Понад 14% українців працюють за кордоном
Міжнародна організація з міграції в Україні оприлюднила дані, згідно з якими за межами України працює шість з половиною мільйонів мігрантів, тобто майже 14,5% населення. 67% – чоловіки, 33% – жінки.
Кошти, які надходять від заробітчан, стимулюють виробництво. Разом із тим, збільшення грошової маси призводить до зростання цін.
Відплив молоді спричиняє негативні демографічні наслідки як унаслідок руйнації сімейних відносин, так і через несприятливу для народження і виховання дітей специфіку "мігрантського" способу життя.
Втрати України від відтоку спеціалістів, за підрахунками експертів, складають приблизно 15 мільярдів доларів щороку.
Загрозливою, на думку демографів, є збільшення міграції в Україну, зокрема, з Азії, яке несе ризик можливих змін у складі населення України.
Голова представництва Міжнародної організації з міграції в Україні Манфред Профазі зазначив, що одним із ключових чинників, що впливають на міграцію, є економічний розвиток. Так, приміром, дохід на душу населення у Чернівецькій області – одній із головних областей походження українських трудових мігрантів – є майже на 40% нижчим від середнього по Україні. Серед інших ключових чинників варто зазначити близькість до кордону з країнами ЄС, налагоджені міграційні та культурні зв'язки тощо.
«За даними останніх років, до Російської Федерації прямувала половина українських трудових мігрантів. Близько 40%, натомість, обрали країни ЄС, насамперед Італію, Чехію, Польщу, Угорщину, Іспанію та Португалію», - зазначив Профазі.
За словами Манфреда Профазі, Україна залишається однією із основних країн походження "живого товару". З 1991 року від торгівлі людьми постраждало близько 110 тис. українських громадян. З початку роботи своєї програми протидії торгівлі людьми 1998 року по сьогодні представництво Міжнародної організації з міграції в Україні допомогло понад 7700 потерпілим. Зараз з'являються численні нові тенденції у цьому кримінальному явищі, включно зі збільшенням випадків трудової експлуатації та зростанням кількості потерпілих чоловіків. Також збільшується кількість виявлених випадків експлуатації дітей.
Як наслідок, населення України скорочується та старіє. Хоча розмови про "вимирання нації", як зазначають деякі автори, є очевидним перебільшенням. Однак така тенденція, безумовно, матиме вплив на економічний і соціальний розвиток держави.
У 1990 році населення України становило 51 мільйон осіб, тоді як станом на 2010 рік воно скоротилося більш ніж на 5 мільйонів. За даними Світового Банку, ця тенденція зберігається, і щорічно населення зменшується на 380 тисяч осіб, що приблизно дорівнює населенню Севастополя.
Українські мігранти щорічно перераховують від 5 до 9 мільярдів доларів США, що становить 5-8,5% ВВП і дорівнює сумі, яку іноземні підприємства вкладають у країну, - зазначив він.