Обіцянки для Львова найпопулярніших партій та кандидатів у мери
Що обіцяють політики на місцевих виборах у Львові
Інші блоги автора
- Львівщина на місцевих виборах: кого обираємо та що можемо вимагати? 6 жовт 2020, 15:46
Багато людей вважають, що розв’язувати проблеми на місцях мають президент, уряд або парламент. Насправді це не зовсім так. Після реформи децентралізації органи місцевого самоврядування (ОМС) отримали розширені повноваження у різних сферах та значне фінансування для їхнього здійснення. Тому ці місцеві вибори є важливими як ніколи.
Найчастіше політичні партії та кандидати у мери обіцяють зміни у 6 найбільш чутливих для громадян сферах. Це освіта, охорона здоров’я, дороги, транспорт, ЖКГ та соціальний захист. Згідно з доступними у публічному просторі соціологічними опитуваннями, ми виокремили 5 найпопулярніших у Львові політичних партій, кандидати від яких балотуватимуться у депутати Львівської міської ради, та 3 кандидатів на посаду Львівського міського голови.
Серед партійних фаворитів львів’ян – “Європейська солідарність”, “Самопоміч”, “Голос”, “Слуга народу”, “Свобода”; серед кандидатів у мери – Андрій Садовий (“Самопоміч”), Руслан Кошулинський (“Свобода”) та Олег Синютка (“Європейська солідарність”). Варто зауважити, що кандидати на посаду міського голови не зобов’язані мати окремі політичні програми, а у вільному доступі вони здебільшого відсутні. Наявною є лише програма Олега Синютки. Оцінка позицій інших кандидатів у мери базуватиметься на програмах партій, від яких вони балотуються.
Освіта
У 2019 році видатки Львова на освіту склали 28,6% або 3,1 млрд грн. Він посів 4 місце за найкращими результатами ЗНО з базових предметів серед усіх обласних центрів. Проте, щоб продовжити розвиток освіти, громаді необхідно мати чіткий план, який включатиме також розв’язання проблем з дошкільною та позашкільною освітою. То що конкретно обіцяють партії та кандидати від них у своїх програмах?
“Голос” пропонує створити єдину платформу для реєстрації дитини в навчальні заклади та впровадити прозорі критерії потрапляння в дошкільні заклади. Також вони планують розвивати англійську мову і запустити міський фонд гідної освіти та профільний методичний центр. А “Слуга народу” обіцяє модернізувати освітню мережу та забезпечити надання якісних освітніх послуг.
“Європейська солідарність” теж збирається модернізувати існуючі школи, дитячі садочки та будувати нові. Ще одним пріоритетом для них є професійно-технічна освіта. Такими ж є позиції партії “Свобода”. Крім цього, остання пропонує впроваджувати у навчальний процес новітні технології і забезпечувати для цього матеріально-технічну базу.
Кандидат у мери від “Європейської солідарності” Олег Синютка пропонує забезпечити якісну дошкільну та середню освіту в усій мережі львівських шкіл. Важливим для нього видається і облаштування інфраструктури університетів та створення міжуніверситетського технологічного містечка. “Самопоміч” обіцяє львівській громаді збудувати нові садочки, 10 басейнів та 47 спортивних майданчиків у школах, 3 нові мистецькі школи. Актуальним завданням для влади партія чинного мера вважає також покращення якості шкільної освіти, а саме уроки англійської з носіями мови та інформатика від ІТ-фахівців.
Охорона здоров’я
Для кожної сфери важливим є стратегічне планування. Без нього місцевій владі важко втілювати у життя ідеї розвитку медицини у громаді, з якими міські голови і місцеві депутати йдуть на вибори. Протягом 2017-2019 років Львів зовсім не мав комплексної цільової програми у сфері охорони здоров’я. Тепер поглянемо, які ідеї пропонують політичні сили на цих місцевих виборах.
Найменш конкретними є позиції політичних партій “Європейська солідарність” і “Слуга народу”. Перша обіцяє подбати про достойну зарплату лікаря та забезпечити європейські стандарти медицини, друга – створити ефективну систему громадського здоров’я. Що саме це означає – невідомо. Про охорону здоров’я взагалі нічого не зазначає у своїй програмі Олег Синютка (“Європейська солідарність”).
“Голос” пропонує створити офіс медичної реформи та навчальний центр, щоб допомогти комунальним закладам підвищити рівень сервісу. На додачу, вони вважають за потрібне розширити паліативну допомогу і створити комунальні зразкові клініки нового типу з сучасним лабораторним центром. “Свобода” планує облаштувати лабораторії та оновити сучасним медичним обладнанням лікарні Львова.
“Самопоміч” має найбільше конкретики у своїх обіцянках. Вони збираються модернізувати дитячу лікарню на Орлика, 8-у лікарню та лікарню швидкої медичної допомоги на Миколайчука. Також до їхніх планів входить збільшення мережі амбулаторій сімейної медицини й оновлення міських пологових будинків. Але чи виконають вони свої передвиборчі обіцянки – питання часу. Загалом, усі зазначені вище позиції партій належать до відповідальності ОМС і гроші на їхнє виконання вони будуть мати.
Дороги
Напевно кожного зачіпала проблема з неякісними дорогами чи тротуарами. Попередні кілька років у Львові проводили одну з найбільш послідовних політик у сфері дорожньої інфраструктури серед обласних центрів: місцева влада пропорційно вкладала кошти і ремонтувала дороги, тротуари та міжквартальні проїзди. Щоправда, у 2019 році фінансування капітального ремонту доріг знизилось на 12,7% порівняно з 2017 роком, а його ціна була найвищою серед інших регіональних центрів – 1668 грн/м².
У цій сфері кандидати від політичних партій уже наобіцяли досить багато. Так, “Свобода” пропонує розширити існуючу кільцеву дорогу, збудувати північну кільцеву, хордові магістралі, підземні, наземні та перехоплюючі паркомайданчики. Схожі ідеї має партія “Слуга народу”. От тільки виклала вона їх у єдиній обласній програмі, яку майже не змінювала для територіальних громад. Загалом, вони обіцяють розбудувати дорожньо-транспортну, логістичну інфраструктуру та північну ділянку об’їзної дороги Львова. Серед інших позицій партії є ще створення нових пунктів пропуску через державний кордон, будівництво концесійної дороги “Львів – Краковець” і реалізація проєкту “Мале Карпатське коло”. Однак, останні пункти не є частиною повноважень Львівської міської ради чи її виконкому: вони стосуються обласного та державного рівнів.
“Самопоміч” не зазіхається на такі великі проєкти – її пропозиції більш приземлені. Вони планують відремонтувати вулиці Шевченка, Бандери, Вітовського, перехрестя Сахарова-Вітовського-Коперника, Мазепи та Грінченка і площу Франка. “Європейська солідарність” обіцяє поновити роботу на інфраструктурних проєктах (нові дороги, мости, розв’язки). Кандидат у мери Львова Олег Синютка не розходиться у позиціях зі своєю партією: він планує будувати нові дороги та запровадити програму щодо безпеки на них. А от програма “Голосу” не містить жодної інформації про розвиток доріг.
Громадський транспорт
Громадський транспорт – ледь не найбільша проблема, з якою особисто стикаються мешканці будь-якого міста в Україні. Незручні маршрути, старі транспортні засоби та стан інфраструктури прямо впливають на швидкість і зручність пересування містом. Тому різні політичні сили часто звертаються до цієї сфери у своїх передвиборчих програмах.
Так, “Самопоміч” планує забезпечити доїзд до центру міста громадським транспортом за 24 хв. Партія чинного мера обіцяє змінити всі маршрутки на нові комфортні автобуси з електронним квитком впродовж 2 років та продовжити трамвайні колії у Львові по вул. Замарстинівській до Мазепи, Промисловій до Щурата, тролейбусну лінію вул. Суботівською. Партія “Голос” пропонує розбудувати соціальну інфраструктуру, щоб зменшити потребу громадян у поїздках. Також вони вважають за потрібне впровадити зрозумілу систему паркування та створити міського оператора громадського транспорту.
Створити євроколію «Львів – Варшава», «Шегині – Родатичі» (Сухий порт) хоче “Слуга народу”. Але й тут вони схибили: це компетенція державних органів влади, а не Львівської міської ради. Тому створити її вони фактично не в силі. “Свобода” ж пропонує розробити нову транспортну схему міста, яка відповідає реаліям Великого Львова. На додачу, вони хочуть запровадити автоматизовану систему оплати за проїзд в громадському транспорті (електронний квиток) і надати пріоритет електротранспорту у місті.
Програма партії “Європейська солідарність” не містить жодної інформації про громадський транспорт. Проте, її містить передвиборча програма Олега Синютки. Він планує побудувати підземні паркінги у ближньому центрі Львова і створити нові транспортні розв’язки. Будівництво нових автостанції та зміна роботи громадського транспорту із запровадженням електронного квитка — також серед його обіцянок.
Житлово-комунальне господарство
У 2019 році видатки Львова на житлово-комунальне господарство склали 1 млрд 12 млн грн або 9,4% від усього місцевого бюджету міста. Здавалося, що така значна частка бюджету мала б розв’язати більшість проблем львів’ян у сфері ЖКГ. Але ні. Комунальні тарифи, сміття, водовідведення, освітлення вулиць досі залишаються актуальними проблемами для львів’ян. Можливо, їх розв’яже наступна місцева влада.
Так, партія “Голос” збирається підтримувати ОСББ та інструменти енергоефективності у місті. Вони планують забезпечити чисту питну воду з крану та чисте повітря. “Самопоміч” пропонує замінити аварійні труби, завершити рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища та запустити у 2023 році механіко-біологічний комплекс із переробки сміття на вул. Пластовій. “Свобода” теж обіцяє оновити систему водопостачання та каналізування і побудувати екологічно безпечний завод з переробки сміття.
Будувати сміттєпереробний завод і підтримувати чистоту води та повітря пропонує також “Слуга народу”. Ще однією обіцянкою цієї партії є упорядкування зливової каналізації у населених пунктах області. От цього вони робити не можуть, адже це не є відповідальністю Львівської міської ради. У програмі “Європейської солідарності” нічого не йдеться про ЖКГ, хоч програма Олега Синютки містить його позиції щодо цієї сфери. Він планує відновити житловий фонд, впровадити програму “Світлі вулиці” та вирішити проблеми з недобудовами і стихійними сміттєзвалищами.
Соціальний захист
Про що нам говорять програми партій у сфері соціального захисту? Насправді це одна з найменш заповнених сфер, оскільки більшість політичних сил вважають її неважливою. Так, у передвиборчих програмах “Голосу”, “Слуги народу” та Олега Синютки взагалі не йдеться про соціальний захист львів’ян. “Свобода” ж пропонує лише запровадити “карту львів'янина”.
Більш розгорнутими є позиції “Самопомочі” та “Європейської солідарності”. Перша планує створити притулок для матерів із дітьми та жертв домашнього насильства на Городоцькій, центри дозвілля для осіб літнього віку і Центр соціальної підтримки дітей та сімей у Брюховичах. Також у 2021 році вони хочуть відкрити центр підтриманого проживання для осіб з інвалідністю на Пасічній. Друга обіцяє впровадити справедливу систему соціального захисту людей і підтримувати ветеранів війни, сім'ї загиблих учасників бойових дій та вимушених переселенців. Ще “Європейська солідарність” збирається справедливо нараховувати пенсії і гарантувати громаді, що жодна пільга не буде скасована. Але останні два пункти не є повноваженнями місцевої влади, тому робити вони цього не можуть.
Замість підсумків
Слід розуміти, що від програм партій та кандидатів у мери, які сформують нову місцеву раду, залежить майбутня стратегія розвитку найважливіших сфер життя територіальної громади. Тому, приймаючи рішення, кому віддати свій голос, виборцям варто орієнтуватися, серед іншого, на передвиборчі програми партій та кандидатів у мери.
Від того, яких змін ви прагнете у своїй громаді, залежить ваш вибір та перемога тієї чи іншої партії. Аналізуйте, обирайте та голосуйте відповідально!
Детальніше про обіцянки та позиції партій і кандидатів у мери ви можете дізнатися тут.