Держдума Росії ухвалила заяву щодо Сирії
Державна дума Росії ухвалила заяву «Про загострення ситуації навколо Сирії». Депутати заявили про неприйнятність планів США і низки інших держав в обхід Ради безпеки ООН завдати удару по Сирії.
За оцінкою депутатів, атака проти Сирії може поставити під загрозу ядерну та хімічну безпеку в регіоні, призведе до нових втрат серед мирного населення та до подальшого руйнування системи життєзабезпечення країни.
Депутати звертають увагу, що зовнішня атака території Сирії може бути кваліфікована «як грубе порушення міжнародного права і як злочин проти її народу».
У цій ситуації, йдеться в заяві, викликає глибокий подив позиція керівництва Конгресу США, який відмовився від діалогу з представниками Федеральних зборів РФ. «В умовах скорочення можливостей для такого діалогу під питанням може опинитися і взаємодія між РФ і США з найважливіших тем російсько-американського порядку денного», - попереджає Держдума.
Депутати також підтримують миротворчу позицію керівництва РФ. «Пропозицію Росії поставити під міжнародний контроль хімічну зброю в Сирії і підтримку такої ініціативи офіційним Дамаском Держдума розглядає як серйозний крок у напрямку мирного вирішення конфлікту» - наголошується в документі.
Держдума не внесла до тексту заяви поправки, запропоновані комуністами, про відновлення постачань російського оборонного озброєння до Ірану і про зміну умов афганського транзиту у разі завдання удару США по Сирії.
На даний час триває обговорення проекту резолюції Ради безпеки ООН у питанні Сирії. Документ пропонує вимагати від Дамаска протягом 15 днів відкрити для інспекторів ООН всі об’єкти з хімічною зброєю. В іншому випадку, мовиться в проекті, проти режиму Башара Асада будуть застосовані каральні заходи, від санкцій до військового втручання. Проти цього пункту виступають у Росії. 9 вересня глава МЗС Росії Сергій Лавров закликав Сирію погодитися встановити міжнародний контроль над хімзброєю, а також надалі знищувати її і приєднатися до Організації з заборони хімічної зброї.
Президент США Барак Обама назвав пропозицію Росії «потенційним проривом» у вирішенні конфлікту у цій державі. У той же час він висловив стурбованість, що ця ідея може загальмувати проведення військової операції. Прем'єр-міністр Сирії Ваель аль-Хальк 10 вересня заявив, що його країна підтримує пропозицію Росії передати всю сирійську хімічну зброю під міжнародний контроль.
Окрім цього, Барак Обама пообіцяв вивчити пропозицію Росії про передачу запасів хімічної зброї в Сирії під міжнародний контроль. При цьому він попередив, що, поки дипломатичні заходи не доведуть своєї ефективності, збройні сили США будуть готові завдати оперативні удари по військових об’єктах в Сирії.
У Європейському Союзі уже схвалили передачу хімзброї Сирії під міждержавний контроль.