На систему сенсорного голосування Ради потрібно 150-300 млн грн, – Разумков
Система для голосування у Верховній Раді, яка запобігала би кнопкодавству, коштуватиме від 150 до 300 млн грн. Про це сказав Голова Верховної Ради Дмитро Разумков в інтерв’ю телеканалу «Наш», яке транслювалося 10 червня ввечері, повідомляє «Укрінформ».
«Постійно, майже на кожній апаратній нараді, яка відбувається в мене кожного тижня, ми говоримо про те, що треба і що можемо зробити для того, щоб запровадити саме сенсорну кнопку. До сьогоднішньої діючої системи «Рада-3» доєднати блок, який би відповідав у тому розумінні, в якому ми всі з вами звикли до сенсора, тобто до відбитка пальця, неможливо. Технічно це зробити не можна. Можна поставити іншу систему, але якщо я вам назву, скільки вона буде коштувати... По різних оцінках – від 150 до 300 млн грн... Це для того, щоб замінити систему, яка буде відповідати тим умовам, про які ви говорите», – сказав спікер.
Разумков уточнив, що у цю суму входять обладнання, програмне забезпечення, повний комплекс робіт, пов’язаний з провадженням цієї системи. Також це заміна моніторів, і сенсорної кнопки для голосування.
Історія питання
Проблема кнопкодавства в парламенті України не нова. Неперсональне голосування є порушенням Конституції, однак досі жоден нардеп не був покараний за політичну махінацію. У Верховній Раді періодично реєструвалися законопроекти про покарання за кнопкодавство: і про штрафи, і про кримінальну відповідальність за порушення, і багато інших. 20 червня 2017 року парламентарі встановили антирекорд з кнопкодавства в ході голосування за проект закону №6232 про внесення змін у Господарський процесуальний кодекс, Цивільний процесуальний кодекс, Кодекс адміністративного судочинства та інші законодавчі акти.
Для того, щоб унеможливити неособисте голосування, ще у 2008 році тодішній парламент зробив спробу запровадити сенсорну кнопку. Нову систему для голосування розробляти не довелося – потрібно було лише трохи доробити ту, що існувала, «Рада-3». Сенсорна кнопка з тих часів, якою можна теоретично користуватися і нині, не має нічого спільного із біометрикою і не реагує на відбитки пальців. Суть її роботи в іншому: зайняти обидві руки народних обранців під час волевиявлення. Так, палець однієї руки має лежати на цій кнопці від початку до кінця часу, виділеного на голосування, тоді як палець іншої руки має натискати одну з трьох кнопок «за», «проти» чи «утримався». Таким чином нардеп фізично не зможе голосувати за колегу.
До слова, систему «Рада-4» встановили в Київраді в 2015-му. Місцевий бюджет витратив на це 13 млн грн.