Tomenko: Opozycja powinna określić wspólne zasady gry
Zastępca Przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Mykoła Tomenko powiedział, że nie zna przykładu, kiedy opozycja w krajach z poważnymi cechami autorytaryzmu mogłaby zwyciężyć władzę bez współpracy. „Trzeba uczciwie powiedzieć, że jeżeli władze nadal będą stymulować walkę w środku opozycji, a sama opozycja nie potrafi określić wspólnych zasad gry, szans na zmianę władzy na wyborach parlamentarnych i prezydenckich jest mało” - zaznaczył polityk, komentując dyskusję o potrzebie zjednoczenia sił opozycyjnych.
Jak poinformowało ZAXID.NET biuro prasowe zastępcy Przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy, Mykoła Tomenko zaproponował pięć zasad, wokół których można rozpocząć negocjacje i prowadzić wspólną działalność opozycyjną. Pierwszą zasadą, zdaniem wicespikera parlamentu, jest określenie zasad wspólnej działalności opozycji w parlamencie. Drugi – to konieczność określenia najważniejszych pozycji w ustawodawstwie wyborczym o parlamentarnych wyborach, których warto przestrzegać dla zapewnienia uczciwości wyborów. Po trzecie, należy umówić się o zasady i sformować jedyną opozycyjną listę z 225 kandydatów na deputowanych z okręgów większościowych w razie uchwalenia mieszanego systemu wyborów. Czwarta zasada to określenie zasad współpracy podczas przeprowadzenia parlamentarnej kampanii wyborczej. Piąte – to omówienie mechanizmu wyboru kandydata na prezydenta od demokratycznych sił opozycyjnych.
Jednocześnie zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej zauważył, że publiczny charakter takich negocjacji jest jedynym poręczeniem ich skuteczności.