На Тернопільщині взято на облік 6217 об'єктів культурної спадщини
КУ Тернопільській області взято на облік 6217 об'єктів культурної спадщини. З них пам'ятки археології - 1525, пам'ятки історії - 2630, пам'ятки монументального мистецтва - 257, пам'ятки науки і техніки - 5, пам'ятки містобудування та архітектури - 1315. Про це ZAXID.NET повідомили у прес-службі ТернОДА.
У 2008 році проведено археологічні розвідки, виявлено і взято на облік 66 нових археологічних пам'яток та 18 - історії та монументального мистецтва. Разом з тим, пам'яткоохоронну діяльність значною мірою гальмує низка організаційно-правових проблем характеру.
Григорій Шергей відзначив, що залишається невирішеним питання балансової належності пам'яток історії та монументального мистецтва, що не дає можливості заключати охоронні договори на об'єкти культурної спадщини, виготовляти пам'яткоохоронну та землевпорядну документацію, проводити ремонтно-реставраційні роботи, не розроблено і не затверджено районних програм збереження і використання об'єктів культурної спадщини.
Ще однією проблемою є відсутність коштів для проведення грошової оцінки земель історико-культурного призначення при виготовленні документації, складанні актів при оформленні документації у правоохоронні органи по фактах руйнування, вандалізму на об'єктах культурної спадщини, для проведення ремонтно-реставраційних робіт на пам'ятках історії та монументального мистецтва.
На законодавчому рівні залишається проблема відсутності у Кримінальному кодексі України статті щодо відповідальності за використання металодетекторів для пошуку цінних археологічних знахідок та руйнування пам'яток археології.
Обговоривши порушене питання, члени колегії для подальшого розвитку пам'яткоохоронної справи в області, рекомендували голові облдержадміністрації доручити райдержадміністраціям та виконкому Тернопільської міської ради посилити державний контроль за охороною об'єктів культурної спадщини, розробити і прийняти районні програми збереження і використання об'єктів культурної спадщини та подати їх на затвердження в установленому порядку. Крім того, треба вирішити питання балансової належності об'єктів культурної спадщини на підвідомчих місцевим адміністраціям та органам самоврядування територіях, забезпечити охорону об'єктів культурної спадщини, їх збереження та використання.
Управлінню культури облдержадміністрації рекомендується провести поетапну інвентаризацію пам'яток історії та монументального мистецтва області, підготувати перелік пам'яток історії та монументального мистецтва, які потребують ремонтно-реставраційних робіт. Також заплановано розробити план заходів збереження та можливого подальшого використання замків та палаців.
Ще одним кроком для збереження пам’яток старовини може стати запровадження на базі одного із професійно-технічних училищ випуску спеціалістів-реставраторів для забезпечення спеціалізованих будівельних організацій кваліфікованими спеціалістами.
Крім того, голова ТОДА доручив управлінню з контролю за використанням та охороною земель в області спільно з управлінням культури облдержадміністрації провести поетапну перевірку стану дотримання законодавства про охорону культурної спадщини під час паювання та використання земель історико-культурного призначення, які входять до складу територій пам'яток, зон їх охорони, вжити заходів щодо повернення до державної власності земель, розпайованих з порушенням законодавства.
Управлінню МВС України в області, управлінню СБУ в області, прокуратурі області в межах визначених законом повноважень, доручено посилити охорону пам'яток археології від руйнування самовільними розкопками, зокрема за допомогою металодетекторів, та вжити заходів щодо повернення до державної власності земель, розпайованих з порушенням законодавства.