«Найважче було возити двохсотих, яких ми знали особисто»
Військових медиків Львова нагородили орденами та грамотами
У Військово-медичному клінічному центрі західного регіону сьогодні, 12 вересня, урочисто нагородили бойовими нагородами та відзнаками Міністерства оборони України військових медиків, які брали участь в антитерористичній операції на сході України. Відзнаки від імені міністра вручив директор військово-медичного департаменту міністерства оборони полковник медичної служби Віталій Андтронатій.
Нагороди вручили не тільки лікарям, а й водіям та санітарам, які допомагали вивозити поранених із поля бою. Зокрема, двоє медиків Військового медичного центру західного регіону полковник Юрій Скуратівський та полковник Тарас Кльофа були нагороджені орденами Данила Галицького. Відзначили і діяльність Військово-медичного клінічного центру західного регіону в особі начальника центра полковника Івана Гайди, якому указом президента України присвоєно почесне звання «Заслужений працівник галузі охорони здоров’я України».
При спілкуванні з журналістами медики неохоче говорять про те, що довелось пережити під час перебування в зоні АТО. Підполковники Тарас Кльофа та Юрій Скуратівський раніше брали участь у миротворчих операціях та бачили війну на власні очі, але порівняти свій попередній досвід і нещодавній не можуть.
Полковник медичної служби, лікар-анестезіолог, начальник клініки невідкладної медичної допомоги Військово-медичного центру західного регіону Юрій Скуратівський був у зоні військових дій вже двічі. Останнього разу провів там 34 дні, у тому числі і при боях за луганський аеропорт.
«Усі ці 34 доби – це щоденна важка робота, яка робиться медиками і тут. Але там все ускладнено військовими діями», – розповідає лікар.
Каже, найважче було надавати допомогу цивільним, зокрема дітям.
«Мабуть усі бачити фото колони, яка була розстріляна під Хрящуватим. І в складі тієї колони були діти. От їх і було найважче лікувати. Ці люди були біженцями і рухались під білими прапорами, але по них все одно відкрили вогонь, а ми були найближче і надавали їм медичну допомогу…», – говорить полковник Скуратівський.
Тарас Кльофа, полковник медичної служби, начальник відділення урології військово-медичного центру західного регіону з зони АТО повернувся 3 серпня. Там він провів більше двох місяців.
«Був у зоні АТО двічі, першого разу у квітні протягом місяця, а другий період – з 27 травня по 3 серпня. Наша мобільна група була прикомандирована до 24 окремої механізованої бригади і від початку до кінця мігрували з ними, незалежно від завдань, які вони отримували», – говорить медик.
Про роботу в польових умовах говорить не надто багато.
«Наш підрозділ не призначався для проведення складних операцій, взагалі це нереально зробити в полі. Наше завдання було в тому, щоб максимально швидко забезпечити надання першої медичної допомоги і евакуювати пацієнта з поля бою в місце надання спеціалізованої допомоги. Найчастіше доводиться стикатись із мінно-вибуховими травмами, вогнепальними пораненнями. Здебільшого це кінцівки, грудна клітка, живіт, рідше голова, на щастя», – розповів полковник Кльофа.
Каже, що не рахував, скількох людей врятував, у таких умовах про це не думав. Але найважче, за його словами, було працювати вночі.
«Останнього разу ми вивозили хлопців з 95-ї бригади, то першого разу вивезли 19, другого 11 і потім ще 9 осіб. Це за одну ніч», – говорить медик.
Додає, що вночі використовували маскувальні засоби, щоб не накликати на себе вогонь. Але найважче було забезпечити авіаевакуацію, бо літаки, як правило, вночі не літали. Утримували поранених як-де: іноді в польових перев’язочних, іноді в пристосованих під потреби медиків будівлях.
«Перший раз, коли ми виїхали на блокпост, десь о 5.30 ранку почали стріляти з мінометів і фактично з-під вогню ми забирали трьох хлопців. На щастя, вони всі живі-здорові, один зараз продовжує лікування в Києві», – розповідає Тарас Кльофа.
«Найважче було возити двохсотих, яких ми знали особисто. Але цю історію упустимо... Останніми тижнями під обстріли ми потрапляли часто, адже під Луганськом стріляли звідусіль. Дуже важко було дивитись на людей, які потрапляли під ці обстріли», – каже медик.
І хоча в полковника Кльофи є знайомі медики, які з війни не повернулись, він готовий їхати ще. Рятувати життя для нього найважливіше.
«Завдяки тому, що медики знаходилися в зоні ураження поруч із бійцями, вони піднімали моральний дух наших бійців. Завдяки вам вдалось врятувати дуже багато життів. Наша система медичного забезпечення збройних сил України пройшла урок і отримала дуже високу оцінку. Смертність на етапах медичної евакуації у нас виявилась найменшою за всі останні військові конфлікти, це якщо порівнювати з Чечнею, Афганістаном та Іраком. І все це завдяки вам», – звернувся до військових медиків під час церемонії нагородження директор Військово-медичного департаменту Міністерства оборони полковник медичної служби Віталій Андтронатій.
Він зазначив, що серед військових медиків є також вбиті та поранені, але вони врятували багато життів і до кінця були вірні клятві Гіпократа.
На нагородженні також були присутні міністр культури України Євген Нищук, глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав (Шевчук), дружина прем’єр-міністра Терезія Яценюк та голова львівської облдержадміністрації Юрій Турянський.
Зазначимо, що за час АТО під час виконання обов’язків в умовах бойових дій постраждали близько десяти військових лікарів зі Львова, а один медик загинув.