Програма житлового молодіжного будівництва не може бути виконана, - експерт
Державна програма забезпечення молоді житлом на 2002-2012 роки може бути виконана лише на 50%. Щонайбільше за програмою за 10 років в Україні отримають житло 11 тис. сімей, хоча 2002 року прогнозувалося – 20 тис. сімей. Про це 14 лютого під час засідання львівського прес-клубу повідомив експерт, директор Центру соціального партнерства та лобіювання національного університету Києво-Могилянська академія Сергій Панцир.
С.Панцир повідомив, опираючись на статистику Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, що упродовж 1998-2009 років було надано 9 тис. 771 кредит. У 2009-2010 – 424. НА 2011 заплановано надання 400 кредитів. С.Панцир прогнозує, що з такими темпами за результатами програм державної підтримки житло отримають 10,5-11 тис. молодих сімей. Він констатував, що це фактично зрив виконання державної програми.
С.Панцир додав, що сподіватися на значно більші обсяги кредитування молодіжного житлового будівництва чи відшкодування ставок за кредитами на придбання житла не має підстав, з огляду на динаміку державного фінансування останніх років, заборгованості.
«Програма ще має тривати рік. Однак успішно завершеною вона навряд чи може бути. Вона недофінансована на 1,5 млрд грн», - зазначив експерт.
С.Панцир вбачає також зміну урядових пріоритетів щодо житлової політики. Він зазначив: «У 2010 році велася риторика, що у зв’язку з потребою виводу з кризи буде підтримана будівельна галузь. Великі сподівання покладали на те, що це буде здійснено саме через програму забезпечення молоді житлом. Проте на неї були виділені просто мізерні суми - 36 млн грн з державного бюджету, 31 млн грн – з місцевих, Фонд сприяння молодіжному житловому будівництву доклав своїх 17 млн грн. Разом 84 млн грн. Укладено 300 угод».
С.Панцир додав: «Пояснити, чому не відбулося належне відновлення фінансування цієї програми, достатньо складно, але перш за все уряд побачив нові перспективи у новій програмі. Все-таки бізнесові інтереси мають тут більший пріоритет: це колосальна кількість недобудованого житла в Україні. Наприкінці літа минулого року стало зрозуміло, що програма «Доступне житло» стає в центрі уваги уряду. І це далі простежується і в звітах про діяльність за 2010 рік, і в планах на 2011 рік. Нещодавно і міністр регіонального будівництва і розвитку, і директор Фонду зазначили, що в межах програми «Доступне житло» 30% буде відведено саме молодим сім’ям».