Поліція почала перевірку обставин виплати депутатами облради грошей виборцям
Голова Львівської облради уже заявив про перевищення повноважень з боку поліції
Депутатка Львівської обласної ради від ВО «Свобода» Мирослава Бабінська заявила про тиск на її виборців з боку працівників департаменту захисту економіки Нацполіції. Зокрема, правоохоронці нібито намагаються з’ясувати, чи не агітувала Бабінська людей, яким надавала матеріальну допомогу. У зв’язку із цим голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин звернувся до прокуратури та ДБР. У прокуратурі ж заявляють, що правоохоронці діють за вказівкою Нацполіції.
Заяву про дзвінки правоохоронців до її виборців з питаннями про агітацію Мирослава Бабінська зробила у вівторок, 26 березня, на сайті «Золочів.нет». Зокрема вона повідомила, що правоохоронці розпитують мешканців її виборчого округу, які отримали від неї матеріальну допомогу, про те, чи не агітувала вона їх за певного кандидата на виборах.
Голова Львівської облради Олександр Ганущин 27 березня повідомив на своїй сторінці у Facebook, що звернувся із цього приводу до прокуратури Львівщини та Державного бюро розслідувань.
«Велике прохання до Вас, шановні оперативні працівники та слідчі, що зараз пробують знайти серед найбільш потребуючих тих, хто «зізнаються» в тому, що отримали гроші нібито за голос! Пошукайте собі достойніше заняття... Я звернувся до прокуратури Львівської області та Державного бюро розслідувань, аби вони дали свою оцінку фактам перевищення службових повноважень посадових осіб Національної поліції України», – написав, зокрема, Ганущин.
Він додав, що з початку 2019 року обласна рада видала кілька розпоряджень про нарахування матеріальної допомоги більше 3000 мешканцям області. У тому числі за поданням 75 депутатів, що представляють усі фракції Львівської обласної ради.
У розмові із ZAXID.NET Мирослава Бабінська зазначила, що вважає дії правоохоронців втручанням у її депутатську діяльність, відтак вона готує заяву у прокуратуру.
«Останніми днями мені повідомляють виборці, що до них дзвонять або приходять з поліції і питаються, за які заслуги я їм надавала кошти. І це робиться за тиждень до виборів, при тому, що програма матеріальної допомоги в обласній раді існує уже багато років. Ключове питання було таке: чи депутатка не агітувала за свого кандидата, коли приймала у вас заяву? Я вважаю, що це інакше як маразмом не назвеш. Я розцінюю це як втручання у депутатську діяльність і у діяльність довіреної особи в кандидата президента», – повідомила Бабінська.
За словами Бабінської, обдзвони правоохоронцями її виборців розпочався у понеділок, 25 березня. Люди, які телефонують, представляються працівниками депаратменту захисту економіки Нацполіції. Спочатку вони розпитуються, чи людина отримала виділені депутаткою кошти, а вкінці розмови запитують, чи не агітувала вона голосувати за якогось кандидата в обмін на матеріальну допомогу.
Один із таких дзвінків від поліції отримала 33-річна мешканка села Підгородне Золочівського району Юлія Махнович, яка кілька тижнів тому отримала матеріальну допомогу від Бабінської.
«Вчора передзвонили, представилися, що турбують з правоохоронних органів, але не назвали свого імені. Одразу попередили, що дзвонять суто для вияснення обставин. Спитались, чи ми отримали від депутата кошти, і в якій сумі. Я думала, що після цих запитань перевірка закінчилась. Але вони почали мене питати, чи ми кошти не отримали за агітацію за певного кандидата за партію. Ще запитали, чому ми отримали кошти. Ми пояснили, що у нас дитина-інвалід, і що ми щорічно подаємо документи на допомогу. Після цього вони вибачились, що потурбували і перепитали, чи ми дійсно не отримували гроші за агітацію, після чого розмова завершилась», – розповіла ZAXID.NET Юлія Махнович.
Мешканець Золочева Ігор Лісний розповів ZAXID.NET, що представник поліції приходив до нього додому поспілкуватись на тему агітації з його тещею. 80-річна жінка також напередодні отримала матеріальну допомогу від депутатки Бабінської. Ігор Лісний зазначив, що добре знайомий із цим правоохоронцем, але відмовився назвати ZAXID.NET його ім’я.
«Він хотів поспілкуватись з моєю тещею і приніс листок протоколу допиту. Я сказав, що не маю наміру впускати когось до хати, і я би не хотів, щоб він з нею спілкувались, сказав, що нервувати людину віком 80 років не є дуже добре. Він пояснив, що має вказівку від керівництва, однак я його у дім таки не впустив», – розповів Ігор Лісний.
Мирослава Бабінська зазначила, що максимальну суму, яку від неї отримували виборці, не перевищує 5000 грн. Кошти виділяються із спеціального фонду обласного бюджету, з якого кожен депутат отримує на надання матеріальної допомоги близько 11 тис. грн на місяць. Мирослава Бабінська стверджує, що подібні дзвінки від поліції отримували також виборці депутата від ВО «Свобода» Олексія Балицького у Трускавці.
Речниця Львівської обласної ради заявила ZAXID.NET, що наразі ніхто із депутатів, окрім Бабінської, про схожі інциденти із виборцями не повідомляв.
Пізніше депутат облради від «Народного контролю» Андрій Ковч опублікував у Facebook доручення Нацполіції, згідно з яким діяли працівники Департаменту захисту економіки. У документі, зокрема, вказується, що правоохоронці мають отримати від усіх обласних та місцевих рад України документацію про виплату матеріальної допомоги. Окрім того, правоохоронці мають допитати людей, яким надавалась матеріальна допомога і, зокрема, дізнатись, чи не агітували їх перед виплатою грошей.
Доручення Нацполіції щодо допиту виборців, яким надавалась матеріальна допомога від депутатів
У прес-службі львівської поліції ZAXID.NET повідомили, що не коментуватимуть дії правоохоронців. Речниця прокуратури Львівської області Юлія Шевченко повідомила ZAXID.NET, що правоохоронці перевіряють списки отримувачів матеріальної допомоги законно за вказівкою Нацполіції.
«Управління захисту економіки виконує доручення слідчого головного слідчого управління за процесуального керівництва Генпрокуратури. Вони не роблять нічого незаконного», – зазначила Юлія Шевченко.