На Бродівщині зникає червонокнижний вид орхідеї, якого немає більше ніде у Європі

Кожного року фіксують цвітіння все меншої кількості рослин виду Скрученик приємний

Щороку на Бродівщині знаходять все менше цих квітнучих орхідей

На Бродівщині зростає рідкісний вид червонокнижної рослини, який перебуває на межі зникнення. Йдеться про вид Скрученик приємний, що є однією з найрідкісніших орхідей у Європі. На сьогодні цей вид занесений до Червоної книги України зі статусом «зникаючий». Цьогоріч на околиці міста Броди виявили лише 8 квітнучих рослин. Тоді як в середині 90-их років минулого століття їх налічували близько 2 тисяч.

За словами старшого наукового співробітника національного природного парку «Північне Поділля» Володимира Баточенка, на території Європи вид Скрученик приємний (Spiranthes amoena) зростає тільки у Бродівському районі між м. Броди і с. Лагодів в межах заказника «Кемпа» та поблизу, у заплаві річки Бовдурки. Раніше рослини цього виду також фіксували у двох місцях на схилах Уральських гір в Башкирії. Але, за словами Володимира Баточенка, за дослідженнями ботаніків із Башкирського університету, одне зростання загинуло у 2004 році, а щодо другого, то немає підтверджень, що рослина ще збереглася у тих краях. Зазвичай вона зростає в Азії, зокрема в Монголії, Сахаліні, Японії та Китаї.

На Львівщині рослину в 1980 році вперше виявив любитель природи Іван Матлай, а вперше цей вид у нас визначив Степан Шелест. Це невелика рослина висотою 15-30 см, яка росте на торфовищах. За словами Володимира Баточенка, найбільше шкоди цьому виду завдала меліорація земель. Адже рослина полюбляє вологу, росте на вогких приозерних чи прирічкових низькотравних луках.

«Скрученик знайшли на околиці міста Броди у 1980-му році. У 1984 році тут було створено заказник для збереження цього виду. В середині 90-их років минулого століття рослин було близько 2 тисяч. Але з того часу, зокрема через осушення території, кількість зменшувалася і в 2016-2017 роках ми не знаходили цих квітуючих рослин. У 2017 р. знайшли трошки більше сотні рослин. Цього року вдалося зафіксувати 8 квітуючих рослин. На жаль, кількість цих рослин зменшується і ми можемо її втратити зовсім», – розповів Володимир Баточенко.

Фото ТРК «Броди», Вікіпедії, Володимира Баточенка, Михайла Шишки

Також він зазначив, що цей вид ще можливо зберегти.

«Необхідно підняти рівень поверхневих вод, щоб вода не стікала у меліоративні канали, а потрапляла у ґрунт. Потрібне розширення території заказника, щоб взяти під охорону всю площу зростання виду, а також надання йому статусу заказника загальнодержавного значення. Окрім того, рослину необхідно внести до списку видів, які підлягають охороні на території Європи, згідно з рішенням Бернської конвенції. У нас є напрацьовані й розроблені заходи для збереження. Сподіваємося, що при залученні невеликих ресурсів їх вдасться втілити», – пояснив Володимир Баточенко.

Також він розповів, що йому трапився ще один рідкісний вид Коручка темно-червона, що теж занесений до Червоної книги України зі статусом «вразливий». Рослини цього виду відшукали між селами Гаї-Дітковецькі, Бучина і Суховоля на Бродівщині.

«Я там щороку буваю. Раніше двічі бачив лише кілька особин цього виду. Цьогоріч заквітувало понад 100 рослин. Для нас вона дуже рідкісна, бо квітує не кожного року», – розповів Володимир Баточенко.

Також, за його словами, зовсім скоро на території заказника має квітувати ще язичок зелений – орхідея, яка через свою рідкісність занесена до національної Червоної книги, а крім того, має охоронний статус у ряді інших країн.

До слова, в Україні відомо 67 видів орхідей, із них 26 видів зростали на території Бродівського району.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук