Підсумки 2013: громадські ініціативи львів’ян
У Львові у 2013 році з’явилося багато неформальних громадських об’єднань та рухів. Головний з них - Євромайдан у Львові, а найпопулярніший громадський рух - «Дайте пройти». Завдяки громадським ініціативам у Львові встановили дитячий майданчик, облаштували новий скверик, врятували старий та навіть видали кілька науково-мистецьких альбомів.
Простір пішоходам
Влітку цього року неформальний громадський рух «Дайте пройти» реалізував ініціативу «Сто 100впців для міста Львів», яка фактично переросла у 300 стовпців, оскільки серед учасників ініціативи вдалося зібрати втричі більше грошей, ніж планувалось. В межах акції активісти зібрали більше 30 тисяч гривень та встановили 160 стовпців на хідниках вулиць Підвальна, Дудаєва, Менцинського, Курбаса, Гнатюка та Саксаганського, якими обмежили заїзд автомобілів на територію пішоходів.
Місто комфортне для людей
Другий рік поспіль працює віртуальний майданчик урбан-руху Львова lypneva.com. Тут збираються фахівці та просто свідомі люди, які висловлюють свої думки, пропонують ідеї та проекти покращення міського середовища у сфері транспорту, містобудування та розвитку громадського простору. При цьому спільнота lypneva.com шукає шляхи реалізації цих проектів та активно співпрацює у цьому напрямку з Львівською міською радою.
Додай Львову зеленого
З ініціативи львів’ян 2013 року вдалося започаткувати відразу два проекти озеленення Львова, один з них - реалізувати. Так, завдяки громадській ініціативі та фінансовій допомозі ТРК «Люкс», встановили лавки з деревцями на пл. Галицькій,15. Співавторами цього проекту були Олександр Шутюк та Михайло Закопець. Також навесні вони разом з друзями ініціювали акцію «Додай зелені Привокзальній», в рамках якої почали висадку живоплоту навпроти Привокзального ринку на вул. Городоцькій. А зараз у міськраді триває активне обговорення їхнього проекту з озеленення вул. Годоцької від Церкви Анни до ТЦ «Магнус»
Аукціон, де продають добро
Завдяки ініціативі небайдужих львів’ян, які започаткували у соцмережах благочинну акцію «Аукціон добра», на території школи-інтернату №104, що у Брюховичах, 2013 року встановили дитячий майданчик. Гроші на майданчик збирали таким чином: на аукціоні можна було придбати зустріч з приємною людиною чи запропонувати зустріч із собою «на продаж». Серед «лотів» були зустрічі з Василем Васильцівим, ведучими радіо «Львівська хвиля» Маріанною Фірткою, Володимиром Бєгловим, Галинкою Лірник. А також квитки на концерт дуету «Тельнюк: Сестри» у Львові» та інші дрібнички, які пожертвували аукціону відомі митці, співаки та музиканти. Активістам вдалося зібрати третину необхідної суми, решту додало управління освіти Львівської міськради. Зараз «Аукціон добра» збирає гроші на створення дитячого журналу.
Музика для всіх
Влітку молодий львівський музикант Маркіян Мацех подарував Львову фортепіано, яке встановили біля каплиці Боїмів. До перших заморозків інструмент стояв під відкритим небом і всі охочі могли на ньому зіграти. Потім фортепіано забрали на зберігання до наступного сезону. Однак нещодавно фортепіано переїхало до Києва. Маркіян Мацех встановив піаніно перед кордоном міліції, що охороняє Адміністрацію президента.
«Врятуй мене!»
Громадські активісти провели акцію «Врятуй мене», чим завадили вирубці цілого скверу каштанів. Зокрема, вони припасували до дерев таблички з написом «Врятуй мене!» та розвішали оголошення про те, що ці дерева мають вирубати заради благоустрою території довкола майбутнього торгового центру. Хоча, згідно з висновками екологічної експертизи, дерева були цілком здорові. Половину дерев таки зрізали – решту вдалося врятувати завдяки активності довколишніх мешканців, які телефонували на гарячу лінію міста з вимогою не зрізати сквер.
Євромайдан
Найглобальніша громадська ініціатива року - Євромайдан у Львові. Одним з визначальних факторів Євромайдану є те, що він фінансується з пожертв самих мітингувальників. При цьому оргкомітет Євромайдану постійно звітує про доходи і видатки. Зокрема, з 23 листопада - 14 грудня 2013 року львівському Євромайдану вдалось зібрати 875 тисяч гривень пожертв.
Порятунок церкви в Кугаєві
Наприкінці 2012 — на початку 2013 року стартувала ініціатива з порятунку Храму Богоявлення в селі Кугаїв, Пустомитівського району Львівської бласті. Унікальна дерев’яна церква кінця XVII ст. закинута громадою і ризикує назавжди зникнути через брак грошей на реставрацію. Цього року голова Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Андрій Салюк кинув клич серед небайдужих львів’ян та зібрав гроші для встановлення охоронної та протипожежної сигналізації. Тепер пам’яткоохоронці шукають кошти на першочергові протиаварійні роботи: заміну гонту та підвалин.
Колекційна благочинність
Щороку 19 грудня колекціонери Львова кидають клич серед всіх, кого хвилює доля українського мистецтва та його поширення, про те, що починають збирати кошти на видання чергового мистецького альбому чи альманаху. Цього року львівські колекціонери зібрали гроші для «Інституту колекціонерства українських мистецьких пам'яток» при НТШ на випуск трьох видань: «Царські врата українських іконостасів» (160 тис. грн.), «Жіноча сорочка Борщівсько-заставнівського Придністров'я» (160 тис. грн.) та четвертий том «Дмитро Донцов. Вибрані твори» (40 тис.грн). Тираж - по тисячі примірників. Громадська ініціатива львівських колекціонерів триває вже 10 років. За цей час вдалось випустити в світ 37 видань. Частину книг безкоштовно віддають в бібліотеки та профільні наукові установи.
«Милосердя» в соцмережах
Перманентна громадська ініціатива з порятунку безпритульних тварин, яка активно розвивається в соцмережах. Громадські активісти фотографують тварин, які живуть у притулку «Милосердя» у Брюховичах, пишуть про них цікаву історію та поширюють через всі доступні соцмережі. Далі інформація розповсюджується як сніжна лавина через лайки та перепости. В кінцевому результаті тваринки знаходять новий дім. Аналогічно любителі тварин поширюють інформацію про інші потреби єдиного в Західній Україні притулку для безпритульних тварин, який фінансується з благочинних пожертв.