Сироїд пояснила, як треба здійснювати деокупацію Донбасу
Щоб окупація закінчилася, з української території повинні піти війська окупанта, а замість цього – зайти Збройні сили і Служба безпеки України. І саме це має стати початком тривалого процесу деокупації.
Про це написала заступник голови Верховної Ради України Оксана Сироїд у статті для «Дзеркала тижня. Україна».
«Два роки міжнародної підтримки “Мінська” дали час передовсім Росії – для того щоб сформувати повноцінну окупаційну адміністрацію: налагодити “мирне” життя на теренах Криму, “ДНР” і “ЛНР”, вишколити військо з числа місцевих жителів, забезпечивши його сучасним озброєнням. Але, що найважливіше, окупація вразила свідомість людей – за два роки “ДНР”, “ЛНР” і “Кримскій фєдєральний округ РФ” для людей стали реальністю. І шлях виходу з цієї реальності пролягає не через виборчі скриньки», – йдеться в статті.
На думку Сироїд, на визволених від окупаційних військ територіях повинно бути введено воєнний стан і відновлено український суверенітет через інститут військових адміністрацій, які повинні взяти на себе функцію як органів місцевого самоврядування, так і органів державної влади. Такий проміжний етап, вважає Сироїд, не повинен бути тривалим – він потрібен для того, щоб вирішити завдання безпеки:
– розпочати розмінування території навколо критично важливих об’єктів інфраструктури — доріг, мостів, ліній електропередачі, водойм, залізничних колій та ін.;
– провести «зачистку» залишків бойовиків, російської армії, агентів РФ і просто бандитів;
– вилучити зброю в цивільного населення;
– вилучити з публічного доступу – з бібліотек, медіа – публікації, літературу, відеозаписи з пропагандою «ДНР-ЛНР», «Крим – наш!» і Росії.
Окрема важлива ділянка роботи для майбутніх військових адміністрацій — вилучення всіх окупаційних документів: відомостей, бухгалтерських документів, наказів тощо як у паперовому, так і в електронному вигляді. Це дасть можливість провести згодом належні розслідування діяльності окупаційної адміністрації та участі в цьому Росії, вважає Сироїд.
«Після роззброєння Збройні сили України зможуть частково або повністю залишити міста і села звільнених територій, а на їхнє місце мають зайти цивільні органи державної влади – поліція, прокурори, суд, служба з надзвичайних ситуацій, казначейство, пенсійний фонд тощо», – йдеться в статті.
Далі, вважає заступниця голови Верховної Ради, Україні потрібно визначити розмір збитків, заподіяних Росією внаслідок війни та окупації. Для цього провести аудит власності – приватної, комунальної і державної, і оцінити завдані збитки.
Наступним етапом деокупації Сироїд називає «порозуміння».
«Цей етап має на меті відновлення справедливості: покарання за злочини, обмеження на зайняття посад (або люстрацію) і водночас прощення (або амністію). Тільки одночасне покарання і прощення є основою порозуміння, правдивого повернення не лише територій, а й людей, а отже й гарантією вирішення конфлікту. Про амністію (прощення) без покарання не може бути й мови, це тільки утривалить конфлікт. Розпочатися цей етап має з повернення внутрішньо переміщених осіб — тих, які ще хотітимуть повертатися», – йдеться в статті.
Але, на думку Сироїд, перше, що повинна зробити Україна – юридично зафіксувати, що Росія — окупант.