Пам’ятник Шептицькому у Львові просять не встановлювати на перехресті
Сьогодні у Львові відбуватиметься засідання, де будуть визначати кращий проект пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому.
"Мене дещо тривожить те, який пам’ятник буде споруджено у Львові. В архів та до мене особисто зверталися багато із скульпторів – це дуже приємно. Ми надавали їм можливість побачити знимки митрополита, давали їм його послання, щоб вони читали, тому що творити просто скульптуру митрополита Андрея, щоби це була фізична подібність…, то краще, щоб такого пам’ятника не було, аніж має бути будь-що", - наголосила у коментарі ZAXID.NET 2 листопада завідувач сектору релігієзнавства Центрального державного історичного архіву у Львові, дослідник життя і діяльності Андрея Шептицького Оксана Гайова.
"Я бачила кілька проектів. Не цілком я задоволена місцем, де буде стояти пам’ятник, це перехрестя доріг. Якось отак на перетині тих вулиць постать митрополита з митрополичими регаліями десь нагадує постать працівника ДАІ, що вказує, чи направо їхати чи вліво. Та й не "дихає" він там. Мені все одно, хто буде автором цього пам’ятника, я хочу прийти до митрополита Андрея Шептицького, а не до автора", - зазначила Оксана Гайова.
"Я думаю, що прийде той момент, коли відбудеться беатифікація митрополита Андрея Шептицького. Біля пам’ятника можна було б створити своєрідний престіл, де відбудеться літургія, де люди зможуть помолитися, сходити до причастя, поставити квіти і подякувати. Якщо пам’ятник буде на перетині вулиць, то в той період доведеться зупиняти рух", - міркує дослідниця.
"Я досі не можу зрозуміти, яка причина того, що в центрі міста стоїть запущений, колись прекрасний, митрополичий сад. На мою думку, це було б найкраще місце для пам’ятника митрополиту Андрею. А пізніше, може, і для самого некрополю, тому що можна було б створити інші пам’ятники, щоб люди могли приходити в той сад, щоб там були лавочки… Можна було показати мартирологів УГКЦ і Йосафата Коциловського і сповідника віри Йосипа Сліпого та багато кого – у нас є 27 новомучеників", - сказала Оксана Гайова.
Також вона розповіла, що за життя Андрея Шептицького були досить хороші проекти пам’ятників тих майстрів, які "мали щастя бачити митрополита, спілкуватися з ним".
"Є чудова робота пам’ятника митрополита Андрея скульптора Молодожанина у Філадельфії. Але він творив для свого народу і для тої території, і так як бачив, - зазначила ZAXID.NET дослідниця. – Дуже складні вимоги конкурсу. Дуже велика відповідальність перед скульпторами стоїть. І, напевно, я би сказала, що треба трохи зачекати з пам’ятником, а творити пам’ятник митрополита у продовженні його справи, бо річ не у видимості, а в тому, щоб розвивати ті інституції, які він створив, серед яких заповідники, ботанічний сад, національний музей".
Нагадаємо, 2-12 листопада у Національному музеї у Львові ім. Андрея Шептицького в межах другого туру Всеукраїнського відкритого конкурсу на кращу концептуальну ідею пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому у м. Львові проходить виставка-конкурс проектів.
Під час першого туру журі обрало шість кращих проектів, серед них роботи скульпторів Миколи Посікіри, Василя Ярича, Леоніда Молодожанина, Романа Романовича, Василя Гурмака і Миколи та Ярослава Мотики. Конкурс є відкритим, усі бажаючі мають можливість оглянути роботи, які експонуватимуться у музеї, та висловити свої думки стосовно поданих проектів.