Під час Євро-2012 на українських стадіонах хочуть обійтись без міліції
«Є певна різниця між фанами клубними і фанами, які приїжджають на чемпіонат Європи. Фани національних команд є зовсім інші, - в основному вони неагресивні. Середній вік відвідувачів Євро-2008 був 40 років, це були люди зі статками вище середнього рівня. Була дуже невелика кількість фанів, які приїжджали викинути свій адреналін на футбольних полях. Така ситуація сприяє тому, що приймаючі міста почувають себе безпечно, і в них дуже комфортна атмосфера», - зазначив 8 червня під час прес-конференції директор департаменту «Євро 2012» Львівської міської ради Олег Засадний.
О.Засадний прокоментував ZAXID.NET : «Не завжди місцеві люди достатньо готові до такого масштабного дійства. Був певний досвід в Австрії, коли до Клагенфурту приїхало 20 тис. шведських фанів. У шведських вболівальників є традиція йти до стадіону пішки. У перший день, коли ця колона йшла, люди дивилися з насторогою, але на другий день цей парад очолив мер, бо це насправді свято. Люди збираються не для того, щоб хуліганити, а щоб святкувати разом. Цими знаннями ми маємо ділитися між собою у Львові, бо реакція львів’ян є дуже важлива. Якщо ми будемо приязними і дружніми, той фани будуть такі».
Директор департаменту «Євро-2012» Львівської міськради також повідомив, що проводиться організаційна, просвітницька робота для забезпечення високої культури вболівання у Львові під час Євро-2012. «Львів має хороші відносини з Асоціацією футбольних фанатських клубів Європи. Торік брали участь у конференції у Гданську, а цього року Львів був єдиним містом України, який приймав таку конференцію. Ми мали можливість почути від фанатських організацій, почути фанів, їх побажання, врахувати їх інтереси, щоб було менше можливостей для агресії.
За його словами, заходом №1 у цьому сенсі є виведення за межі стадіонів правоохоронців. «За кордоном на стадіонах немає поліції, бо людина у формі з палкою викликає агресію. Тому до роботи на стадіонах залучаються стюарти - дівчата, хлопці, жінки, чоловіки у віці від 18 до 70 років, які мають всіляко допомагати вболівальникам. – прокоментував О.Засадний - У Верховній Раді України розглядається законопроект про забезпечення безпеки під час великих спортивних подій, яким пропонується запровадити інституцію стюартів на стадіонах, і вивести міліцію з меж стадіонів. Це – перше, що буде запобігати виникненню агресії».
Крім цього, за словами О.Засадного, самі львівські вболівальники залучені до цього процесу. «Громадська організація вболівальників клубу «Карпати» є членом згадуваної європейської асоціації. Ця комунікація дає можливість поширювати знання, про ті цінності, які є в Європі.
Йдеться про ініціативи «Футбол проти агресії», «Футбол проти расизму». Ці цінності є універсальними, вони підтримуються і УЄФА, і урядами, і футбольними федераціями країн. Наша роль - допомогти їм дійти до наших фанів, які хочуть підвищити культуру вболівання».
Екс-капітан ФК «Карпати» Ігор Кульчицький висловив впевненість, що Львів себе зарекомендує з найкращого боку щодо культури поведінки вболівальників. Він зазначив, що уже другий рік поспіль наприкінці червня вболівальники «Карпат» запрошують фанів із інших країн, щоб краще познайомити їх зі Львовом. «Наприкінці червня до Львова приїде 24 фан-клуби. Вони бачитимуть Львів, це – гарне, виховане, культурне і цікаве місто. Ці знання передадуть друзям, це має велике значення».