Росіяни на референдумі підтримали обнулення президентських термінів Путіна
Володимир Путін зможе правити Росією до 2036 року
До теми
У Росії завершився підрахунок голосів за поправки до конституції, які, зокрема, обнуляють президенські терміни Володимира Путіна і дозволяють йому ще двічі обиратись на посаду. Про це 2 липня повідомляється на сайті ЦВК РФ.
За результатами опрацювання 100% протоколів голосування 77,92% учасників підтримали внесення поправок до конституції РФ. Проти поправок висловилися 21,27% учасників.
Явка на голосуванні, за офіційними даними російського ЦВК, склала 64,99%. Найбільше схвалили поправки в Чечні – 97,92%. Слідом ідуть Тува (96,79% за), Крим (90,07% за) та Дагестан (89,19% за).
Єдиним регіоном, який не підтримав поправки, виявися Ненецький автономний округ. Там 54,57% учасників голосування не підтримали поправки до конституції і 44,42% виступили за.
Також проти поправки не підтримала російська діаспора, яка, зокрема на пунктах в США та Великій Британії зі значним відривом проголосувала проти.
Онвлена Конституція набрала чинності 4 липня після офіційної публікації.
Що не так з поправками до російської конституції
Протягом свого президентства, Володимир Путін як мінімум тричі обіцяв за жодних обставин не змінювати конституцію. Раніше він називав поправки до конституції «шляхом у нестабільність». Проте вже на початку 2020 року президент РФ передумав і особисто ініціював поправки в конституцію, за які згодом проголосувала Держдума.
Серед іншого поправки до конституції встановлюють Росію як правонаступницю СРСР, затверджують «традиційні сімейні ціності» і розширюють повноваження влади у боротьбі з «внутрішніми загрозами», закріплюють пріоритет законодавства РФ над міжнародним.
Найбільший резонанс викликала поправка, яка по суті обнуляє президентські терміни Володимира Путіна. В ній йдеться про те, що стаття конституції про обмеження термінів президентства не буде застосовуватись до очільника держави, який був президентом до прийняття поправок, що дозволить йому ще двічі балотуватись на посаду президента.
Окрім того, поправки фактично закріплюють довічну недоторканність президента, який зможе залишатись членом Ради федерації пожиттєво, навіть після завершення політичної кар'єри.
Також поправки значно розширюють повноваження президента, відбираючи їх в прем'єра та уряду: президент самостійно зможе призначати та відправляти у відставку міністрів, звільняти суддів тощо.
Низка правозахисних організацій назвали ці поправки узурпацією влади президентом та «закручуванням гайок».