На Львівщині безоплатною юридичною допомогою скористалося близько 200 осіб
Близько двохсот осіб протягом п’яти місяців звернулося на "гарячу лінію" проекту "Забезпечення права на свободу та особисту недоторканість неповнолітнім, малозабезпеченим та іншим вразливим категоріям населення у райвідділах міліції", який ініціювала МГО Центр правових та політичних досліджень "СІМ". З них організація підтримала двадцять дві особи.
"Це були ті люди, які відповідали умовам нашого проекту - вони не могли самотужки оплатити адвоката, - розповіла керівник центру Лілія Тополевська. - Підтримку саме таких осіб у межах проекту профінансували ОБСЄ та Посольство Данії в Україні. На це було виділено 10 тисяч євро на Львівщині. Ці кошти пішли на випуск книги та оплату праці сімох адвокатів, які залучені до проекту. Проект триватиме ще місяць, однак ми намагатимемося знайти подальше фінансування".
Загалом, за словами ініціаторів проекту, ситуація із забезпеченням затриманих правовою допомогою залишає бажати кращого. Коли у Львові ці питання ще можна врегулювати, то у районах затриманим надзвичайно важко домогтися адвоката - тому звернення на "гарячу лінію" надходили переважно з-за меж нашого міста. Окрім того, затримані часто не знають своєї прав і не вимагають у правоохоронців їх дотримання.
Лілія Тополевська зазначила, що, незважаючи на розрекламованість проекту, ним здебільшого користувалися правоохоронці, які самі телефонували на "гарячу лінію", повідомляючи, що затримані просять адвоката. "Щоправда, це стосувалося безпроблемних випадків, коли затримані визнавали свою вину. Якщо ж говорити про справи, де з боку правоохоронців були порушення, то ситуація була зовсім іншою", - додала вона.
Причиною того, що права затриманих правоохоронці часто порушують, а також намагаються "навішати" на них ті чи інші не скоєні злочини, на думку учасників проекту, передусім є те, що українська правоохоронна система базується на показниках розкриття злочинів, які міліціонери повинні виконати. Відтак, вихід вони бачать у зміні цієї схеми, а також - у прийнятті нового Кримінально-процесуального кодексу та Закону "про безоплатну правову допомогу".