На транскордонну співпрацю Україна-Польща-Білорусь передбачено $180 млн
Віце-міністр міністерства регіонального розвитку Республіки Польща Кшиштоф Гетьман пропонує Україні, Польщі та Білорусі обговорити питання транскордонної співпраці на майбутнє і, можливо, розпочати створення спільної стратегії транскордонної співпраці. По це він заявив 7 жовтня в межах Х Міжнародного економічного форуму «Транскордонне співробітництво. Погляд у майбутнє», що триває сьогодні у Трускавці.
Кшиштоф Гетьман проаналізував реалізацію програми транскордонного співробітництва Польща-Україна-Білорусь у 2007-2013 рр.
"Це вже другий етап програми. У нашому розпорядженні перебуває $180 млн і ми перебуваємо на стадії реалізації проекту, оцінки поданих заявок у межах 1-го туру, який відбувся на початку цього року", - зазначив Кшиштоф Гетьман.
Він зауважив, що з обох боків кордону – в Україні і Білорусії є велика активність. Вже подано понад 300 заявок для участі в програмі.
"Вже в грудні цього року ми будемо розподіляти фінансування. Окрім конкретних проектів, є 9 стратегічних програм, які пов’язані з пунктами перетину кордону. Ми маємо вибрати кращі проекти, аби поліпшити якість прикордонного руху і перетину кордону для мешканців", - зазначив Кшиштоф Гетьман.
Зокрема, серед проектів, які розглядаються, він назвав облаштування польсько-білоруського переходу, розвитку пункту пропуску в Усть Лузі, а також йдеться про додаткове оснащення пунктів пропуску Рава-Руська, Ягодин і Краковець. Ці проекти наразі у розробці.
"Оскільки це прикордонні території, то вони менш розвинуті. Ми маємо звертати увагу на ті проекти, які сприятимуть розвитку територій. Вони мають бути реалізовані двосторонньо. Наша співпраця буде ефективною тоді, коли вигоду і користь отримають по обидві сторони кордону", - зазначив Кшиштоф Гетьман.
За його словами, така вигода може бути матеріальною, наприклад, інфраструктура, зокрема, дороги, а також нематеріальною: нові знання, досвід, новий рівень спільної довіри.
"На даному етапі ми зосереджуємо увагу на неприбуткових проектах. Та ми маємо потрохи від цього відходити, якщо хочемо щоб росли економічні показники, розвивалась економіка наших країн, треба реалізовувати проекти, скеровані до підприємців. Тому уже зараз важливо розпочати дискусію щодо подальшої співпраці після 2013 року. Маємо зосередитися на 4-ох пріоритетах: збільшення пропускної здатності кордону, охорона навколишнього середовища, підприємництво та інтеграція суспільства. Важливим питанням для нас залишається комунікаційна складова – дороги… Ми не маємо чекати що нам запропонує Єврокомісія, адже тут, на місці, ми краще знаємо що робити", - зазначив Кшиштоф Гетьман.
Він наголосив, що уряд Польщі надзвичайно зацікавлений у розвитку цієї співпраці, яка базується не лише на коштах ЄС, але й на власних коштах країн. Він сказав, що потреба такої співпраці підтверджується великою кількістю заявок для участі у програмі.
Програма транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна є частиною Європейського Інструменту Сусідства і Партнерства (ЄІСП), створеної за ініціативою Європейської Комісії. Програма спрямована на розвиток прикордонних територій трьох країн, а її бюджет є найбільшим в рамках ЄІСП. Спільний Технічний Секретаріат Програми, метою діяльності якого є проведення інформаційної політики і підтримка заходів в рамках програми, був скликаний у квітні 2009 року.