Підписання угоди про асоціацію з ЄС відкладається
Глава представництва ЄС в Україні Жозе Мануел Пінту Тейшейра 24 листопада сказав, що угода про асоціацію не буде парафована на грудневому саміті Україна-ЄС.
Про це він повідомив на засіданні комітету парламентського співробітництва України та ЄС, який пройшов в будівлі Верховної Ради, пише "Коммерсант-Украина".
На ньому були присутні, крім депутатів українського і європейського парламентів, посли країн-членів ЄС, а також представники МЗС України.
"Очікування від цього саміту, що стосуються угоди про асоціацію, були високими, до того ж Президент Янукович декларував відповідну мету. Але на даний момент повний текст не готовий і, схоже, вже неможливо зробити так, щоб парафування збігалося із самітом", - заявив Тейшейра.
При цьому європейські дипломати уточнили, що документ технічно не встигнуть підготувати, навіть якщо переговори по його тексту завершаться в найближчі дні.
"Внутрішні процедури ЄС вимагають, щоб від моменту завершення переговорів до підписання пройшло як мінімум 4-6 тижнів", - додав представник зовнішньополітичної служби ЄС.
У свою чергу директор департаменту ЄС МЗС України Всеволод Ченцов також допустив, що 19 грудня не відбудеться парафування угоди про асоціацію з ЄС.
"Ми можемо знайти інші можливості і формати фіксації остаточного тексту, але це не буде парафуванням в міжнародно-правовому сенсі. Ми зараз розглядаємо всі опції", - визнав дипломат.
За словами Ченцова, для МЗС найважливіше значення має не сама процедура парафування, а факт офіційного завершення переговорів з ЄС. "А форма фіксації цього залежить від того, скільки часу в нас залишиться з моменту завершення переговорів по всіх позиціях угоди до дня саміту", - заявив він.
Співрозмовники "Коммерсант-Украина" в українському МЗС на умовах анонімності підтверджують, що парафування угоди з ЄС в ході грудневого саміту не відбудеться, оскільки українська сторона також не встигне пройти технічні процедури узгодження документа.
"Документ на 1800 сторінок повинен пройти відомчу експертизу, і ми не можемо запустити її до тих пір, поки не завершаться переговори. Наприклад, якщо сьогодні я принесу до Мін'юсту робочі тексти з неузгодженими пунктами, мені повернуть їх з резолюцією, мовляв, приносьте, коли документ буде готовий ", - пояснили в МЗС.
Ще однією перешкодою для парафування є те, що розділ угоди, що регламентує створення зони вільної торгівлі (ЗВТ), до цих пір не відпрацьований експертами, хоча офіційні переговори по його тексту завершилися ще 19 жовтня.
Співрозмовники підкреслюють, що це не означає проблем з ЗВТ - сторони не мають наміру корегувати досягнуті домовленості і займаються лише їх оформленням, що вимагало більше часу і зусиль, ніж очікувалося. Технічна неготовність кількох розділів ЗВТ у свою чергу гальмує процес перекладу документа з англійської на українську мову, що необхідно для проведення внутрішньодержавного погодження.
Нагадаємо, можливість перенесення парафування угоди з ЄС раніше визнав також заступник глави МЗС Павло Клімкін. "У нас не було принципового наміру парафувати угоду саме на саміті. Була ідея оголосити про завершення переговорів", - заявив він журналістам у Брюсселі.