Наш діловий центр сформує попит у Львові, – Нестор Поліщук
– Наш діловий центр – це буде маяк, своєрідний «Бурж аль-Араб» у Львові, у Західній Україні. «Бурж аль-Араб» – це єдиний у світі семизірковий готель у Дубаї, висотою 350 метрів.
Сегмент бізнес-центрів у Львові має великий потенціал, який ґрунтується на великому потенціалі Львова як однієї з найбільших ділових столиць України. Про це часто говорять аналітики, це знають і самі бізнесмени. Цікаво, що, на їх думку, ця перспектива перетвориться у дійсність зовсім скоро.
Пропонуємо увазі читачів ZAXID.NET інтерв'ю з інвестором спорудження у Львові бізнес-центру нового рівня Нестором Поліщуком.
- Чому ви обрали Львів для реалізації цього проекту?
- Львів у нас асоціюється зі столицею Галичини, а Галичина з прадавніх часів була центром культури в широкому розумінні, державництва. Була столицею не тільки Галицько-Волинського князівства, історично це був форпост усієї Європи. Львів - центр Галичини і ворота в Європу.
Попри те, що Львів поки що недостатньо розвинений як центр промисловості, як центр великого бізнесу, але місто має таку історію, яку практично жодне інше місто України немає. У Києві вона знищена, ця безперервність. Львів зберіг і має наступність. Тут збереглася генетична пам'ять.
Ми віримо, що Львів стане великим промисловим і бізнесовим центром. Зокрема через те, що це місто - ворота в Європу. Але насамперед тому, що Львів має великий науковий і людський потенціал.
У виборі Львова зіграв ще й особистий чинник, сімейний. Мої діди і прадіди жили в Австро-Угорщині, мали маєтності біля Збруча. Мама дуже вболівала за долю України. Вона була депутатом народних зборів, голосувала у 1939 році за возз'єднання України. Тоді вона була дуже щаслива, і казала: «Тепер ми дамо собі раду!» Історія повернула інакше. І щоб здобути освіту, мені довелося їхати до Києва. Я з 1967 року живу в Києві.
Я завжди думав, що як тільки з'явиться можливість, Західна Україна почне дуже швидко розвиватися. На превеликий жаль, цього не сталося. Мені дуже боляче, що після виходу з СРСР у Західній Україні відбулася така глибока руйнація. Основна маса людей працює де завгодно - в Європі, і в Києві, але не у себе вдома, обслуговує всю Європу. Це взагалі для мене нонсенс - наші високоосвічені люди роблять найбруднішу роботу для іноземців, бо ті краще забезпечені. Я з цим не можу змиритися, і ніколи не змирюся.
- Ви вважаєте, що за декілька років у Львові може пожвавитися ділова активність?
- Поки що я відношу Львів до другої категорії міст, де розвинені ділові кола. У першій категорії - південь України, Донбас, Харківщина, Дніпропетровщина. У Львові поки що немає великий грошей. Великі підприємства, в тому числі великі європейські і світові бренди зареєстровані і платять податки в Києві, хоча багато з них працює і у Львові.
Враховуючи ці моменти, ми віримо, що з часом, за два-три роки, у Львові буде істотне пожвавлення ділової активності, бізнесу. З якого середовища воно почнеться? З культурного, наукового, туристичного, точно визначити важко...
Безперечно, сподіваємося, що 2012 рік також дасть поштовх до розвитку міста. Тисячі, сотні тисяч людей побувають у Львові, і побачать, що це місто дуже близьке до інших столиць Європи: до Відня, Парижу, Мілану.
Я впевнений, що великі компанії, зокрема європейські, світові бренди, які мають свої головні офіси в Києві, прийдуть сюди відкривати свої офіси. Їм буде зручніше проводити ділову політику у Львові, а може й починаючи зі Львова. Враховуючи це, ми розпочинаємо будівництво бізнес-центру у Львові.
- Проте чи буде попит на бізнес-центр такого високого класу в нашому місті?
- Вважається, що коли є потреба, потрібно шукати засоби для задоволення цієї потреби. Що робимо ми? Ми йдемо для того, щоб змінити цю формулу. Не попит буде формувати бізнес-центр, збудований бізнес-центр сформує попит. Людям захочеться працювати і робити бізнес у нас.
- Чому захочеться?
- Це буде перший у Львові високофункціональний діловий центр. Це буде ціле ділове містечко в одному будинку. Ми зробимо все для того, щоб наш офісний центр був привабливим для бізнесу. Ми створимо ідеальні умови праці для ведення бізнесу, для такої праці.
Зараз компанія, яка знаходиться в радіусі ста кілометрів від Львова, а Київ і східні міста значно далі, робить вибір, де розмістити свій офіс, відповідно до існуючих умов роботи і життєзабезпечення. Зазвичай вирішується: «Краще будемо літати до Києва, на Схід. Бо у Львові належні умови для ведення цього бізнесу ще не створені». Ми їх створимо. Львів буде привабливим для західних бізнесових кіл.
- Яким чином?
- Перш за все, буде забезпечене безперебійне постачання усіх необхідних ресурсів. Ми передбачимо два-три незалежні джерела енергетики.
Питань із водою не буде. Якщо буде потрібно, то зробимо свою артезіанську свердловину. Якщо говорити відверто, то я розумію проблеми Львова. Вони об'єктивні, але значною мірою говорять про недостатню увагу влади до потреб людей. Я проти, щоб робити у Львові революцію. Водночас я проти того, що люди миряться з недоліками, не сприймають способів виходу з проблеми.
Крім безперебійного постачання води, електроенергії, тепла, ми забезпечимо безмежні можливості зв'язку. Будуть усі засоби і в необмеженій кількості.
Приміщення будуть влаштовані таким чином, щоб їх легко було адаптовувати до потреб, смаків клієнтів. Внутрішні стіни будуть звуко- та теплопоглинаючі, але адаптативні. Їх можна буде пересувати так, щоб адаптувати внутрішній простір до потреб орендарів. Якщо компанії потрібен один великий зал - будь ласка, хочуть поділити на кабінет - ми це теж можемо зробити. Для кожного ми підбиратимемо колір стін, декор, меблі.
Потреби клієнтів враховуються до найдрібніших аспектів, аж до того, хто саме з персоналу має обслуговувати офіс конкретного орендаря. До потреб, а навіть примх орендарів ми прислуховуємося.
У бізнес-центрі обов'язково буде передбачена місце, де можна поїсти дешево і смачно. Там не буде гурманства. Це для тих, чия кишеня дозволяє такий спосіб харчування. Але буде й ресторан або вищого рівня кафе, де буде інше меню, весь набір для людей, які звикли до шикарного обслуговування і до білосніжних накрохмалених скатертин та кришталю.
У бізнес-центрі будуть працювати банки, міні-маркети, бюро туристичних послуг, перукарня, залізничні, авіаційні та автобусні каси. До послуг клієнтів - підземні парковки або стоянки на вулиці з цілодобовою охороною.
До нашого бізнес-центру будуть приходити фотографуватися молоді люди, що беруть шлюб, от побачите. А ті, хто тут працюватиме, не буде квапитися йти додому.
- Щоб забезпечувати такий рівень сервісу, потрібна дуже фахова команда, чи не так?
- Чим відрізняється високий рівень обслуговування і просто обслуговування. Рівень у тому, щоб не було видно персоналу, і клієнти не задумувалися над тим, хто це забезпечує.
Хіба може дозволити всесвітньо відома компанія, щоб, коли вони працюють, їм у вікна заглядав альпініст, який миє вікна? Звичайно, ні. Тому всі роботи з прибирання, профілактичні, ремонтні мають виконуватися за відсутності орендарів. Якщо є нагальна потреба, це може робитися тільки вночі чи у вихідні, чи під час канікул.
У львівському бізнес-центрі буде фаховий і ввічливий персонал. Вони пройдуть стажування у нашому бізнес-центрі «Горизонт Бізнес Таувер» у Києві. А тут ми маємо свої традиції, нам виповнюється 10 років.
У нас орендують офіси компанії, чиї імена - це світові бренди. Досить сказати, що така відома компанія як ВВС з самого початку, відколи вирішила працювати в Україні, працює у нас, і навіть веде з цього офісу радіопередачі. Ми щасливі, що світові компанії такого рівня працюють у нас. Їм комфортно в нас. Це означає, що їх влаштовує все - і ціна, і рівень обслуговування, і рівень безпеки. Ми хочемо, щоб так було у Львові. Щоб людям було комфортно працювати, щоб вони були спокійні за свою особисту безпеку і майно, щоб вони відчували повагу до себе. І я абсолютно впевнений, що ми цього доб'ємося.
- Вочевидь, бізнес-центр буде висотною будівлею?
- До питання визначення висотності будівлі ми ставимося дуже серйозно. Це буде маяк, своєрідний «Бурж аль-Араб» у Львові, у Західній Україні.
«Бурж аль-Араб» - це єдиний у світі семизірковий готель у Дубаї, висотою 350 метрів. Перебуваючи там, я зрозумів, чому він семизірковий, і чому так називається. Це світило, це еталон. Ми далекі від того, щоб будувати еталонний діловий центр. Але він буде значно кращий від існуючих. І ми думаємо, що на нього будуть рівнятися інші, підтягуватися до нашого рівня.
І щоб цю ідею сприйняли самі львів'яни, ми провели заміри на місцевості. Використали для цього давній спосіб, який колись застосовували, будуючи церкви. Колись на місці, де збиралися зводити храм, розпалювали вогонь, і за допомогою диму визначали те, як вписуватиметься висотна церква у краєвид міста.
Вогнищ у Львові ми не розпалювали, а запустили на вул. Чорновола повітряні кулі. За цим спостерігали з оглядового майданчика Високого Замку, щоб уявно спроектувати висоту майбутнього офісного центру, наочно переконатися, що ця будівля не тільки не спотворює Львів, але й значно урізноманітнює його вигляд. Пізніше ми побачили доволі схвальні відгуки у пресі на цю акцію, і жваве обговорення проекту.
- Перш, ніж почати будівництво, необхідно придбати земельну ділянку та пройти низку дозвільних і погоджувальних процедур. Як можна оцінити у цьому сенсі співпрацю з місцевою владою?
- Земельну ділянку на вул. Чорновола, 45б для будівництва бізнес-центру було придбано на аукціоні. Ми були дуже приємно здивовані форматом проведення аукціону, адже багато важливих аспектів одразу були закладені в умовах аукціону. У Львові фактично відкрита зелена вулиця для інвесторів. Влада Львова у цьому питанні поводиться добре, як ніяка інша. У Києві отримати землю було б значно важче, бюрократично складніше.
Зараз відбувається обговорення передпроектної документації. Дуже жваво, дискусійно. Але це на користь справі. У таких дискусіях краще проробляється доля будинку, ми зацікавлені, щоб вона була якомога раціональнішою, красивішою, а відтак, прибутковішою.
Жодних перешкод ми не помітили. Навпаки, ми бачимо величезне бажання і реальну підтримку влади у розвитку бізнеспроектів. Найближчим часом буде погоджено передпроектну документацію, і тоді ми почнемо підготовчі роботи до будівництва.
Плануємо за 1,5-2 роки повністю завершити будівництво, і здати об'єкт в експлуатацію, поселити перших людей.
- Як можна окреслити ціновий сегмент, в якому буде працювати бізнес-центр?
- Він буде вищий, ніж є зараз у так званих бізнес-центрах, переобладнаних житлових будинках. Він буде дорожчим, але не буде найдорожчим. Ми не можемо зараз сказати, якою буде точна ціна, її визначатиме ринок.
До нас прийдуть люди, які вміють і хочуть працювати, заробляти гроші, і які хочуть, щоб ніщо не заважало їм у цьому. Навпаки, щоб умови їх праці були сприятливими. Ми впевнені, що вони виберуть нас, і в тому числі через ціну. Щодо ціни ми домовимося. Ціна буде абсолютно індивідуальною, залежно від орендарів і їхніх потреб. У нас ціни в київському центрі навіть в рази відрізняються. Вони ґрунтуються на запитах, потребах і вимогах, можливостях компаній-орендарів.
Ми не хочемо з кимось конкурувати. Ми просто запропонуємо свою нішу, цікаву людям.
- На яку окупність проекту ви розраховуєте?
- Термін окупності залежатиме від того, яку ціну оренди ми зможемо призначити. Швидше за все, на початку ми не будемо укладати довготермінові орендні угоди. Спершу ціни оренди можуть бути дещо занижені, щоб люди могли оцінити наш рівень послуг. Ми будемо працювати над тим, щоб стало престижно орендувати офіси у нас.
Загалом же для такого типу об'єктів термін окупності 10-15 років, це - нормально. Будемо прагнути до цього.