Олег Панькевич: Я переживаю, коли депутати від «Свободи» говорять щось не те
- Реальних бійок в обласній раді ще не було таких, як в Верховній Раді, в інших радах… Я не хочу прогнозувати конфлікти, не хочу їх створювати. Конфлікт між Партією регіонів і «Свободою» є природній… На теренах Львівської області буде відбуватися загострення політичної ситуації, оскільки йдеться до виборів до Верховної Ради…
Про сімейні стосунки у ВО «Свобода», конфлікти у Львівській обласній раді, спілкування з Януковичем та проблемні моменти в українсько-польських відносинах розповів в ексклюзивному інтерв’ю ZAXID.NET голова Львівської обласної ради, член політради ВО «Свобода» Олег Панькевич.
- Олеже Ігоровичу, перше запитання доволі традиційне. Ви вже понад 150 днів є головою Львівської обласної ради, пройшло вже п’ять сесій. Чи звикли до цієї нової для себе ролі?
- До ролі, думаю, що я не звик. Дуже важко звикати, і я не знаю, чи потрібно звикати. Можливо, навіть є проблема в багатьох наших посадовців, що звикають до своїх посад. Взагалі, якщо розглядати діяльність, відповідальність, це надзвичайно складно, і до того важко звикнути не тільки за 150 днів, а напевно, і за 1500 днів або й більше.
- Близько місяця тому Ваш попередник, Мирослав Сеник висловлював думку, що Ви ще не зовсім відчули себе головою облради, як цілісного організму. Все-таки Ви не тільки член «Свободи», а й член політради партії. Наскільки Вам вдається зберігати баланс між посадами голови облради і партійною посадою?
- Я є представником політичної сили на цій посаді. Саме так, оскільки посада ця є політичною. Обиралися політичні сили і їх представники, в більшості принаймні, за чинною політичною системою. Ми говоримо довгий час про політичну структурованість суспільства, як явище, до якого ми йдемо, говоримо про політичну відповідальність політичних сил, які є в той чи інший час на тих чи інших посадах, чи мають певну роль в різних державних органах. Це позитивне явище і це об’єктивне явище.
Навпаки, негативним явищем є те, що дуже часто в нашій дійсності певні представники політичних сил, отримавши посади, відмовляються від своїх попередніх політичних поглядів, тез, які вони оголошували. Я не кажу, що переконань, бо від переконань важко відмовитись. Вони забувають за ті політичні сили, які їх висунули чи до органів влади, чи в депутати. Такі політики, як правило, перемальовуються, залежно від політичної ситуації, від кон’юнктури, від пропозицій. Вважаю це явищем негативним.
Політик має на певній посаді мати політичну відповідальність і бути представником тої сили, яка його висунула, і дотримуватися тих принципів та ідеологічних обіцянок, які декларує ця сила. Звичайно, що присутність на посаді, зокрема, моя сьогоднішня посада голови обласної ради змушує до певних корекцій, накладає певні обов’язки. Їх потрібно дотримуватися. Я маю вести сесію обласної ради, готувати сесію, – ті обов’язки, які виписані в законі про місцеве самоврядування, обов’язки голови. Давати рівний доступ, рівні можливості представникам різних політичних сил до участі в роботі органу ради. Це та функція, яку я зобов’язаний виконувати, я це чітко усвідомлюю, і тут не може бути вже різного підходу. Тут це обов’язок.
У своїй позиції під час голосування я завжди є разом з політичною силою, яку я представляю. У своїй позиції за межами обласної ради я, звичайно, теж є представником цієї політичної сили. Голова обласної ради чітко має виконувати свої обов’язки, які передбачає законодавство. Те, що я представник «Свободи», - нормальне явище. Я не буду ніколи відмовлятися від тої політичної сили, яка мене висунула, і завжди буду представником, я думаю, тої сили, в якій я зараз є.
- Дозвольте уточнити. Є партійна ієрархія, і є ієрархія в обласній раді. Для пана Тягнибока, як для депутата, Ви є головою облради, який може вказувати йому на окремі порушення регламенту. Як для партійця, він голова для Вас. Чи немає проблеми в тому, що в якийсь момент Ви йому сказали: «Олеже Ярославовичу, Ваш час для виступу закінчений»?
- Я повинен казати представникам різних політичних сил – «ваш час закінчений». Якщо ви маєте факти, що я десь щось не вказав, ну, тоді це інше питання. Тоді я, очевидно, здійснив порушення. Але, напевно, про це порушення мали б мені сказати депутати. Якщо депутати не відреагували на порушення кількості хвилин, в які не вклався депутат Тягнибок чи якийсь інший, це вже наша спільна відповідальність. Значить, депутати обласної ради сприймають це повідомлення як важливе. В принципі розумію, якщо є згода депутатів, значить, я чиню правильно.
Ви уточніть питання, якщо стосується моєї позиції щодо пріоритетів під час ведення сесії тій чи тій політичній силі, то, звичайно, що «Свободі» я не маю надавати якихось певних пріоритетів під час ведення самої сесії. Однозначно.
- Це, мабуть, непросто?
- Непросто, звичайно.
- Не всі, напевно, знають, але голова фракції «Свободи» у Львівській обласній раді (Ірина Сех, - ZAXID.NET ) – Ваша сестра.
- Так.
- Мабуть, Ви відчуваєте тут родинний зв'язок…
- Я вже давно відчуваю родинний зв’язок і зв'язок з іншою родиною – політичною силою. Це теж вже родина, якщо ми впродовж більше 10 років (вже скоро буде 20 років, як є партія) разом працюємо, з багатьма людьми.
Я переживаю за депутатів, які виступають на трибуні, я переживаю, якщо вони говорять щось не те, якщо говорять щось неправильно. Я хочу, щоб їхні виступи були належними, щоб запити були належними, щоб їхня депутатська діяльність на окрузі була належною, щоб я не отримував інформації, що депутати моєї політичної сили чинять щось не так. Хочу, щоб зростав рейтинг моєї політичної сили. Але я не маю свої переживання демонструвати у сесійній залі. Можливо, це не завжди вдається, але розумію, що як голова ради маю однаково підходити до представників всіх політичних сил.
- Вам легше працювати з фракцією, коли її очолює близька людина?
- Сподіваюсь, ви не будете робити тут наголос тільки на родинних зв’язках. Однозначно, що не родинні зв’язки. Не можна говорити про якісь неправильні корупційні зв’язки, оскільки це не є підпорядкованість державній службі, це депутатська діяльність. Тут, я думаю, Ви правильно мене зрозуміли.
- Депутат від Партії регіонів пан Грещук озвучував зауваження щодо порушень регламенту на сесії, що Ви президію невчасно скликали… Натомість можна було помітити, що депутати під час його виступів заважали йому говорити. Ці ситуації між собою пов’язані?
- Пан Грещук і, можливо, ця політична сила, Партія регіонів, вони давно шукали різних таких конфліктних ситуацій. Можу сказати, що такі ситуації провокувала ця політична сила чи то з огляду на якусь політичну тактику, чи то з інших причин. Можемо згадати усі виступи пана Грещука. Вони були, до речі, різними за стилем, різними за темами, але усі вони викликали таку реакцію. Я можу говорити, що це була певною мірою провокація такої гострої реакції, гострої дискусії.
Як можна було реагувати нашим депутатам, які дізналися, що представники Партії регіонів звертаються до прокуратури, бажаючи оскаржити рішення позачергової сесії щодо Степана Бандери. Там коментарі були не зовсім хороші. Самі не прийшли на сесію, а потім розказували, що порушено регламент тощо. Вони подали у прокуратуру. Прокуратура, я так розумію, не знайшла підстав для опротестування цього рішення, і воно залишилося в силі.
Потім – виступ пана Грещука – провокація з тими коштами, якими він кидався на сесії (йдеться про гроші на добудову пам’ятника Степанові Бандері, – ZAXID.NET )… Також виступ його про регламент (щодо порушення термінів виступів депутатів на сесіях, – ZAXID.NET ), вважаю, що це не відповідає дійсності. Якщо пан Грещук хотів оскаржити, він мав би звернутися, я це вже казав, до регламентної комісії обласної ради чи до прокуратури. Наскільки я розумію, таких звернень не було.
Пан Грещук свідомо шукає такі приводи, аби звинуватити ВО «Свобода» або мене як голову обласної ради в неіснуючих гріхах. Тому сприймаю це як звичну боротьбу між протилежними політичними силами. Я так собі розумію, що такі приклади ще будуть, і якщо не пан Грещук, то хтось інший буде робити це. Отакі в нас реалії політичні.
Порушення регламенту не було, окрім пана Грещука, який говорив про порушення регламенту, немає сьогодні більше звернень до прокуратури, до комісії з питань регламенту щодо якихось суттєвих порушень під час сесії.
- А щодо атмосфери в залі. Ви казали про провокації пана Грещука… Взагалі досить часто виникають конфлікти між представниками Вашої партії і Партії регіонів, зокрема, Задорожний-Сендак. Можна згадати конфлікти і не на партійній основі, наприклад, між паном Дейнекою та паном Блавацьким. Це нормально, коли в обласній раді доходить до бійок?
- Наскільки я розумію, до бійок в обласній раді ще не доходило.
- А Задорожний і Сендак?
- Ну, бачите, нема ж приводів, побоїв і такого іншого. Реальних бійок не було ще в обласній раді таких, як було в Верховній Раді, в інших радах.
Звичайно, що це недобре явище. Інше питання, хто це провокує, чому це робиться. Треба розбиратися, можливо, вже навіть і за межами регламенту обласної ради і окремо в кожному випадку.
Те, що є дискусія між полярними політичними силами, про що я згадував, це теж нормально, звично. Дискусія між «Свободою» і ПР – теж звично. Думаю, що депутати ВО «Свобода», зокрема Михайло Блавацький, мав право озвучувати такі факти на останній сесії – про ситуацію, яка відбувається в лісовому господарстві (про значні обсяги незаконної вирубки лісу на Львівщині, – ZAXID.NET ), люди про це говорять. Якщо пан Дейнека (начальник Львівського обласного управління лісового господарства, депутат Львівської облради від «Народної партії», – ZAXID.NET ) вважає, що інформація є неправдивою, так само існує процедура оскарження такої інформації. На жаль, пан Дейнека пішов іншим шляхом. Те, що я бачив з трибуни: він почав виривати ці документи, кидати їх на землю. Треба розбиратися, хто спровокував цю ситуацію. Блавацький робив правильно.
Із Задорожним і Сендаком – тут теж питання. Я прочитав депутатський запит пана Сендака, де було прізвище Задорожного, як з’ясувалося, теж згадано абсолютно безпідставно, при чому в такій образливій формі. Заявлено було якісь крадіжки газу, хоча виявлено було, що в Михайла Задорожного є переплата за газ. Тобто свідомо було натягнуто цю ситуацію. Я не знаю, як би людина інша реагувала на місці Задорожного. Звичайно, він підійшов, зробив зауваження, чому такі запити. Ну, в такій формі, як він зробив. Такі випадки є, на жаль, є, звісно, що це ненормально…
- Ви кажете, що наразі бійок не було. Водночас, в Ваших слів, з боку регіоналів діє провокатор Грещук. То Ви прогнозуєте, що серйозніші конфлікти будуть?
- Я не хочу прогнозувати конфлікти, я не хочу їх створювати. Конфлікт між Партією регіонів і «Свободою» є природній, оскільки ця структура сьогодні є панівною в Україні, і її представники продовжують дії, які спрямовані дуже часто на нищення національних, соціальних прав українців.
На теренах Львівської області, думаю, теж буде відбуватися загострення політичної ситуації, оскільки йде до виборів до Верховної Ради. Представники Партії регіонів хочуть отримати певний реванш за свій програш тут, на Львівщині. Будуть, очевидно, намагатися використати адміністративний свій ресурс, вертикаль представницької влади, голів районних адміністрацій, як це завжди робилось…
Ми вважаємо, що не можна впускати сьогодні цю політичну силу не тільки на Галичині, на Львівщині забирати в нас голоси і купувати виборців дуже часто за різні матеріальні подачки, продукти. Не можна сьогодні допускати, аби ця політична сила здійснювала зловживання на виборчих дільницях. Очевидно, вони до цього готуються, тому конфлікт буде. Оскільки йде дуже жорстка боротьба, боротьба за владу, за Верховну Раду з усіма передбачуваними наслідками, не можна в Галичині і, зрештою, по свій Ук