Микола Злочевський пропонував НАБУ і САП 6 млн доларів за закриття справи про відмивання коштів
До теми
Екс-міністр екології і власник найбільшої приватної газовидобувної компанії України Burisma Микола Злочевський пропонував керівникам НАБУ та САП 6 млн доларів хабара. Про це повідомила «Українська правда». Цю інформацію підтвердили також у прес-службі НАБУ.
Справу Злочевського спочатку розслідувала тоді ще ГПУ, а згодом вона була передана до НАБУ. Слідство по цій справі було зупинено, тому що відбувався розшук підозрюваних.
Суть підозри, за яку пропонувався хабар, полягає в причетності Злочевського до заволодіння коштами стабілізаційного кредиту Нацбанку, який видавався на «Реалбанк» олігарха Сергія Курченка і легалізації цих коштів (йдеться про суму у 800 млн грн).
Згідно з вимогами зловмисників, провадження щодо Злочевського мало бути закрите саме до 14 червня, коли він святкує день народження.
6 мільйонів доларів – рекордний викритий хабар в історії України (фото НАБУ)
НАБУ і САП використали для викриття затриманих підроблену постанову про закриття провадження, оскільки перед передачею грошей вони хотіли впевнитися, що провадження закрито. За цією справою затримано троє людей, в тому числі перший заступник начальника управління Державної податкової служби в Києві. Двоє інших людей, за даними слідства, є довіреними особами Злочевського.
При цьому перевіряється причетність до злочину працівників Офісу генпрокурора. В період, коли відбувалися слідчі й процесуальні дії, в Офісі генпрокурора з флешки одного з працівників, яка займає адміністративну посаду в Офісі генпрокурора, був здійснений онлайн-моніторинг ЄРДР з приводу того, чи дійсно це рішення відмічено в ЄРДР.
Хто такий Микола Злочевський
Микола Злочевський — власник найбільшої приватної газовидобувної компанії України Burisma, засновник Міжнародного Форуму з енергетичної безпеки. Колишній член «Партії регіонів» і екс-міністр екології.
Злочевський виїхав з України наприкінці 2014 року після того, як став підозрюваним у незаконному збагаченні. У січні 2015 року ГПУ оголосила його у розшук.
Злочевський також фігурував у ще одному розслідуванні. У липні 2016-го ГПУ оцінила збитки від несплати податків компаніями Злочевського в 1 млрд грн. Тодішній генпрокурор Юрій Луценко навіть організовував з цього приводу спеціальний брифінг. Але потім справу перекваліфікували, компанія Burisma сплатила 180 млн грн податкових платежів і справу закрили.
До слова, Хантер Байден син колишнього віце-президента США, а тепер кандидата у президенти США Джо Байдена, 2014 році став одним із членів Наглядової ради Burisma, яка належить Злочевському.
У 2018 році Джо Байден розповів, що погрожував українським лідерам не дати кредит, якщо вони не звільнять Шокіна. Після цього Шокін заявив, що був змушений припинити розслідування стосовно компанії Burisma під тиском з боку США.