Сестра художника Мирослава Ягоди пікетує національну галерею мистецтв у Львові
Родина митця вимагає пояснень в організаторів його ретроспективної виставки
У п'ятницю, 31 травня, сестра художника Мирослава Ягоди Марія Дика розпочала одиночний пікет біля Львівської національної галереї мистецтв ім. Бориса Возницького. У такий спосіб жінка вимагає в директора установи Тараса Возняка відповісти на запит матері Мирослава Ягоди стосовно організації ретроспективної виставки художника, яка триває в національній галереї з 21 березня по 9 червня.
«Я вимушено вийшла сюди, оскільки директор галереї не відповідає на адвокатський запит від імені матері Мирослава, яка є спадкоємицею прав на його творчу спадщину. Ні мене, ні маму галерея не інформувала про підготовку цієї виставки, нас не запрошували на відкриття. Стосовно походження деяких полотен у нас є сумніви і питання, а одна з картин, ймовірно, підроблена», – розповіла ZAXID.NET Марія Дика.
Мaрія Дика збирається пікетувати галерею мистецтв, поки не отримає відповіді від керівництва установи (фото ZAXID.NET)
Жінка також заявляє, що під час виставки можуть експонуватися роботи Мирослава Ягоди, викрадені з його майстерні у 2016 році. Родина художника вимагає від Тараса Возняка надати документальні підтвердження, що частину робіт Мирослав Ягода справді подарував національній галереї мистецтв.
Про те, що одна з картин на ретроспективній виставці Мирослава Ягоди може бути підробленою, раніше на своїй Facebook-сторінці заявив художник Роман Туркало. Після його скарги картину з експозиції зняли, однак вона залишилася в офіційному каталозі виставки.
Ретроспективна виставка Мирослава Ягоди триватиме у Львівській національній галереї мистецтв ім. Бориса Возницького до 9 червня (усі фото ZAXID.NET)
Працівник прес-служби Львівської національної галереї мистецтв ім. Бориса Возницький Василь Мицько розповів ZAXID.NET, що до них надійшло декілька запитів та листів стосовно організації виставки Мирослава Ягоди.
«Ретроспективна виставка Мирослава Ягоди була організована у коректний спосіб. Ми вже відправили відповідь на лист художниці Зоряни Гребенюкової, відомої під творчим псевдо Zoza. Тепер готуємо відповідь на запит від родичів Мирослава Ягоди. Впродовж наступного тижня плануємо надіслати офіційну відповідь. Поки що всі в роз’їздах і по відпустках, а термін нашої відповіді поки не вичерпаний», – пояснив Василь Мицько.
Він також додав, що національна галерея мистецтв не має права перевіряти документи щодо приналежності робіт їх теперішнім власникам. Під час організації виставки куратори події та працівники галереї намагалися залучити якнайбільше робіт з різних колекцій, оскільки виставка є ретроспективною. Водночас Василь Мицько підтвердив, що тісної співпраці з родиною Мирослава Ягоди під час організації його виставки не велося. Одну з робіт, в якій відвідувачі запідозрили ознаки фальшування, працівники галереї зняли з експозиції і повернули власникові.
Художник Мирослав Ягода народився 1957 року в селищі Гірник на Львівщині. Від 1980-х аж до смерті 12 березня 2018 році років він мешкав і працював у Львові. Персональні виставки Мирослава Ягоди неодноразово відбувалися у Польщі та Австрії, а також у львівській галереї «Дзиґа». Масштабна ретроспективна виставка художника, яка триває у Львівській національній галереї мистецтв, відбувається вперше.