Plac koło dworca kolejowego we Lwowie zostanie kardynalnie zmieniony przed Euro 2012
Rekonstrukcja i zagospodarowanie placu dokoła dworca kolejowego „Lwów” na Euro 2012 planowo skończy się 2011 roku. Miejskie władze zapewniają, że zostanie on „kardynalnie zmieniony”: pojawi się tu nowa linia trolejbusowa, nowoczesne skrzyżowanie, wyremontowane fasady, parking, trawniki i klomby.
O tym 9 lutego poinformował podczas konferencji prasowej kierownik Działu Architektury Lwowskiej Rady Miejskiej Jurij Kryworuczko.
Urzędnik zaznaczył, że we Lwowie opracowano koncepcję rozwoju infrastruktury transportowej w okolicach dworca kolejowego „Lwów” w kontekście przygotowania miasta do Euro 2012. Koncepcja przewiduje trzy etapy realizacji: pierwszy – do 2012 roku, drugi – do 2014 roku, trzeci – do 2022 roku. Przed 2022 rokiem we Lwowie zaplanowano budowę dużego międzynarodowego terminalu, eurokolei, nowy nowego dworca podmiejskiego i międzynarodowego dworca autobusowego.
„Dworzec „Lwów” zostanie kardynalnie przekształcony w węzeł europejskiego wzoru” – powiedział Jurij Kryworuczko.
Co do przygotowań do Euro 2012, miasto opracowało schemat zagospodarowania placu koło dworca „Lwów”.
Według urzędnika, uporządkowania na tym placu potrzebuje przede wszystkim chaotyczny ruch transportowy.
„Zgodnie z obecnymi propozycjami, na terenie koło dworca głównego ma być skwer z miejscami dla odpoczynku, duży otwarty parking. Kioski spod dworca zostaną przeniesione do pobliskiej hali. Już trwają negocjacje z dzierżawcami” – powiedział Jurij Kryworuczko. Zaplanowano również remont fasad budynków, znajdujących się po lewej stronie ul. Czerniowieckiej, która prowadzi do placu Dworcowego.
Według jego słów, na rogu ulic Gródeckie-Bandery-Kolejowej i ul. Czerniowieckiej zaplanowano urządzenie jednopoziomowego węzła transportowego.
„Wielopoziomowy węzeł nie jest tu konieczny, a jednopoziomowy jest potrzebny dla zapewnienia normalnego ruchu transportu” – zapewnił Jurij Kryworuczko.
Koło dworcu będzie końcowy przystanek tramwaju, odrestaurowany zostanie punkt dyspozytorski, zbudowany tu w latach 70. Zmienione zostanie asfaltowe nakrycie drogi i chodników i oraz oświetlenie uliczne.
Oprócz tego, zaplanowano budowę linii trolejbusowej do dworca, a także zagospodarowanie parkingu dla taksówek i pasażerów – na 200-250 samochodów.
Jurij Kryworuczko również opowiedział, że stacja autobusowa, znajdująca się koło dworca głównego, przeniesiona zostanie na ul. Gródecką.
„Odjeżdża stamtąd blisko pół tysiąca busów, to stwarza napięcie ruchu transportowego na tym terenie, natomiast pozwolimy tam jeździć mniejszej liczbie dużych autobusów. Parking zostanie ulokowany bliżej do przydworcowego targu i podmiejskiego dworca” – powiedział urzędnik.
„Planujemy, że na tym placu będzie trzy razy więcej zieleni. Proponowaliśmy także kolei uruchomić tramwaj od dworca do lotniska. Na razie lwowska kolej nie upatruje w tym sensu, ale zobaczymy, co pokażą bardziej szczegółowe kalkulacje” – powiedział Jurij Kryworuczko.
Urzędnik poinformował, że miasto oczekuje na państwowe finansowanie rekonstrukcji wspomnianego placu do Euro 2012.
„Miliardowych wydatków tam nie będzie, przecież nie będziemy przeprowadzać fundamentalnej budowy” – dodał.
Jak informował ZAXID.NET , mer Andrij Sadowy niedawno zaznaczył, że ogłoszenie kwoty, potrzebnej dla przygotowania lwowskiego dworca do Euro 2012 jest zbyt wczesne. Jednocześnie przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Mychajło Cymbaluk zapewnił, że większość środków zostanie udzielona z budżetu państwa.