Основою фестивалю "Ту Стань!" стане народження лицаря
4-6 вересня у с. Урич Сколівського району на Львівщині пройде ІV фестиваль української середньовічної культури "Ту Стань-2009", головне завдання якого - відтворити життя та побут середньовіччя, продемонструвати українську середньовічну культуру. Родзинкою фестивалю цього року стане вистава "Лицар із дерева життя" і посвята у лицарі. Про це 21 липня на прес-конференції повідомив народний депутат України, голова оргкомітету фестивалю Андрій Парубій.
За його словами, у програмі фестивалю традиційно: середньовічні забави, поєдинки русичів, народні ремесла, середньовічна музика і танці, симпозіум скульпторів, ігрові майданчики для дітей та дорослих, нічний штурм фортеці, театр тіней, вогняне дійство та багато іншого. Унікальність фестивалю - у заглибленні в українське середньовіччя. Щодо концерту, то наразі ведуться перемовини з кількома гуртами.
"Цього року у нас не буде князя і князівни, вся увага буде прикута до народження лицаря. Кожен глядач зможе спробувати пройти нелегкі випробування. Лише переможці будуть посвячені в лицарі, бо лицар - це не лише той, хто вміє битися на мечах, стріляти з лука, це гармонійна особистість, що вміє танцювати, малювати, долати перешкоди. Випробування будуть різні, вони стосуватимуться психологічних рис характеру, будуть випробування на хоробрість, на відважність. Таких випробувань буде кілька", - зазначив директор Державного історико-культурного заповідника "Тустань", директор фестивалю Василь Рожко.
За його словами, цьогорічний фестиваль розташується на більшій території, де будуть різні майданчики. Ввечері з п’ятниці на суботу - працюватиме кінозал, де транслюватимуть героїчні, історичні фільми, а також стрічки, що несуть глибоку українську історичність ("Тіні забутих предків"). Із суботи на неділю буде велика ватра, біля якої співатимуть кобзарі та лірники.
"Також ми відтворимо стінобитну машину. Це буде зменшений утричі варіант реальної машини. Але ми її відтворимо повністю. У Карпатах така стінобитна машина не брала участі у штурмі, однак ми намагаємося щороку відтворювати середньовічну зброю, так створюючи музей середньовічної зброї під відкритим небом", - зазначив Василь Рожко.
Загальний бюджет фестивалю - 200 тис. грн, половину з них надали спонсори.
Вартість входу на територію заповідника - 10 грн (незалежно від того, скільки днів ви там проведете). Наметове містечко матиме свої воду, дрова і туалети. Вартість проживання на території наметового містечка - 30 грн (незалежно від того, скільки днів ви там проведете).
Фестиваль української середньовічної культури - "Ту Стань!" проходить на території Державного історико-культурного заповідника "Тустань".
Мета фестивалю: відновити та популяризувати українську середньовічну культуру загалом та наскельне місто-фортецю Тустань - унікальну пам’ятку історії, археології, архітектури та природи, яка не має аналогів у Європі, - зокрема.