 року. А наприкінці березня 2017 року Конгрес Європейської народної партії прийняв резолюцію про розробку довгострокового плану підтримки України - так званого «плану Маршалла» для України.
У червні в Представництві Литви в ЄС відбулася презентація «плану Маршалла» для України, в якій взяли участь члени робочої групи з розробки документа, колишні прем'єр-міністри Литви Андрюс Кубілюс і Гедимінас Кіркілас.
18 серпня віце-прем'єр - міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів заявив, що «новим європейським планом для України передбачено, щонайменше, 5 млрд євро щорічної підтримки від ЄС на реформи, спрямовані на економічне зростання і розвиток».
За словами Кубіва, на сьогодні план активно обговорюється в ключових міжнародних інститутах з метою формування «групи друзів» України і необхідної підтримки для реалізації плану.