Політолог Віктор Небоженко вважає, що дані соціологічних опитувань демонструють нерозуміння суспільства, яка саме форма республіки в Україні – президентська чи парламентська.
Про це він заявив, коментуючи лідерство президентської партії Блоку Петра Порошенка в соцопитуваннях щодо настроїв громадян перед достроковими парламентськими виборами, передає «Главком».
«Швидкість змін в Україні дуже інтенсивна і більшість населення навіть не в курсі, що ми живемо в парламентській республіці, а не президентській, хоча відразу після Майдану було прийнято рішення про перехід до парламентської форми правління. Тому насправді ми вибираємо парламентська більшість, яка за повноваженнями сильніша за президента. Ця більшість буде вибирати свого прем'єр-міністра, який буде взаємодіяти з президентом», – заявив Небоженко.
«Замість того населення думає, що ми продовжуємо вибирати президента першого туру, звідти нерозуміння, чому декількома колонами йдуть ті, хто стояв разом на Майдані. В результаті більшість вибирає партію президента, думаючи, що між нею та іншими партіями великої різниці немає », — наголосив політолог.
У той же час експерт вважає, що при парламентській республіці ефективність взаємодії різних гілок влади є значно вищою.
«Нещодавно ми стали свідками, буквально кілька днів тому, як в результаті співпраці прем'єра, парламенту і президента був прийнятий один із найсерйозніших законів за всю історію незалежної України – про боротьбу з корупцією», – нагадав Небоженко.
Він також зазначив, що неправильне розуміння громади, яка форма республіки у нас зараз – президентська чи парламентська – призводить до того, що люди не розуміють, якими якостями повинен володіти наступний прем'єр.
«Коли народ голосує за блок Президента – він свідомо відмовляється від сильного, професійного прем'єра і реалізує ідею, що наступний уряд має бути виключно технічним. А це помилковий підхід, голова уряду повинен мати підтримку в парламенті, що відкриває перед ним можливості здійснювати реформи в країні», – резюмував Небоженко.