На відмову від російського газу Україні потрібно $207 млрд, - експерти
Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) підготувало доповідь, згідно з якою в України є шанс на енергетичну незалежність і відмову від імпорту російського газу до 2030 року, якщо вдасться залучити $207 млрд, повідомила в п'ятницю Financial Times.
Як наголошується в звіті МЕА, високі ціни на енергоносії є найбільшою проблемою платіжного балансу України: щорічно країна платить $12 млрд за російське паливо, що змушує владу шукати вирішення проблеми, пише "Коммерсант-Украина".
Відмовитися від російського газу можна за рахунок підвищення енергоефективності економіки.
Навіть російська промисловість споживає на 45% менше палива в перерахунку на виробництво одиниці тепла та енергії, ніж українська. У ЄС цей показник на 80% нижче.
Крім того, Україні необхідно нарощувати власний видобуток газу, що зажадає $3-4 млрд інвестицій щорічно до 2030 року.
Цей комплекс заходів дозволить країні до 2030 року не тільки відмовитися від імпорту газу, але й експортувати його в Східну Європу, відзначають в МЕА.
Ці заходи вже задекларовані Україною в Енергетичній стратегії до 2030 року. Документ передбачає зростання річного видобутку газу до 44,4 млрд кубометрів і скорочення імпорту до 5 млрд кубометрів. Проте всього на реалізацію програми закладено в два рази менше коштів, ніж підрахували в МЕА, - до $100 млрд.
У Міненерго коментувати висновки МЕА не стали. Але джерело в міністерстві називає цю оцінку завищеною. "За підсумками дев'яти місяців ми скоротили споживання газу на 2,9 млрд кубометрів і наростили його видобуток на 150 млн кубометрів. На це пішло всього близько $1 млрд, - говорить співрозмовник газети. - Зрозуміло, що чим далі, тим дорожче будуть даватися економія і нарощування видобутку, але все ж про такі суми, як кажуть в МЕА, мова не йде".