Тероризм прийшов до Львова
Чому вибухи у Львові правоохоронці називають спробою дестабілізації ситуації на Заході України
Якщо раніше у Львові час від часу анонімно повідомляли про замінування відділків міліції, підкладали муляжі гранат, то тепер методи тих, кому вигідна дестабілізація ситуації в місті, змінилися на більш жорстокі. За неповний місяць у Львові трапилося вже три вибухи під відділками міліції із використанням армійських боєприпасів.
Після вибуху «розтяжки» під службовою машиною міліції біля Франківського райвідділу 26 червня правоохоронці відкрили кримінальне провадження через замах на життя та здоров’я працівника міліції, який отримав легкі тілесні ушкодження. Зрозуміло, що це була попередня кваліфікація і окрім цієї версії правоохоронці не відкидали, що вибух може бути пов’язаний із подіями у зоні проведення антитерористичної операції. Але якщо тоді в міліції наголошували на тому, що постраждалий є працівником карного розшуку, входить до складу слідчої групи та шукали, кому б він міг перейти дорогу вважаючи, що замах був вчинений на нього, то тепер, після двох вибухів, основні версії слідства базуються на тому, що це зроблено для дестабілізації ситуації в регіоні, а на місці правоохоронців, які отримали важкі травми міг бути будь-хто.
Вибух гранати під автомобілем біля Франківського райвіддіу міліції
Відповідно, справу кваліфікували як теракт. У МВС одразу заявили, що вибухи можуть бути пов’язані із подіями на Закарпатті та організовані з метою розхитування ситуації в країні.
Що це було?
На вул. Плуговій, де знаходиться опорний пункт міліції, за попередньою версією правоохоронців, вибухівка була закладена у бляшанку чи то з під оливок, в яку скидали недопалки. Бляшанка стояла перед вхідними дверима відділку міліції. Лейтенант міліції відсунув її ногою і в цей час пролунав вибух.
Поблизу іншого опорного пункту МВС, що на вул. Юрія Липи гранату заклали у паперову коробку з-під соку та поставили під вхідними дверима. Вибух стався при спробі 31-річної працівниці міліції відсунути коробку.
Опорний пункт міліції на вул. Плуговій
Кому вигідно?
На запитання «Кому це може бути вигідно?» львівський журналіст-криміналіст Микола Савельєв одразу відповідає, що вигідно Росії. Пояснює, що це робиться для того, щоб залякати мешканців міста, показати, що правоохоронні органи не тримають ситуацію під контролем.
На його думку, три вибухи під райвідділами міліції (враховуючи два сьогоднішніх і той, що трапився 26 червня) – справа рук однієї людини, або однієї банди, бо три злочини мають схожий «почерк».
До прикладу, сьогодні вранці в обох випадках була граната «Ф-1». Специфіка цієї гранати в тому, що вона має дуже багато уламків, тобто розрахована насамперед на те, щоб завдати поранень, а не знищити людину.
Він відкидає версію, що це може бути помста «Правого сектора» міліції через те, що перший випадок підриву міліцейського автомобіля стався задовго до подій у Мукачево. Російським диверсантам та п’ятій колоні навпаки зараз дуже вигідно організовувати теракти саме «під шумок» подій на Закарпатті, щоб остаточно дискредитувати «Правий сектор» як добровольчий батальйон та політичну силу.
Вибухівка саме під відділками міліції, а не під іншими громадськими об’єктами була закладена з тієї ж причини, адже конфлікт виник між «Правим сектором» і МВС.
У «Правому секторі» також зазначають, що вибухи у Львові – це провокація проти організації. Але у їх заяві серед тих, кому це може бути вигідно фігурує не тільки Росія, а й українська влада та «п’ята колона».
«Ми не можемо вказувати конкретно хто. Ми не вигідні владі, ми не вигідні Кремлю та «п’ятій колоні», – розповів ZAXID.NET керівник прес-центру «Правого сектора» Львівщини Тарас Кузяк.
Основні версії правоохоронців
Начальник головного управління міліції Львівщини Дмитро Загарія озвучив версію, що вибухи у Львові могли організувати російські спецслужби.
«Ми пов’язуємо ці вибухи, в першу чергу, з намаганнями російських деструктивних сил дестабілізувати ситуацію на заході України», – зазначив він.
Він також наголосив, що правоохоронці не відкидають того, що це може бути пов’язано із подіями на Закарпатті чи ситуацією на сході.
У прокуратурі організацію вибухів називають диверсією, яку організували для того, щоб дезорганізувати роботу державних органів влади та посіяти паніку серед мирного населення. Кримінальну справу відкрили за ст. 258 ККУ (терористичний акт).
Але в будь-якому випадку зрозуміло, що люди, які закладали вибухівку були підготовленими, бо для цього потрібно мати відповідні знання і навички. Також вони обрали для диверсії відповідні пункти міліції, де немає камер спостереження та які розташовані у напівпідвальних приміщеннях.
Пункт міліції на вул. Юрія Липи
Заходи безпеки
Після вибухів у Львові посилили заходи безпеки. Зокрема вранці скликали нараду за участі місцевих органів влади та керівників силових структур, де вирішили розподілити сили Національної гвардії, Державної служби охорони та Прикордонної служби рівномірно по області та території міста для охорони порядку. Також закликають долучатися до патрулювання активістів громадських організацій.
Львів’ян просять повідомляти про підозрілих людей чи будь-які речі, залишені без нагляду.
Номери міліції – 102 і 112, телефон служби безпеки – 261 – 61 – 43, телефон Центру безпеки міста – 297- 55- 51. Також гаряча лінія міста – 1580.