«Нехай місяць доїть корів»
Як через інженерку, яку відправили працювати дояркою, виник масовий пікет шахтарів у Львові

На Львівщині колишня працівниця шахти Алла Лук’ян через суд вимагає ₴150 тис. моральної компенсації за те, що її з посади інженера планового відділу на шахті у Соснівці перевели працювати дояркою в підсобне господарство. Справу розглядають у Червоноградському міському суді. Це вже третій суд для жінки. Два попередні вона програла.
Червоноградський суд попросив адміністрацію шахти «Надія» надати оригінали необхідних документів, але на підприємстві категорично відмовились це робити, посилаючись на те, що всі документи уже є в судах, де відбувалися попередні слухання справи. Відтак, суд виніс ухвалу про витребування цих документів силовим шляхом. Саме це і стало причиною масового пікету шахтарів під будівлею головного управління міліції у Львові, які не розуміють, чому озброєні люди в масках та камуфляжі вриваються на шахту та блокують її роботу, хоча її керівництво порушує закон, не надаючи цих документів на вимогу суду.
23 липня близько двох десятків спецпризначенців заблокували адміністративну будівлю та спробували забрати документи, які вимагає суд.
«Йдеться про наказ про переведення на посаду Алли Лук’ян та наказ про відхилення цього наказу. Ці документи були необхідні для інспекції праці. Керівник шахти не допустив працівників інспекції праці до проведення перевірки», – розповів ZAXID.NET слідчий Ігор Дещиця, який веде справу Алли Лук’ян.
Кілька сотень працівників шахти за вказівкою директора Миколи Криштопи не пустили біців спецпідрозділу міліції та не дозволили забрати цих документів.
«Кілька днів тому прислали трьох чоловік з міліції (йдеться про працівників інспекції праці, – ред.) для того, щоб вилучити у нас з архіву оригінали необхідних документів. Колектив шахти не допустив цих людей, мотивуючи тим, що все є в суді. А 23 липня адміністративний корпус був захоплений озброєними людьми, спецпідрозділом міліції, які заблокували всі входи-виходи. Вони були готові примусово зробити обшук, спираючись на рішення суду про вилучення цих двох документів. Колектив шахти не пустив силовиків до архіву, бо ми не вважаємо це за потрібне», – розповів ZAXID.NET заступник директора шахти «Надія» Олександр Кондратюк.
У той же час слідчий зазначає, що, якби працівники колектив шахти не заблокував роботу працівників інспекції праці, які мали провести перевірку, то не ставилось би питання щодо проведення обшуку.
За його словами, обшук проводився в рамках кримінального провадження, у яке об’єднано кілька статей – ч.1 ст. 172ККУ (грубе порушення законодавства про працю) та ч.3 ст. 382ККУ (перешкоджання виконанню ухвали суду). Жінку незаконно перевели на нижчу посаду у господарський двір.
«Пишеш заяву і переходиш працювати дояркою»
Алла Лук’ян розповіла ZAXID.NET, що у господарський двір її перевели через конфлікт із директором шахти на ґрунті політичних питань. Лук’ян зазначає, що була активісткою Євромайдану, у той час як директор шахти Микола Криштопа підтримував режим Януковича і агітував на президентських виборах голосувати за Юрія Бойка.
«Я підтримувала Майдан. Після того як втік Янукович, директор викликав мене до себе і каже: «Як ти думаєш, Янукович легітимний?». Я кажу: «Який же він легітимний, втік з країни, вкрав стільки грошей». Після цього директор вигнав мене з кабінету. Він говорить російською. Ця людина ненавидить Україну», – охарактеризувала вона директора.
За словами жінки, після цього випадку він сильно розізлився, а через певний час скомандував перевести її на нижчу посаду – у господарський двір.
«У нас є підсобне господарство, де є рогата худоба, свині і він викликав мене і каже російською: «Пишеш заяву і переходиш працювати дояркою». У мене мову відняло. Каже, що якщо так любиш Україну, то йди і піднімай Україну. При мені викликав начальника відділу кадрів і каже: «Пиши на неї наказ, нехай місяць доїть корів», – емоційно розповіла Алла Лук’ян.
Оскільки жінці залишалося кілька місяців до пенсії, то вона змушена була йти працювати. Більшість часу вона перебувала у лікарні, бо каже, що через таку роботу у неї виникли проблеми зі здоров’ям, хоча працювала всього два дні. А через кілька місяців, коли жінка офіційно пішла на пенсію, то подала позов до суду про виплату ₴150 тис. моральної компенсації.
Цікаво, що Алла Лук'ян каже, що вимагає від підприємства ₴150 тис. моральної компенсації, що підтверджується ухвалою суду. Натомість заступник директора та директор шахти стверджує, що жінка вимагає ₴350 тис.
«У нас йде судова справа з колишньою працівницею шахти, яка вимагає ₴350 тис. моральної шкоди за те, що її перевели з одного робочого місця на друге без необхідної кваліфікації. Вона подала до суду у місті Сокаль, програла його. Подала в суд у Львові – програла. Зараз судимося в Червонограді», – підкреслив заступник директора шахти Олександр Кондратюк.
Однак, схоже на те, що він не розуміє, що якби дирекція керівництва добровільно надала потрібні суду документи, то силового варіанту розвитку подій можна було б уникнути. Натомість він вважає, що влада тисне на підприємство через те, що воно успішне. Таку ж думку нав’язують працівникам шахти, які чинять спротив силовикам, а сьогодні, 24 липня вийшли на пікет під головним управлінням МВС Львівщини.
Пікет шахтарів 24 липня під головним управлінням МВС Львівщини
«Моя думка і думка колективу, що справа Лук’ян – це зачіпка для керівника податкової і заступника, чи самого губернатора нашої області для того, щоб привести сюди озброєних людей, захопити наш архів, бухгалтерію, вилучити необхідні документи. На фоні справи Лук’ян якісь вищі сили хочуть нас скомпрометувати, «нагріти» на гроші. А захоплення адмінбудівлі – це остання крапля», – вважає Кондратюк.
Не виключено також, що така ситуація вигідна директору шахти Миколі Криштопі. Адже через дрібну справу, яка загострилась через відмову надати документи, які жодним чином не впливають на роботу підприємства, майже увесь колектив шахти «Надія» вивели на акцію протесту. Хтозна, якою інформаційною провокацією це може обернутися завтра.
Як повідомляв ZAXID.NET працівники шахти «Надія», що в м. Соснівка, сьогодні, 24 липня, пікетують під обласною міліцією у Львові. Близько трьох сотень гірників стукають касками, барабанять і тримають плакати «Руки геть від шахти», «Дайте нам спокійно працювати», «Міліція повинна бути з народом».