У Білорусі заборонили пікетувати
У Білорусі депутати таємно прийняли законопроект, що передбачає відповідальність за проведення мовчазних акцій протесту.
Засідання Палати представників Національних зборів Білорусі, на яких обговорювався проект закону, пройшло 3 жовтня в другій половині дня за відсутності журналістів. Про нього стало відомо лише 5 жовтня із повідомлення, розміщеного на сайті Нижньої палати.
Палата представників Національних зборів Білорусі в перший же день чергової сесії розглянула й прийняла відразу в двох читаннях законопроект про внесення змін і доповнень до Закону "Про масові заходи в Республіці Білорусь".
Примітно, що серед матеріалів, які роздавали журналістам 3 жовтня перед відкриттям осінньої сесії палати, зазначеного законопроекту не було.
Як повідомлялося, внесення поправок до закону про масові заходи МВС ініціювало влітку, коли по всій Білорусі щотижня проводилися акції мовчазного протесту громадян, незгодних із політикою керівництва країни. У первинному варіанті законопроект прирівнював до пікетування навіть бездіяльність, тобто спільну масову присутність громадян у заздалегідь визначеному громадському місці (зокрема під відкритим небом) і у встановлений час для здійснення заздалегідь визначеної дії або бездіяльності, організовані (зокрема через Інтернет або інші інформаційні мережі) для публічного висловлення своїх суспільно-політичних настроїв або протесту.
У проекті закону також розширювався перелік місць, де проведення масових заходів не допускається, і чітко встановлювалася відстань від місця зборів, мітингів та іншого до таких місць. До отримання дозволу на проведення масового заходу забороняється оголошувати про дату, місце й час його проведення в ЗМІ, Інтернеті або інших інформаційних мережах.
При розробці цей законопроект викликав великий суспільний резонанс. Представники опозиції розцінили ці поправки як спробу підвести юридичну базу під дії правоохоронних органів, які жорстко розганяли учасників мирного протесту, а суди виносили їм звинувачувальні вироки, накладали штрафи й адміністративні арешти.
Згідно з первинним варіантом проекту закону, він повинен набути чинності через 10 днів після офіційної публікації.
Нагадаємо, влітку в Мінську та інших великих білоруських містах країни щосереди проходили так звані "мовчазні акції протесту": люди збиралися і не викрикували жодних гасел, а просто аплодували, таким чином висловлюючи свою незгоду із політикою президента Олександра Лукашенка.
Однак правоохоронні органи розцінили це як порушення громадського порядку і деяких учасників акцій затримували. За даними білоруських правозахисників, всього за час проведення таких акцій було затримано близько двох тисяч людей. У більшості їх карали адміністративними штрафами або арештами на строк до 15 діб.
Під час затримань траплялися і курйозні випадки. Так, у місті Гродно суд оштрафував за оплески опозиціонера, в якого не було однієї руки. На заклики батька підсудного звернути увагу на те, що його син - інвалід, суддя не відреагувала і засудила чоловіка до виплати 200 доларів штрафу.
На святкуванні Дня незалежності країни - 3 липня - громадянам було заборонено аплодувати.