На Львівщині створять віртуальну модель однієї з найдавніших деревʼяних церков
Іконостас та церкву початку XVI ст. у Старій Скваряві оцифрують
До теми
У селі Стара Скварява біля Жовкви оцифрують одну з найдавніших церков регіону (1508 рік) і її унікальний іконостас. На основі оцифрованого матеріалу створять віртуальні моделі деревʼяної церкви та іконостасу. Грант на це надав Український культурний фонд.
Львівський музей історії релігії, який опікується церквою, та УКФ підписали договір про надання гранту на реалізацію проекту «Музей "Староскварявський іконостас XVI-XVIII ст.": оцифрування пам’ятки, створення інклюзивної експозиції».
«Проект створює віртуальну 3D модель храму Святого Архистратига Михаїла, найдавнішої датованої дерев’яної церкви України (1508 р.), віртуальну 3D модель іконостасу XVI-XVIII ст., який є пам’яткою in situ, а також сучасну інклюзивну музейну експозицію, що враховує потреби різних цільових аудиторій. Разом зі створенням віртуального туру та проведенням освітньої програми проект служить збереженню та популяризації української культурної спадщини», – зазначено в його описі.
Роботу планують завершити наприкінці жовтня. Також організують літню іконописну школу для дітей.
«Опріч 3D моделі буде створено інклюзивну експозицію з аудіогідами, на яких можна буде прослухати про ґенезу українського іконостасу, особливості ікон, історію памʼятки та створення музею, з QR кодами, анотаціями двома мовами. Також буде зроблено якісні фотокопії ікон апостольського та празничного ряду – найстаршу частину іконостасу роботи перемиських майстрів, оскільки висота, на якій вони розміщені (понад 3 метри), та невеликий розмір не дають можливості їх розглянути», – розповіла ZAXID.NET старша наукова співробітниця Львівського музею історії релігії Софія Каськун.
Музей буде оснащено мобільним пандусом. В подальших планах – створення моделі іконостасу та церкви для незрячих.
«В результаті реалізації проекту всі матимуть доступ до памʼятки, експозиція задоволить потреби усіх. Хто любить слухати – тому аудіогід, хто дивитися і читати – копії та анотації, хто віддає перевагу цифровим технологіям – QR коди. Завдяки 3D моделям памʼятка буде доступна у кожній точці планети, а інформація англійською мовою усуне мовний барʼєр», – пояснила Софія Каськун.
Іконостас церкви Св. Архистратига Михаїла у Старій Скваряві (фото ZAXID.NET)
Деревʼяну церкву Св. Архистратига Михаїла збудували у 1508 році, про це свідчить напис на стіні. Первісно вона була у селі Глинсько біля Жовкви, де раніше існувало літописне городище Щекотин. У 1715 році її перенесли у Стару Скваряву. Вона друга найстаріша деревʼяна церква Львівщини після храму св. Духа у Потеличі (1502). Її іконостас – єдиний вцілілий зразок українського сакрального малярства XVI-XVII ст.
Іконостас церкви вважається однією з найкращих пам’яток Перемишльської школи іконопису. Найдавніші ікони – з середини XVI ст. Намісний ряд виконав відомий маляр Жовківської школи Іван Руткович у 1677-1687 роках.
Зараз громада села відправляє богослужіння у новій церкві, а памʼятка є музеєм сакрального мистецтва XVI-XVIII ст., філією Львівського музею історії релігії.