Солодка земля Солонки
Засновник «Розвитку громади» Василь Сабадаш скуповує ділянки учасників АТО
Скандал навколо виділення головою ЛОДА ділянок біля озера в Наварії лише посилив розмови про масштабні земельні махінації, пов’язані з виділенням земель учасникам АТО. Під час інспекції ділянок в Наварії Олег Синютка прокоментував детальний план території навколо озера: «Тут ще ціла купа ділянок повилазить».
Сумнівні гектари «вилізли» зовсім поряд із «наварійськими» землями, які голова ЛОДА щедро роздав не лише учасникам бойових дій, а й місцевим підприємцям і колишнім чиновникам.
Минулого року група учасників АТО отримала 20 га землі між Солонкою і Наварією. Ділянки виділили нібито для започаткування бізнесу з вирощування малини. Однак дуже скоро цю землю почав скуповувати засновник відомого у Львові громадського формування «Розвиток громади» Василь Сабадаш.
ZAXID.NET з’ясовував для чого громадському діячеві гектари поля під Львовом.
У них був план, і вони його дотримувались
Ідея отримати для учасників АТО 20 га землі між Солонкою і Наварією виникла в учасника АТО, мешканця Солонки Дмитра Баховського. У 2014-2015 рр. він був командиром відділення 80-ї аеромобільної бригади, воював у Донецькому аеропорту.
Тепер Дмитро Баховський представляє львівський осередок спілки учасників АТО «Побратими України». Він розповідає, що дізнався про резервні 20 га землі за межами Солонки і вирішив допомогти побратимам отримати ділянки під ведення сільського господарства.
«Найкоротша дорога – це пряма дорога. Як місцевий мешканець я познайомився з депутатами. Запропонував цю ідею людям, з якими служив. Вони погодилися. Ми сформували список і доукомплектували туди місцевих мешканців», – розповідає Дмитро Баховський.
Організатором виділення 20 га землі виступив колишній десантник Дмитро Баховський
Він також зустрівся з орендарем землі фермером Ігорем Бабієм і обговорив з ним наміри передати 20 га поля у власність учасникам АТО. За словами, Дмитра Баховського орендар та місцеві депутати не заперечували проти його задуму.
Однак публікації в пресі свідчать про інше. У жовтні 2017 року низка львівських видань писала про «скандал з дерибаном землі в Солонці». Тоді мешканці і депутати Солонківської селищної ради зверталися з проханням втрутитися в ситуацію до Громадської ради при Держгеокадастрі Львівщини. Йшлося про підозру, що виділені атовцям ділянки опиняться в руках зовсім інших людей.
Дмитро Баховський заперечував подібні звинувачення і наполягав, що учасники АТО на отриманій землі хочуть започаткувати власну справу з вирощування ягід. Активіст посилався на «цікавий закордонний досвід», яким атовці збираються скористатися і під Солонкою.
На цьому полі учасники АТО збиралися вирощувати ягоди
Тепер у коментарі ZAXID.NET Дмитро Баховський називає минулорічну ідею з вирощуванням ягід «балачками».
«Це я говорив. Таке було в планах, але деякі хлопці захотіли ділянки продати. Зараз ми думаємо про інші речі, але взагалі нема бажання це розголошувати», – пояснює Дмитро Баховський.
«Легенда» про ягоди спрацювала, і депутати Солонківської селищної ради на позачерговій сесії надали згоду на відведення земельних ділянок. Та пізніше дехто з депутатів селищної ради почав стверджувати, що насправді позачергової сесії не було, а рішення про виділення землі вони не розглядали.
ZAXID.NET вдалося отримати документ із підписами семи депутатів, які заявляли, що не проводили голосування.
Місцеві депутати стверджують, що поіменого голосування за виділення земельних ділянок не проводилось (клікніть для збільшення)
Серед підписантів є й прізвище орендаря виділених атовцям 20 га – фермера Ігоря Бабія. Сьогодні він продовжує вирощувати на цьому полі пшеницю і ніяк не коментує ситуацію з голосуванням.
Головував на позачерговій сесії перший заступник голови селищної ради Солонки Андрій Жиравецький. У коментарі ZAXID.NET він стверджує, що голосування відбулося і відповідало вимогам закону.
Заступник голови сільради Солонки Андрій Жиравецький показує на мапі землі під забудову (фото ZAXID.NET)
«Питання було озвучено на сесії і з депутатів ніхто не заперечував», – повідомив чиновник. Оскільки 20 га поля розташовані поза межами населеного пункту, то рішення про виділення ділянок приймав тодішній в.о. директора головного управління Держгеокадастру на Львівщині Богдан Лещук.
Він був виконувачем обов’язків керівника обласного Держгеокадастру лише 20 днів – від 21 вересня по 10 жовтня 2017 року, однак встиг розпочати процес передачі гектарів під Солонкою.
За короткий час керівництва обласним Держгеокадастром Богдан Лещук встиг прийняти бодай одне важливе рішення
Раптове звільнення Богдана Лещука пов’язують саме з передачею гектарів поля під Солонкою, однак він сам стверджує, що жодних конфліктів його рішення не викликало. Сьогодні Богдан Лещук працює начальником земельного відділу сільської ради Солонки.
Наприкінці січня 2018 року 20 учасників АТО згідно з наказами Держгеокадастру отримали по гектару землі під сільське господарство між Солонкою і Наварією. Рівно через місяць у цієї землі знайшовся покупець.
Квіточки і ягідки
Розташування поля між Солонкою і Наварією має багато переваг. Поруч дорога, відстань до озера – всього півкілометра, а на горизонті видніються житлові масиви Львова. Це чудове місце для побудови житла, однак для цього потрібно змінити межі населеного пункту і цільове призначення земель.
Тому поки що на 20 гектарах під Солонкою той самий орендар Ігор Бабій збирає урожай пшениці. Навколо цвітуть польові квіти і щебечуть пташки. А всього за 300 метрів у бік озера тривають пристрасті навколо виділення ділянок під житло ветеранам АТО і не тільки їм. Ці землі належать до села Наварія.
Солонка знаходиться значно далі – за 2 км розташоване найближче котеджне містечко. Територія Солонки по вул Наварійській активно забудовується, тож цілком можливо, що за кілька років подібна нерухомість з'явиться й на полі, яке виділили під ягідне господарство учасникам АТО.
Територію вздовж дороги з Солонки в Наварію активно забудовують
Принаймні заступник голови сільради Солонки Андрій Жиравецький не виключає такого розвитку подій, хоча зізнається, що для громади важливіше залучати до селища інвестиції під виробництво.
«Головне, щоб інвестор з’явився. Село має жити з податків», – стверджує він.
Можливо, таким бажаним інвестором для Солонки стане людина, яка почала скуповувати ділянки в учасників АТО. 48-річний Василь Сабадаш уже став власником 6 гектарів між Наварією і Солонкою. Згідно з даними Держгеокадастру, три з них він придбав 28 лютого, а ще три – 6 березня.
Ініціатор проекту виділення цих земель Дмитро Баховський заперечує, що в учасників АТО від самого початку існував план продажу своїх ділянок. Мовляв, тепер кожен вирішує за себе.
«Люди, які отримали, мають повне право робити, що хочуть. Наприклад, треба гроші. Захворів чи ще щось. Всьо! Чік – продали, домовились, купили. І маєте результат!», – пояснює ситуацію Баховський.
Те, що в одразу шести власників ділянок під Солонкою раптово виникли проблеми зі здоров'ям чи матеріальні труднощі, ще можна припустити. Та за дивним збігом обставин шість придбаних Василем Сабадашем ділянок розташовані поруч одна з одною, тож формують один великий наділ.
Земельні ділянки Василя Сабадаша знаходяться неподалік озера Наварія (клікніть для збільшення)
Василь Сабадаш людина непублічна. Він колишній міліціонер та позаштатний інспектор взводу бойової підготовки «Беркут», приймав участь у миротворчій місії ООН в Косово. Тепер чоловік працює тренером з єдиноборств у спортивному клубі «Легіон Львів» та виступає засновником громадського формування з охорони громадського порядку «Розвиток громади».
Активісти організації організовують акції протесту, беруть участь у громадських радах при органах влади та силових структурах, а також займаються благодійними і соціальними заходами.
Василь Сабадаш працює тренером у спортивному клубі «Легіон» (фото зі сторінки Facebook Василя Сабадаша)
Серед співзасновників «Легіону» та громадського формування «Розвиток Громади» є впливові і небідні люди. Один із них Олександр Веремеєнко – співвласник Стрийського ринку і нічного клубу «Фешн клаб» у центрі Львова та бізнес-партнер екс-депутата Верховної Ради від «Свободи» Ігоря Кривецького.
Обидві структури близькі до відомої у Львові ГО «Розвиток громади». За даними YouControl, всі три організації винаймають той самий офіс №27 на пр. Шевченка, 7.
Однак під час візиту журналіста ZAXID.NET колишня очільниця, а нині координаторка ГО «Розвиток Громади» Марія Вагіла заперечила, що однойменне громадське формування теж працює за цією адресою. Вона повідомила, що не має контактів Василя Сабадаша, а організації, до яких він має стосунок, провадять незалежну діяльність.
На робочому місці в офісі однак виявився інший співзасновник громадського формування Олег Долінський. Він повідомив, що вже кілька років не спілкувався з Василем Сабадашем.
Тоді ZAXID.NET звернувся за коментарем до Андрія Макогона – одного з атовців, який продав свою ділянку Василеві Сабадашеві. Андрій Макогін тренується в СК «Легіон», а також товаришує з керівниками і учасниками ГО «Розвиток Громади».
Активісти «Розвитку Громади» виходили на вуличні акції у впізнаваній уніформі (фото «Варіантів»)
На повідомлення у Facebook він відповів, що буде розпоряджатися ділянкою на власний розсуд. «Ще не придумав як», – написав Макогін.
На запитання, чи не продав він свою ділянку, чоловік відповів заперечно: «Ні, вона є». Однак після наведення інформації з Держгеокадастру, згідно з якою власником його ділянки тепер є Василь Сабадаш, Андрій Макогін перестав відповідати на запитання. Ще один колишній власник сусідньої ділянки взагалі не відповів на прочитане повідомлення від журналіста.
Врешті ZAXID.NET вдалося поспілкуватися телефоном із самим Василем Сабадашем. Він підтвердив придбання 6 га земель, однак мету покупки не повідомив.
«Наразі воно ще невідомо. З юристами не радився, тож наразі не знаю», – розповів новий власник ділянок.
Василь Сабадаш поки що не вирішив, як саме використає землю під Солонкою (фото зі сторінки Facebook Василя Сабадаша)
Він додав, що найближчим часом не збирається розширяти свою земельну власність, бо «поки нема за що». Ціна ж шести ділянок, за словами Василя Сабадаша, це комерційна таємниця, тож невідомо скільки саме заплатив засновник «Розвитку Громади» за ласий шматок землі під Солонкою. Як і те, чи заплатив щось взагалі.
Ринкова ціна за 100 м² землі сільськогосподарського призначення в цій місцевості складає близько тисячі доларів. Відповідно, ціна одного гектара може сягнути і 100 тис. доларів. Невідомо, звідки такі гроші у тренера з єдиноборств, але можна не сумніватися, що інвестиції Василя Сабадаша підуть на користь і розвиток Солонківської громади.