Найпоширенішими причинами смертей в Україні є серцево-судинні та онкологічні хвороби
Експерти візуалізували дані про померлих українців
До теми
Майже 400 тисяч українців померли від серцевих захворювань та ураження системи кровообігу впродовж 2018 року. Також серед найчастіших причин смерті – онкологічні захворювання, несумісні із життям травми і отруєння. Про це йдеться в дослідженні-візуалізації «Причини смерті в Україні – 2018», яке створили Український центр суспільних даних та Державна служба статистики України.
Майже 70% смертей торік сталися через захворювання системи кровообігу – від пов’язаних із ними хвороб померло понад 387 тис. українців. Найбільше – через атеросклеротичні або ішемічні хвороби серця.
На другому місці серед причин смертності – онкологічні хвороби, які забрали життя 77 тис. людей. Найчастіше смерть фіксували через злоякісні новоутворення в органах дихання, рак грудей та шлунку.
Понад 30 тис. українців померли внаслідок отруєння, травм та інших зовнішніх чинників. Окрім того, 24 тисячі смертей сталися через ураження органів травлення, найпоширенішими серед яких були хвороби печінки, підшлункової залози та ураження печінки від алкоголю.
Причини 20 тисяч смертей точно не були встановлені. Зазначається, що понад 10 тис. людей померли від старості. Часто причиною смертності були захворювання органів дихання. Усього сталося 12,9 тис. випадків. Найпоширеніші – через пневмонію та ураження нижніх дихальних шляхів.
На Львівщині статистичні показники збігаються із загальноукраїнськими. В області, так само як в країні, найчастішою причиною смерті є серцево-судинні хвороби, причому найбільше померлих від атеросклеротичної хвороби серця (7936 людей за 2018 рік) та інших форм хронічної ішемічної хвороби серця (6164 людей).
Загалом минулого року на Львівщині померли 32726 людей. Найвища смертність в перерахунку на 100 тис. населення зафіксована в Перемишлянському та Жидачівському районах.
Мапа смертності по районах Львівщини в перерахунку на 100 тис. населення
Як повідомив виконавчий директор Українського центру суспільних даних Андрій Горбаль, дані щодо причин смертності є важливими для аналізу та розробки державної політики у сфері охорони здоров’я. Зокрема, ці дані є основою для оцінки потреби у паліативній допомозі, інформує УНІАН. Однак, на думку експерта, система фіксації причин смерті потребує вдосконалення, адже ці дані не завжди відповідають реальній хворобі, від якої померла людина.
!Це може бути і халатність, і недбалість, але, на жаль, в масштабах всієї країни це призводить до фальсифікації даних», – наголосив він.
За словами Горбаля, наявність і доступність для аналізу не лише однієї причини смерті, а й інших зазначених у свідоцтві причин, інших суттєвих станів або захворювань, могли б скоригувати статистичні дані. Він також зазначив, що підвищити точність та повноту даних про причини смерті можна за допомогою підвищення кваліфікації та відповідальності лікарів щодо максимальної точності заповнення лікарського свідоцтва про смерть (а також фельдшерських довідок про смерть, лікарських свідоцтв про перинатальну смерть), припинення практики регіональних «методик» фіксації причин смерті (адміністративного тиску, коли в окремих регіонах штучно зменшують або збільшують фіксацію певних причин смерті), запровадження єдиної практики фіксації причин смерті (тобто дотримання вже наявних інструкцій).
Слід зазначити, що загальна кількість померлих в Україні протягом минулого року у цій візуалізації становить 574 тис. осіб і відрізняється від опублікованих даних на сайті Держстату, де вказані 587 тис. Це пов’язане із тим, що система не враховує окуповані території. Свідоцтва про народження та смерть – єдині документи ОРДЛО, що визнаються в Україні, тому відомості про померлих, які надходять з окупованих територій, враховуються у загальній статистиці. Втім, автори їх врахували, оскільки вони не є повними.