Сімейний бізнес біля траси
На Львівщині учасники АТО воюють за землю з місцевими чиновниками
До теми
- Жодна з престижних ділянок на березі озера в Наварії не призначена для учасників АТО ZAXID.NET
-
Солодка земля Солонки.
Засновник «Розвитку громади» Василь Сабадаш скуповує ділянки учасників АТО ZAXID.NET -
Куполи падали, а жінки плакали.
Як громада села Велика Горожанна на Львівщині вирішувала, чи відбудовувати спалену історичну церкву ZAXID.NET
На Львівщині продовжують виникати конфлікти та корупційні скандали, пов'язані зі зловживаннями щодо земельних ділянок, призначених для учасників АТО. Після резонансу навколо виділення головою ЛОДА Олегом Синюткою землі біля озера Наварія підприємцям і колишнім чиновникам журналісти ZAXID.NET виявили ознаки корупційної схеми стосовно одержання атовцями 20 га земель біля Солонки.
Ще один земельний скандал від початку року триває в прикордонному селі Наконечне біля Яворова. Там учасники АТО тривалий час не можуть отримати ділянки, що належать їм за законом. ZAXID.NET відвідав сесію Наконечнянської сільради, на якій атовці переконували місцевих депутатів виділити їм землю.
Знижка за подвиг
Село Наконечне розташоване між Львовом і Краковцем за 20 км від українсько-польського кордону. Саме близькість до кордону і годує багатьох місцевих мешканців. Селяни їздять на заробітки до сусідньої Польщі, «човникують», торгують товарами з-за кордону.
У місцевих посадовців свій «бізнес»: їхній головний актив – земля. Обабіч траси на Краковець постійно з’являються нові крамниці, заправки, автомийки... Одна з таких автомийок працює на в'їзді до села. За землю поруч з цією автомийкою вже майже рік у селі триває виснажлива боротьба між місцевими атовцями і сільськими чиновниками.
Біля траси на Краковець колишній атовець Ігор Циганко відкрив автомийку (фото ZAXID.NET)
37-річний Ігор Циганко – один із шести місцевих учасників АТО, які від літа 2017 року чекають на рішення сільських депутатів щодо виділення їм земельних ділянок у селі. Чоловік воював у складі 24-ї окремої механізованої бригади, а після повернення з війни став підприємцем. У Яворові атовець відкрив кафе, а ще він спільно з швагром керує автомийкою біля Наконечного. Минулого року підприємець вирішив розширити сімейну справу і написав заяву на виділення земельної ділянки поруч із автомийкою.
«Заяву на отримання землі я написав 1 червня 2017 року. Йшлося про ділянку площею 0,25 га для ведення особистого сільського господарства. Після цього сільський голова та голова земельної комісії почали схиляти мене до того, щоб я надав їм незаконну вигоду», – розповідає Ігор Циганко.
Колишній атовець Ігор Циганко понад рік бореться за отримання земельної ділянки, де хоче відкрити невеличкий готель і кафе поруч з сімейною автомийкою (фото ZAXID.NET)
Місцеві посадовці знали, що на вказаній у заяві земельній ділянці колишній атовець насправді не збирається займатися сільським господарством, адже йшлося про землю поруч із його ж автомийкою.
Закон «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не передбачає виділення учасникам АТО землі для комерційної діяльності, а лише для будівницвтва житла, садівництва чи городництва. Попри це Ігор Циганко стверджує, що саме депутати сільради заохочували його до написання заяви на отримання ділянки біля автомийки.
«У цьому місці ми зі шваґром раніше придбали ділянку площею 0,8 га для комерції. Купили ділянку в сестри голови земельної комісії Романа Гули. У них (місцевих посадовців) так прийнято: брати землю і потім продавати, робити на цьому бізнес. Коли ми вирішили розширити бізнес, то шваґрові відмовили надати землю, а мені повідомили: ти учасник АТО – пиши заяву», – розповідає про передумови конфлікту Ігор Циганко.
Згодом голова Наконечнянської сільської ради Мирон Гула (однофамілець голови земельної комісії Романа Гули) повідомив Ігореві Циганкові, що ділянка, на яку він претендує, коштує грошей.
«Сільський голова повідомив мене, що це комерційна земля. Хоча за цільовим призначенням вона такою не вважається. Він запропонував заплатити за позитивне рішення сільської ради. Ціна – $700 за одну сотку, але мені як учасникові АТО вирішили зробити знижку – $500 за сотку», – каже Ігор Циганко.
За його словами, сільський голова порадив, щоб заяву написав не сам Циганко, а його довірена особа, адже на землю в селі претендували і інші місцеві учасники АТО. На той час, окрім Ігоря Циганка, ще п’ятеро атовців написали заяви на отримання ділянок в Наконечному. На сесії в червні 2017 року їм усім депутати відмовили.
ZAXID.NET перевірив декларацію голови сільради Мирона Гули за 2018 рік. Виявилось, що йому належить 8 земельних ділянок в селі, а його донька Ольга – власниця ще 7-х ділянок. А голова земельної комісії Роман Гула задекларував 11 га землі в Наконечному.
Нескінченна історія
Перемовини Ігоря Циганка з місцевими посадовцями тривали кілька місяців, однак безуспішно. Врешті він погодився принести гроші, а після того звернувся до правоохоронців. 4 січня 2018 року атовець передав Мирону Гулі 300 тис. грн міченими купюрами. Сільського голову затримали на хабарі на робочому місці. Згодом суд відпустив його під заставу у 140 тис. грн. Судовий розгляд цієї справи ще триває.
Після скандалу з хабарем Мирон Гула написав заяву на звільнення з посади голови сільради. Його обов'язки тимчасово виконує заступниця Віра Худоба. Тим часом сільські депутати перестали збиратися на засідання, розгляд питань про виділення ділянок атовцям систематично переноситься.
Колишній сільський голова Наконечного Мирон Гула у залі судових засідань (фото Yavir.net)
Так тривало кілька місяців, аж поки у четвер 30 серпня на засіданні Наконечнянської сільської ради таки назбирався кворум – прийшло 11 з 15 народних обранців. Підтримати Ігоря Циганка та інших колишніх військових прийшли члени громадських організацій учасників АТО. Зокрема, на сесію прибули учасники «Львівської обласної спілки соцзахисту бійців АТО та сімей загиблих». На присутність активістів сільські депутати реагували з роздратуванням.
Під час попередньої спроби провести сесію сільради 27 червня військові теж прийшли із групою підтримки. Тоді голова земельної комісії Роман Гула під час сесії раптово впав на землю і почав битися головою об підлогу. Після цього інциденту сесія не змогла продовжити роботу.
Голова земельної комісії Наконечнянської сільради раптово впав на підлогу під час сесії 27 червня (скріншот з відео Yavir.net)
Цього разу Роман Гула на засідання не з'явився. У порядку денному сесії запланували розгляд 45-ти питань. Питання щодо виділення земельних ділянок учасникам АТО опинилися наприкінці списку, водночас питання №12 стосувалося саме тієї ділянки, на яку претендував Ігор Циганко – її пропонувалося продати з аукціону.
Такий поворот подій лише посилив напруження в залі. Перед оголошенням питання про аукціон представники атовців попросили слова. У своїх виступах активісти просили зняти це питання з порядку денного.
Несподівано для багатьох присутніх перед голосуванням з'ясувалася ще одна обставина справи. На засіданні виступила вдова місцевого атовця Ірина Митник. Її чоловік Анатолій Митник загинув 2014 року під час боїв за с. Піски.
«Рівно чотири роки тому перестало битися серце мого чоловіка. Зараз я не хочу бути тут між вами «білою вороною». Що з вашої сторони: Ігоря і учасників АТО, що зі сторони сільської ради. Ви зробили з мене щось таке… Не сім'ю загиблого, а невідомо що!», – стримуючи сльози звернулася до присутніх Ірина Митник.
За її словами, сільський голова і депутати обіцяли їй виділити ту ж земельну ділянку, на яку претендує Ігор Циганко. Хоча ZAXID.NET вдалося з'ясувати, що Ірина Митник та 17-річний син загиблого вже отримали ділянки для ведення садівництва та індивідуального житлового будівництва, але закон не забороняє сім’ї Митник отримати ще одну ділянку для ведення сільського господарства.
Під час перерви громадські активісти та Ірина Митник намагалися порозумітися в коридорі.
«Ірино, якби не Ігор, то землю би далі за гроші роздавали. То ж добре, що він порушив це питання! Ми повинні триматися разом. Без Ігоря ти б взагалі нічого не отримала», – переконувала Ірину Митник громадська активістка Богдана Сірків.
«Я би не отримала?! Як вдова загиблого я за законом маю право! Якби не Ігор, то мене б не відсунули від тієї ділянки біля автомийки! Мені її ще раніше показували», – емоційно відповідала Ірина Митник.
Після виступів та діалогів на підвищених тонах депутати все ж відмовилися зняти з порядку денного питання про аукціон, однак проголосували проти його проведення. Дехто з депутатів наголосив, що приймає рішення під тиском.
Депутати Наконечнянської сільради не підтримали винесення земельної ділянки на аукціон (фото ZAXID.NET)
Через кілька годин засідання дійшла черга і до розгляду питань про виділення землі атовцям. Дехто з депутатів поділився із ZAXID.NET своїми міркуваннями перед голосуванням.
«Склалась така ситуація, що певна кількість депутатів пропонувала цю ділянку Ірині Митник. А Ігореві Циганкові пропонували іншу ділянку для ведення сільського господарства, але він наполягає саме на ділянці за автомийкою. Ми хочемо вчинити справедливо і надати цю ділянку Ірині Митник. Вона все ж таки вдова загиблого», – розповіла депутатка Ольга Станько.
Щоправда, подібні міркування не пояснювали, чому за годину до цього депутати збиралися продати ділянку з аукціону.
«Депутати роблять усе, щоб не дати нікому цю землю. Навіть тут спромоглися зіштовхнути і посварити сім'ю загиблого і учасника АТО. Однак нам вистачить мудрості, щоб вийти з цієї ситуації», – прокоментувала ситуацію голова «Львівської обласної спілки соцзахисту бійців АТО та сімей загиблих» Богдана Сірків.
Під час виступу на сесії Ігор Циганко відмовився від ділянки за автомийкою на користь Ірини Митник (фото ZAXID.NET)
Перед голосуванням щодо виділення ділянок учасникам АТО виступити зголосився Ігор Циганко. Він повідомив, що відмовляється від земельної ділянки за автомийкою на користь Ірини Митник. Однак виступ колишнього атовця не переконав сільських депутатів прийняти позитивне рішення.
Дехто з них виступав за перенесення питання на наступну сесію, інші підтримували Ірину Митник. До голосування так і не дійшло. Депутати посварилися з активістами, після чого частина з них втекла із залу засідань. Рішення стосовно жодної ділянки для місцевих атовців так і не прийняли.