Половина мов світу може вимерти до кінця століття

СвітМарта Кривецька, 28 липня 201219864
Половина мов світу може вимерти до кінця століття
фото ukrtvir.info

Із шести з половиною тисяч поки що живих мов до кінця століття щезнуть більше половини, якщо не вжити негайних заходів для їхнього порятунку. До зникаючих мов, за класифікацією ЮНЕСКО - організації ООН, що досліджує мовні й освітянські питання, - належать і деякі мови наших сусідів - білоруська, башкирська, кримськотатарська.

Щоб мова передавалася з покоління в покоління, потрібно принаймні сто тисяч людей. Вимирання прискорюють війни, геноцид, природні катастрофи, урядові заборони, тиск домінуючих мов, приміром, англійської, китайської, російської.

„Кількість людей, що користуються тією чи іншою мовою, не має вирішального значення. Мова може вимирати, навіть якщо нею говорять сотні тисяч людей. Усе залежить від обставин, мотивації самих людей і мотивації влади, яка хоче чи не хоче підтримати національну тотожність. Головне для мови - громадське зацікавлення в ній і як наслідок цього - присутність її в громадському житті", - розповів Дейвід Кристал, британський учений-лінґвіст, автор книжки "Смерть мови".

Він наводить три умови, що забезпечують збереження мови:

- інтерес знизу. Люди самі мають бути зацікавлені в збереженні своєї мови.

- інтерес згори. Хтось із уряду, місцевої влади, міжнародних організацій повинен довести, що світ високо цінує кожну з мов.

- гроші, бо досить дорого утримати життєдіяльність приниженої мови.

Із 2009 року в Кембриджському університеті вимираючі мови архівують. Учені закликали антропологів і представників нечисленних народів збирати і зберігати у вигляді звукових і відеофайлів міфи, перекази, співи й іншу народну творчість. Зібрані у вигляді фольклору мови тримають у цифровому архіві. Всі охочі зможуть скористатися ним за запитом через інтернет. Уже можна прослухати з архіву носіїв мови барасана - нею говорять менш як дві тисячі жителів одного з регіонів Колумбії. Всім потрібним для запису забезпечили представників 10 племен у Монголії та Нігерії.

Зникаючі мови можна відродити й повернути до повсякденного вжитку. Для цього потрібно створювати умови для їх подальшого самостійного існування. Відродження може ініціювати державна влада, суспільні чи культурно-освітні організації й ентузіасти. Найуспішніший приклад такої діяльності є іврит - відроджена давньоєврейська мова. Вона була мертвою упродовж двох тисячоліть Зараз іврит - офіційна мова Ізраїлю. Ним послуговуються в усіх галузях суспільного життя. Його існуванню як розмовної мови більше нічого не загрожує.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія 4

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • Lvov5 29 липня 2012, 19:05

  Вот послущайте
  Русский язык как это нистранно спасёт украинский язык И всегда спасал.
  Они должны быть рядом Посмотрите на львовскую рекламу название фестивалей и вывески Послушайте как говорят дети Влияние интернета Что кроме архитектуры может предложить Львов А кирпичи кто то купит
  Если конечно будет много денег то язык можно на время оживить Но потом конец И злость не поможет Делайте продукт Тут помогут русские технологии И искусство и наука Новая империя будет вынуждена поддерживать укр язык
  Это выгодно А так завоюют и без языка Интересная мысль Но удар по Свободе
  Когда в Киеве голодали ни один львовский студент не поехал
  Я вот сейчас предлагаю всем студентам Львова встретить 1 сентября на ступенях Укр дома.Слабо ...Но парадокс в том что попы ради языка от компа они уже не оторвут потому что про любовь пишут на русском англ или немецком Конец

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Гість 29 липня 2012, 16:45

  Чому коли я намагаюся зайти на сайт видає сторінку:
  Застереження. Можлива небезпека.
  Хост zaxid.net містить зловмисне програмне забезпечення. Якщо ви відвідаєте цей сайт, у ваш комп'ютер може потрапити вірус.
  За даними Google, у разі продовження у вашому комп'ютері може бути встановлено зловмисне програмне забезпечення. Якщо ви раніше відвідували цей сайт або довіряєте йому, можливо, нещодавно його зламав хакер. Не продовжуйте, а повторіть спробу завтра чи відвідайте інший сайт.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Гість 29 липня 2012, 12:07

  Як не прискорбно, але все тут вірно...
  Проти природньої селекції не попреш!
  - Чи може хтось із"Дарвіном" не згоден?
  Так було , є і буде!
  А замість того, щоб хникати, що мова зникає, треба щось робити , щоб була необхідність нею користуватися, а не штучно нав'язувати штучно створену мало ким використовувану в побуті( маю на увазі літературну версію Української мови) мову, яку на практиці немає до чого приткнути...
  Все відбувається за одними і тими ж законами селекції.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Більше коментарів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук