ПАРЄ ухвалила резолюцію з вимогою до Росії звільнити українських політв’язнів
До теми
Парламентська Асамблея Ради Європи у четвер, 21 квітня, прийняла резолюцію із закликом звільнити українців, які незаконно утримуються у Росії за політично мотивованими звинуваченнями.
Крім того, у резолюції ПАРЄ закликала всі країни-члени організації запровадити санкції проти осіб, причетних до незаконного затримання і подальшого засудження українки Надії Савченко, передає «Європейська правда».
У резолюції йдеться, що з моменту незаконної анексії Криму Російською Федерацією і початку військової агресії в Луганській та Донецькій областях на сході України, сотні українських військовослужбовців і цивільних осіб були захоплені або викрадені. За даними Служби безпеки України, з квітня 2014 року були звільнені після захоплення 3015 людей, але 123 людини залишаються в полоні сепаратистів і 693 досі числяться зниклими без вісті. Однак ці цифри не включають в себе всіх людей, які були захоплені сепаратистами на окупованих територіях, а їхні родичі часто бояться заявляти про полон українській владі.
«Парламентська Асамблея глибоко стурбована численними повідомленнями про нелюдські та принижуючі гідність методи поводження із захопленими особами, які піддаються катуванням, жорстокому поводженню та сексуальному насильству. Крім того, є також свідчення того, що є свідчення про страти полонених сепаратистськими силами. Асамблея також дуже стурбована ситуацією в Криму, де після анексії півострова РФ, де-факто місцева влада використовує російське законодавство по боротьбі з екстремізмом, сепаратизмом і тероризмом, щоб затримувати кримських татар та українських активістів. Асамблея засуджує недавні рішення про заборону Меджлісу як екстремістської організації, що суперечить міжнародним стандартам і демонструє систематичне порушення прав кримських татар», – констатується в прийнятому документі.
Крім того, Асамблея занепокоєна повідомленнями від захисників прав людини стосовно 11 українців, які утримуються російською владою із порушеннями міжнародного права з сфабрикованими обвинуваченнями. Крім того, щонайменше, десять громадян України були затримані у Криму і обвинувачені за політичними мотивами.
«Найбільш кричущим є приклад члена ПАРЄ Надії Савченко, яка була насильно вивезена в Росію і незаконно утримується під вартою з червня 2014 незважаючи на те, зокрема, що вона користується імунітетом згідно Статті 40.a Статуту Ради Європи та генеральної угоди про привілеї та імунітети Ради Європи і протоколу до неї, учасником якої є Російська Федерація», – наголошується в резолюції.
Там також згадано, що щонайменше вісім громадян України були затримані у Криму і обвинувачені за політичними мотивами.
«Асамблея настійно засуджує незаконні арешти, затримання і судовий розгляд справи Савченко в Російській Федерації і закликає до її негайного звільнення. Асамблея закликає всі держави-члени Ради Європи застосувати цілеспрямовані санкції (зокрема, заборону на поїздки і заморожування рахунків) стосовно осіб, причетних до викрадення, незаконного затримання, несправедливого судового розгляду і засудження Савченко, дотримуючись принципів встановлюваних Асамблеєю в її резолюції 1966 (2014) по “справі Магнітського”, якщо тільки Савченко не буде звільнена без подальшого зволікання. Резолюція вітає у цьому зв'язку нещодавнє прийняття Литвою “списку Савченко” із занесенням в чорний список 46 осіб, причетних до справи. Подібні заходи повинні розглядатися щодо справ інших 10 українських полонених, утримуваних в Росії за сфабрикованими звинуваченнями», – наголошується в резолюції.
Нагадаємо, що в Росії утримуються понад десять українських політв’язнів, серед яких, крім Савченко, – Олег Сенцов та Олександр Кольченко, Геннадій Афанасьєв і Олександр Костенко, Станіслав Клих та Микола Карпюк та ін.