Порошенко анонсував вихід України з СНД
Про вихід України з СНД говорять з 2014 року, проте досі прогресу в цьому не спостерігається
До теми
Україна офіційно припинить співпрацю зі Співдружністю незалежних держав (СНД) і закриє представництва при відповідних інституціях в Мінську, заявив президент України Петро Порошенко під час виступу на 11-му Київському безпековому форумі в четвер, 12 квітня. Разом з тим відомо, що Україна не була і не є членом СНД, але є його засновницею та країною-учасницею.
«З огляду на те, що Україна ніколи не була і не є зараз членом СНД, та на відмову цієї структури засудити російську агресію, просив би, щоб ми спільно з урядом підготували пропозицію щодо офіційного припинення нашої участі в статутних органах СНД. Рівно як і остаточного закриття українського представництва при відповідних інституціях в Мінську», - сказав Порошенко, якого процитувала агенція «Укрінформ».
Він додав, що, водночас, має бути інвентаризована вся договірно-правова база, яку Україна уклала в рамках СНД, на предмет відповідності національним інтересам держави.
«Користуючись нагодою, закликаю і наших іноземних партнерів переглянути договірні зобов'язання з Російською Федерацією, передусім на предмет чутливих сфер співпраці», – зазначив Порошенко.
СНД було засновано президентами Росії, України та Білорусі шляхом підписання 8 грудня 1991 року Угоди про створення Співдружності незалежних держав. Будучи державою-засновником СНД, Україна водночас не є її членом, оскільки не підписала Статут СНД від 22 січня 1993 року. Такий же статус, як Україна, в СНД має також Туркменістан. Штаб-квартири СНД розташовані в Мінську (Білорусь), Москві та Санкт-Петербурзі (Росія).
Про вихід України з СНД почали говорити після початку російської агресії в Криму. Зокрема, вперше про це заявив тодішній секретар Ради національної безпеки й оборони України Андрій Парубій. З його слів, відповідне рішення прийняла РНБО напередодні 19 березня 2014 року, коли Україна головувала в СНД. Пізніше процедури виходу України зі складу СНД так і не мали значного результату.
Майже через півтора року після цього в МЗС України заявили, що Україна вирішила зберегти мінімальний рівень участі в Співдружності незалежних держав. Тоді в МЗС пояснили, що існує багато міжнародно-правових договорів у низці сфер, підписаних у рамках СНД, а тому різке розірвання всіх зв’язків станом на вересень 2015 року було неможливим. Через рік після цього, а саме в жовтні 2016 року, схожу заяву зробив також міністр закордонних справ України Павло Клімкін.