У четвер, 8 березня, відзначатиметься Міжнародний жіночий день. Вартує нагадати, що первісний сенс цього дня полягає у приверненні уваги до прав жінок та проблем, з якими вони стикаються (від різниці в зарплатах порівняно з чоловіками до проблем безпеки і насильства тощо). Вже за радянської влади 8 березня перетворилось виключно на свято жіночності та материнства.
У Львові не всі мешканці готові святкувати 8 березня: виникають питання щодо його необхідності чи доречності, або й про заміну його Днем матері. Втім, протягом останніх років ставлення до цього дня в Україні змінюється, великою мірою завдяки зусиллям активісток та дослідниць. І цього року у Льовові заходи до цього дня не вичерпуються лише феміністичним маршем.
ZAXID.NET уклав список подій до цьогорічного 8 березня - для феміністок, активних львів'янок, їхніх подруг та чоловіків.
7 березня
Воркшоп «Жінки, мир та безпека»
Яку роль відіграють жінки у розбудові миру? Як впливають військові конфлікти на життя жінок і що робиться із гендерними стереотипами у складні часи?
Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні проведе у Львові спеціальний воркшоп на ці теми.
Вхід вільний. Для участі у події необхідно зареєструватися, підписатись і дізнатись більше можна на сторінці заходу.
14:00, Перша Львівська Медіатека, вул. Мулярська, 2а.
Воркшоп проводитимуть учасниці місії ОБСЄ
Лекція про фільм «Три білборди», який приніс «Оскар» Френсіс МакДорманд
Цьогорічний «Оскар» за найкращу жіночу роль отримала Френсіс МакДорманд за роль Мілдред Хейс, яка вимагає в поліції розслідувати зґвалтування та вбивство своєї доньки. Її героїня – сильна та енергійна жінка, що нехтує думкою оточення та прямує до своєї цілі, стала однією з причин, чому фільм «Три білборди під Еббінґом, Міссурі», який зняв ірландський режисер та драматург Мартін Макдона, став одним з номінантів на головну премію Американської кіноакадемії.
Дізнатись про кіно більше можна буде на лекції від кінознавця Станіслава Тарасенка. Вартість події: 30 гривень.
19:00, Перша Львівська Медіатека, вул. Мулярська, 2а.
Промова Френсіс МакДорманд на церемонії вручення «Оскар»
8 березня
Марш «Сестринство, підтримка, cолідарність»
Вже четвертий рік поспіль 8 березня у Львові відбудеться феміністичний марш. Цього року його тема – «Сестринство, підтримка, cолідарність». У такий спосіб активні жінки Львова разом із активістками «Феміністичної майстерні» нагадають місту, у чому полягає справжній сенс цього дня – привернути увагу до питання безпеки, рівних прав, сексизму.
Учасницям (та учасникам) пропонують захопити із собою плакати – чим креативніші, тим кращі.
Деталі про захід є на сторінці у Facebook.
13:00, пл. Ринок.
Учасниці минулорічного маршу (фото ZAXID.NET)
Відкриття виставки «Амораль норма»
Студентку львівського коледжу декоративного і ужиткового мистецтва ім. Труша Каріне Морель вигнали з останнього курсу навчання. Однією з причин стала її «аморальна поведінка»: дівчина ходила в леопардовій шубі, організувала «непристойну» виставку з оголеними бібліотекарками та «ганебно розподіляла власний вільний час».
Художницю не зупинили відмови від чоловіків, які не хотіли їй позувати через «моральні установки» - вона досліджує чоловічу тілесність у своїх роботах, які й презентує на виставці. Разом із самими роботами можна буде побачити історії їхнього створення, скетчі та деякі фото.
Виставка триватиме до 1 квітня. Вхід вільний.
18:00, Феміністична Майстерня, пл. Ринок, 42 (вхід з двору)
Жіноча мода епохи модерну
Модерн, сецесія, ар нуво – всі ці назви стосуються одного і того ж мистецького напрямку, що здобув найбільшу популярність у західному світі на стику ХІХ-ХХ століття. Модерн яскраво виявив свої особливості й у жіночій моді. Осина талія і вигнутий S-подібний силует створювали образ стрункого рослинного стебла, який уквітчували вишукані зачіски і вигадливі капелюшки, а ювелірні прикраси, мереживна білизна, взуття та аксесуари мали це враження підсилювати.
Лекторка Оксана Бобошко-Вандерховен розповість про обставини, за яких сформувались нові естетичні запити, головних дійових осіб модної індустрії і секрети створення витончених жіночих образів того часу. Доповнюватимуть історію ілюстрації з власного архіву колекціонерки, а також поштівки з виставки, що триває у кав’ярні до дев’ятого березня.
Для участі організатори просять зареєструватись.
19:00, кав'ярня-галерея «Штука», вул. Котлярська, 8.
Листівка часів модерну
Вечірка Women Play Music
WPM (women play music) - це серія різножанрових вечірок, яка репрезентує жінок в електронній танцювальній музиці.
Цього року гратимуть: Knappy Kaisernappy, учасниця руху female.pressure - мережі артисток, які грають або продюсують електронну музику, бойкотують фестивалі, в яких не представлені виконавиці. А також Svetlanka, засновниця серії house вечірок Gorizont та учасниця «Феміністичної майстерні» Анна Хвиль.
Більше інформації про плани на цей вечір є на сторінці вечірки. Вхід - 80 грн
22:30, UNDERGROUND, вул. Коперніка, 17.
На головному фото: плакат з з Жіночого маршу у Вашинґтоні. На плакаті зображена героїня «Зоряних воєн» принцеса Лея Органа та напис «Місце жінки - у повстанні».