Пропонуємо три виставки у різних музеях та галереях – від меморіальної експозиції класики львівської графіки до найновіших прикладів актуального мистецтва.
«Звук/Знак», до 15 жовтня, Радіо Гараж
Виставка відбувається у рамках міжнародного фестивалю аудіовізуального мистецтва «Тетраматика 2021». Презентовані роботи Антоні Райжекова(Австрія), Анджея Васілєвського (Польща) та інсталяція проєкту Pandemic media space мають спільний підхід: вони використовують як матеріал для творення дані (статистичні, змінні показники життєдіяльності бактерій та грибів, математичні дані стосовно глобальних змін у світі) та за допомогою різних технологій перетворюють їх на звук та зображення, тобто трансформують «знак» (велику кількість цифр) у «звук» (який ми можемо відчути).
Про інсталяції: Антоні Райжеков. Biocoin, Duet in self-determination (інсталяція, 2021). Це багаторічний міждисциплінарний проект Антоні Райжекова, що досліджує звукові властивості бактерій, які живуть на грошах. Версія «Дует у самовизначенні» створена спеціально для фестивалю, з використанням однієї чашки Петрі, заповненої агаром (середовище для бактеріальної культури) і двома монетами — російською та українською. Нові культури бактерій та грибів будуть показані у збільшеному вигляді як проекції, та додатково озвучені за допомогою оптоелектронного звукового інструменту.
проект Антоні Райжекова, що досліджує звукові властивості бактерій, які живуть на грошах
Інсталяція Анджея Васілєвського. Les Fleurs du Mal (відео, 2021, Квіти зла).
Проект базується на статистичних даних, зібраних та оброблених із баз даних, опублікованих в Інтернеті, щодо стану сучасної людини та наслідків її діяльності. Тенденції статистичних даних відображаються як відео із генеративним амбієнтним звуком.
Звукова інсталяція Pandemic media space (2021).
Pandemic Media Space – це міжнародний проект алгоритмічної композиції та медіа мистецтва, створений Українською асоціацією електроакустичної музики та Польським товариством електроакустичної музики.
Ідея Pandemic Media Space – розвиток технологічної вебплатформи для композиторів та медіаартистів, яка використовується, як своєрідний інструментарій для створення нових музичних творів та медіа-проектів в умовах пандемії за допомогою спеціально розробленого алгоритму Connection Interpretation Algorithm, програми, яка конвертує математичні дані стосовно глобальних змін в світі під час пандемії.
В умовах пандемії та глобальної ізоляції сфера музичної творчості зіткнулася з особливо складними викликами часу, втратами засадничих основ музичного мистецтва – близького контакту. Однак крім безперечних «обмежень» діяльності композиторів та музикантів, ми бачимо і нові горизонти розвитку музичної творчості, нового музичного мислення, які ми пов’язуємо з використанням нових медіа. Саме з їх допомогою композитори отримують новий творчий інструментарій, новий вид творчої свободи.
Виставка творів Леопольда Левицького «Образ міста»
До 21 листопада, Художньо-меморіальний музей Леопольда Левицького
Тема виставки, з нагоди 115 річниці від дня народження видатного українського графіка Леопольда Левицького (1906-1973), продиктована стилем життя митця, його творчими вподобаннями. В експозиції представлено графічні твори 1930-1960-х років: офорти, лінорити, монотипії та роботи виконані в авторській техніці.
Творчість Леопольда Левицького цікава своєю багатогранністю, широким тематичним спектром та жанровим різноманіттям. У час навчання в Краківській академії мистецтв (1926-1932), Парижі (1929-1931), а також участі у Краківській групі (1932-1937) Леопольд Левицький був під впливом мистецьких методів авангарду, що позначилось на його подальшій творчості.
Як домінантні, у доробку майстра, виділяються дві образні теми – людина і місто. Ці два начала – гуманістичне та урбаністичне – концептуально, ідейно, світоглядно взаємопов’язані, взаємодоповнюючі і взаємозалежні. Образ людини і образ міста присутні у мистецькому доробку митця від початку творчого шляху, а саме з 1930-х років, і до останніх його творчих років.
Виставка Олени Турянської «Розчинення»
До 31 жовтня, Музей модернізму
Оригінальна назва авторського проекту Олени Турянської Solution апелює до попередніх роздумів авторки (виставка з аналогічною назвою в галереї Closer, Київ, 2015), але також акцентує багатогранність поняття, закодованого у назві проекту.
Solutio – це з латини одночасно «розчинити» і «вирішити». У напрузі між цими двома поняттями Олена Турянська і шукає свою стежку, а у презентованому проекті – ніби пропонує відвідувач(к)ам намацати й свою. Світло і темрява, їхня взаємодія, рух людського життя у часі і просторі, а також часопростір, гравітаційне поле, яке ми творимо своїми життями – ці категорії не вперше постають як точки зацікавлення художниці у її творчій практиці.Сама художниця твердить, що це – один з найбільш «логоцентричних» її проектів: у ньому Турянська спирається на вірш «Епітафія» американської поетки Мерріт Меллой 1985 року. Компілюючи дві версії перекладу, Олена створює свою власну третю, та інкорпорує текст у візуальний вимір, висікаючи його у традиційній для неї формі.
Фото «Тетраматики», музею Леопольда Левицького, Євгенії Нестерович.