«Щось їм стукнуло у голову»
Чим закінчиться історія знущання над кішкою для двох львівських підлітків?
272Двоє львівських підлітків, 15-річний Роман Жеребецький і 16-річний Богдан Тодерюк, викинули з вікна 9 поверху кішку, знявши увесь процес на відео, яке опублікували у соцмережах. Їх швидко ідентифікували, а місцеві зоозахисники побили вікна у квартирі одного із підлітків та розмалювали стіни його будинку обуреними написами. Поліція порушила кримінальну справу, а на батьків підлітків уже склали протокол за неналежне виховання дітей. Шокову реакцію вчинок підлітків викликав і в училищі, де вони навчаються.
ZAXID.NET розповідає цю резонансну історію та пояснює, чому з дітьми важливо говорити про жорстокість до тварин.
«Мама була в шоці»
Жорстоке відео з кішкою 15-річний Роман Жеребецький і 16-річний Богдан Тодерюк зняли в під'їзді багатоповерхівці на вул. Лінкольна, 29 у четвер, 17 січня. Хлопці – одногрупники, вчаються на спеціальності «оператор комп’ютерного набору, електромеханік» у Львівському вищому професійному училищі комп’ютерних технологій та будівництва (колишнє ПТУ №48). В училищі про юнаків відгукуються позитивно.
На опублікованому увечері 17 січня Instagram-відео один із хлопців скидає кота з 9 поверху, при цьому обидва сміються та жартують. Під час падіння тварина б’ється об підвіконники, а після падіння кудись утікає.
16-річний Богдан Тодерюк (зліва) та 15-річний Роман Жеребецький (справа), які познущались над кішкою
У п’ятницю, 18 січня, відео львівських підлітків починають публікувати у кількох київських та львівських спільнотах в Facebook. Зокрема, користувачка під нікнеймом Ustja Kardashjan поширила відеозапис у популярній групі «Спільнота собачників Львова» із закликом допомогти ідентифікувати хлопців (зараз цей допис недоступний). Цей допис підхопили інші користувачі, які через Facebook та Instagram намагались з’ясувати імена та адреси підлітків.
Поки авторів відео шукали у соцмережах, львівська зоозахисниця Андріана Байло написала заяву у поліцію за фактом створення та розповсюдження такого відеозапису.
«Мене тегнули під цією публікацією, і я відразу поїхала у поліцію. Спочатку там писали, що це трапилось у Сихівському районі – я поїхала у Сихівський райвідділ. Там вже почала писати заяву, як стало відомо точну адресу цього будинку у Шевченківському районі. Я поїхала у Шевченківський райвідділ, написала заяву», – розповіла ZAXID.NET Андріана Байло.
Поки Андріана Байло їздила райвідділами, речник патрульної поліції у Львівській області Мар’ян Шпитак з’ясував імена обидвох підлітків та адресу одного із них. Туди одразу виїхали патрульні.
«Я подивився це відео у групі «Спільнота собачників Львова», зв’язався з дівчиною, яка виклала його. Вона сказала, що просто знайшла це відео в Інтернеті і не знає ні учасників події, ні де це відбувалось. Я написав пост у цій групі та в інших, що прошу повідомити мені анонімно у приватні повідомлення інформацію про цих осіб на відео. Багато людей почали мені писати, хоча переважно це були коментарі, які не стосуються справи: люди були на емоціях і хотіли покарати хлопців. І тут один хлопчина 15-16 років мені написав їхні прізвища», – розповів Шпитак.
Отримавши прізвища підлітків, патрульні пробили їх по своїй базі і виявили, що люди з одним із цих прізвищ проживають на вул. Мазепи. Мова йде про сім’ю 16-річного Богдана Тодерюка.
«Ми відправили туди екіпаж, і виявилось, що дійсно один з учасників цієї події там мешкає. Була вдома мама, вона була у шоці. Після цього ми викликали слідчих», – зазначив Мар’ян Шпитак.
Згодом інформацію про Романа Жеребецького і Богдана Тодерюка, зокрема мобільні номери хлопців, почали публічно оприлюднювати у Facebook. Також стало відомо, що жорстоке відео підлітки знімали у будинку на вул. Лінкольна, 29, хоча жоден із хлопців за цією адресою не живе. З’ясувалося, що цей відеозапис підлітки також надсилали у приватних повідомленнях своїм одноліткам.
«Це точно та сама киця»
Після написання заяви про злочин зоозахисниця Андріана Байло поїхала на вул. Лінкольна, 29. Там уже зібралися небайдужі мешканці та опікунка тварини Катерина Балашова, яка власне ідентифікувала тварину з відео – кішку Сірочку, якій близько 7-8 місяців.
Один із мешканців сусіднього будинку розповів, що 17 січня бачив з балкону двох хлопців, які взяли кішку і кудись пішли. Потім чоловік побачив, як з даху будинку щось падає. Чоловік не побачив, що падала саме кішка, тому особливої уваги на подію не звернув.
Будинок на вул. Лінкольна, 29, де стався інцидент (фото Google)
«Кошеня прибилося до нас десь два місця тому. У четвер я її десь о 14:00 випустила, і пішла на роботу. Увечері того дня та у п’ятницю зранку я все обшукала, але її не знайшла. Увечері біля дому зібралося багато людей, від них я і взнала, що кицю скинули. Я впізнала її на відео, і це точно та сама кішка», – розповіла ZAXID.NET Катерина Балашова.
Кішку довгий час шукали на найближчій до будинку території. Згодом тварина вибігла з підвалу на голос своєї опікунки, і її одразу відвезли до ветклініки. Після цього Катерина Балашова вирішила тримати кішку у себе вдома.
«У клініці її оглянули і сказали, що все гаразд. Наступного дня я її відвезла пані Катерині додому. На другий день кота ще відвезли у ЛКП «Лев» на УЗД, де виявили чутливість правої лапи і невеликі забої. Але загалом з нею усе гаразд», – каже Андріана Байло.
«Вони сказали, що їм щось стрельнуло у голови»
Увечері 18 січня слідчі Шевченківського райвідділу поспілкувалися із Богданом Тодерюком та його матір'ю. З Романом Жеребецьким правоохоронцям того дня поспілкуватись не вдалось, бо його не було у Львові – хлопець поїхав у село до родичів.
Того ж вечора Богдан Тодерюк оприлюднив кілька тимчасових дописів в Instagram, де попросив вибачення за свій вичнок і заявив, що не викидав тварину, а лише «стояв поруч».
«Народ, киця жива. Мені дійсно соромно, але кидав не я, а мій знайомий, тому пишіть йому з погрзами, бо я ж просто стояв. Та, це не виправдання, але мені дуже образливо і шкода, що так сталось», – написав він у дописі.
Того ж вечора невідомі розбили вікна у квартирі на першому поверсі, де проживає Богдан Тодерюк з сім’єю, і розписали стіни будинку обуреними написами «Тут живе садист», «Живодер» та інші.
Невідомі побили та обмалювали вікна квартири, де мешкає Богдан Тодерюк
Підліток, який викинув кішку з вікна, Роман Жеребецький, видалив усі свої дописи з Instagram та оновив свій статус російською мовою: «Дерьма наделал, извините все, пожалуйста».
Зранку 19 січня поліція повідомила про відкриття кримінального провадження за ч.1 ст.300 (ввезення, виготовлення або розповсюдження творів, що пропагують культ насильства і жорстокості, расову, національну чи релігійну нетерпимість та дискримінацію) ККУ. Максимальне покарання, яке можуть отримати підлітки, до трьох років обмеження волі. Відео, зняте Романом та Богданом, відправили на експертизу.
Водночас провадження щодо жорстокого поводження із тваринами (ст. 299 ККУ) поліція не відкрила, оскільки кішка після падіння не отримала травм.
«Ця стаття передбачає, що тваринка повинна бути або травмована, або загинути. Тому немає підстав відкривати провадження», – пояснила ZAXID.NET речниця Нацполіці у Львівській області Світлана Добровольська.
У понеділок, 21 січня, обидва підлітки прийшли на пари у Львівське вище професійне училище комп'ютерних технологій та будівництва. Із ними та їхніми батьками провели виховну бесіду представники адміністрації школи та поліцейські.
«Ми зібралися і у присутності працівників поліції провели виховну бесіду, правоохоронці взяли у взяли дані про них, і вони поїхали в райвідділ», – розказав у розмові із ZAXID.NET заступник директора з навчально-виробничої роботи училища Михайло Карабан.
За словами Карабана, під час виховної бесіди студенти не могли чітко пояснити причини своїх дій.
«Спочатку погладили, бавилися з котом, а потім, кажуть, що щось стукнуло їм у голову. Кажуть, що коти, як їх не кинути, вони все одно живі лишаються. Щось таке», – зазначив Михайло Карабан.
У зв'язку із інцидентом з Романом Жеребецьким та Богданом Тодерюком класні керівники усіх груп училища мають провести виховні пари на тему жорстокого поводження із тваринами.
Після виховної бесіди в училищі студенти з батьками поїхали у Шевченківський райвідділ поліції, де на батьків підлітків склали протокол за неналежне виховання дітей. Згодом суд вирішить, чи обмежитись у цій справі усним попередженням, чи накласти штраф від 17 до 51 грн. Мова йде лише про неналежне виховання дітей, самі підлітки відповідатимуть за іншою статтею.
Тим часом кішка Сірочка після резонансу, який викликало відео львівських підлітків, стала місцевою зіркою. За словами опікунки тварини Катерини Балашової, після інциденту до неї постійно телефонували люди, які хотіли забрати тварину собі додому.
«Я казала, що не можу віддати тварину, не знаючи, хто всі ці люди. Але таки подзвонили гарні люди, які живуть в особняку у Зубрі, ми з ними поспілкувались, і вони забрали кицю додому», – розповіла Катерина Балашова.
Тварину взяла до себе додому сім’я львівської журналістки телеканалу ZIK Оксани Сахаревич. У будинку тварина живе з двома дітьми та ще одним раніше безпритульним котом.
Кішка Сірочка тепер живе із сім'єю у селі Зубра біля Львова (фото Оксани Cахаревич)
«Вона вже встигла рознюхати і вивчити кожен куток своєї нової оселі, адаптуватись, смачненько поїсти, подружитись із новим другом, вразити всіх своєю милістю і поспати в теплих обіймах добрих і люблячих діток», – повідомила у Facebook нова власниця кішки Оксана Cахаревич.
***
Історія з кішкою Сірочкою, навіть якщо не завершиться реальним покаранням для її кривдників, уже може стати повчальною для любителів знущання над тваринами. Зоозахисники кажуть, що повчати насправді є кого, адже інциденти з жорстоким поводженням із тваринами серед дітей і підлітків сьогодні – не рідкість.
«Дуже часто зустрічається, що діти жорстоко поводяться із тваринами і не можуть пояснити чому. Наприклад, був у мене нещодавно випадок на Сихові біля кіоску з петардами. Йшла мама з сином, купила йому петарду, і він кинув її у дворових котів. Мама почала захищати сина, казати «це ж дитина». Тому, знаєте, вчити треба не тільки дітей, а і батьків», – каже зоозахисниця Андріана Байло.
У поліції ж розповідають, що вкрай рідко отримують виклики про жорстоке поводження з тваринами. Це пов’язано із тим, що свідки таких інцидентів зупиняються на стадії публікації допису про подію у Facebook.
«Люди переважно пишуть пости у Facebook, але на «102» ніхто ніколи не дзвонить. Люди обурюються, позначають патрульну поліцію у дописах, але я потім перевіряю такі випадки – і на «102» не знаходжу жодного виклику», – каже речник Патрульної поліції у Львівській області Мар’ян Шпитак.